Man Bookerovu cenu získal stejně jako loni americký autor 

George Saunders kolážPrestižní Man Bookerovu cenu letos získal americký spisovatel George Saunders (*1958) za svůj vůbec první román Lincoln in the Bardo (2017).

 

 

 

Porota ocenila inovativní styl meditativního vyprávění o návštěvě amerického prezidenta Abrahama Lincolna u hrobu jeho jedenáctiletého syna. Po loňském vítězství Paula Beattyho s knihou The Sellout (Zaprodanec, Odeon 2017) tak ocenění udělované dlouho pouze autorům pocházejícím z Velké Británie či z některé bývalé britské kolonie a teprve od roku 2014 dostupné i americkým literátům poputuje již podruhé do USA. Spolu s cenou, kterou převzal v Londýně z rukou manželky prince Charlese, vévodkyně Camilly, obdržel rovněž finanční odměnu ve výši 50 tisíc liber. Dalšími letošními finalisty byli Paul Auster, Emily Fridlundová, Ali Smithová,George Saunders- foto prtsc youtube Mohsin Hamid a Fiona Mozleyová.

Saunders patří mezi uznávané americké povídkáře, dosud publikoval převážně kratší prózy, eseje a několik novel. Česky zatím vyšly dva jeho tituly – soubor próz Památník války Severu proti Jihu (Volvox Globator 1997) v překladu Martina Šilara a povídková sbírka Desátého prosince (Plus 2015), kterou přeložil Petr Eliáš. Za ni autor v roce 2014 získal nově založenou cenu Folio, o níž rozhoduje uskupení významných spisovatelů anglického jazyka a která do jisté míry konkuruje právě Man Bookerově ceně. Autor tehdy ve své děkovné řeči mimo jiné pronesl: „Literatura nás učí soucitu jeden k druhému. Domnívám se, že v dnešní době, při existenci veřejného diskurzu, ze které plyne, že jsme antagoničtí a sobečtí, se literatura stává skvělou platformou, kde lze říci, že je to lež.“

 

Ukázka z knihy: George Saunders: Desátého prosince

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 19 Říjen 2017 11:10 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB