Velký knižní čtvrtek – podzim 2017: Sedm ukázekvelký čtvrtek podzim 201716 knih = 16 čtenářských perel tohoto podzimu! Už máte vybráno? Nesáhnete vedle!  S tímto reklamním výkřikem přichází letos čeští knihkupci a nakladatelé. Sami ověřte, zda mají pravdu. K tomu vám nabízíme ukázky z několika knih Velkého knižního čtvrtku.

 

 

Velký knižní čtvrtek měl pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize, časem se rozrostl na dvě opakování za rok. Akce kopíruje tradici známou z doby socialismu, kdy určité zajímavé knihy byly nedostatkovým až tak zvaným podpultovým zbožím a lidé na nové tituly čekali před knihkupectvími od brzkých ranních hodin.

 

Zatímco dnes je velký konkurenční boj, tak dříve knihy vycházely v přesně stanovených týdenních termínech a přesně se plánovalo, která kniha a kdy vyjde. Informace o novinkách se objevovaly ve středu v fronta na kulturu archivinformačním týdeníku Nové knihy, který byl jeden čas součástí Literárních novin. Později se týdeník přejmenoval na Knižní novinky – viz. Zároveň byla stanovena i výše nákladu jednotlivých publikací. Počet nakladatelství se příliš neměnil. Ministerstvo vymezovalo nakladatelstvím tzv. gesce – oprávnění vydávat jistý typ literatury. Gesce limitovaly v možnosti skladby vydávané produkce, mnozí autoři nesměli publikovat.

 

 

Nápad z Anglie

Po roce 1989 dobře víme, jakým směrem se ubíral prodej knih. Fronty na knižní novinky dávno zmizely a navíc, jak jsme uvedli, zasáhla do všeho finanční krize v roce 2008. Proto v roce 2011 se někteří knihkupci a nakladatelství rozhodli pořádat akci, která byla ještě od dob socialismu v obecném povědomí lidí, kteří si čtvrtek s knihami spojovali, stejně jako březen. Na zakládání vzpomíná jednatel Kosmasu Jiří Michek: „Hlavním impulsem bylo zkusit něco nového, něco, co zde ještě nebylo. Vymyslel to náš kolega, který už ve firmě nepracuje. Nechali jsme se inspirovat velkým čtvrtkem v Anglii (tzv. „super Thursday“) a postupně jsme to upravovali na naše podmínky a vylepšovali. Přišlo nám zajímavé obnovit tradici knižních čtvrtků, jako kdysi v Čechách, jak si mnozí ještě pamatujeme, za socialismu.“

 

 

 

ukázek z knížek uváděných dnes jako novinky:

 (klikněte pro zobrazení ukázky na titulek knihy)

 

Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka?

 

Andrea Sedláčková: Každý něco tají

 

Tomáš Šebek: Africká zima

 

Elena Ferrante: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (Geniální přítelkyně 3)

 

Milan Ohnisko: Who The Fuck Is David Koller

 

Martina Formanová: Povídky na tělo

 

Helena Třeštíková – Pavel Kosatík: Sběrná kniha

 

 

3 akce knižního čtvrtku:

 

Knihy si můžete zakoupit ve více než 300 knihkupectvích, která se do akce Velký knižní čtvrtek zapojila. Viz https://www.velkyctvrtek.cz/knihkupectvi.htm

 

Setkání 17:00 do 19:00 – Ústřední městská knihovna Praha. Potkejte se s autory Velkého knižního čtvrtka osobně a nechte si podepsat knihy samotnými tvůrci: Přilétá vzácný host Gavin Extence Přijdou Markéta Zahradníková, Milan Ohnisko, David Koller, Michal Viewegh, Martin Sodomka, Tomáš Šebek, Josef Karika, Andrea Sedláčková, Martina Formanová, Petra Soukupová, Helena Třeštíková, Pavel Kosatík a překladatelka Alice Flemrová.

Jejich knihy si můžete zakoupit na místě se slevou 20 %.

 

Živá výloha galerie Butovice, Praha 5, Radlická 117. Káva a kus bábovky pro každého, kdo si bude 19. 10. do 16 hodin číst ve výloze knihkupectví Kosmas v Praze - Nových Butovicích. Budou se číst tituly Velkého knižního čtvrtka a jde zároveň o pokus vytvořit neoficiální světový rekord v počtu osob, čtoucích ve výloze.

 

Autorské čtení a autogramiáda autorů velkočtvrtečních titulů v Brně. 26. 10. 2017, 17:00 – 26. 10. 2017, 19:00. Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno

Pozvání přijaly přední osobnosti české kultury: Pavel Kosatík, Tomáš Šebek, Martina Formanová, Andrea Sedláčková, Markéta Zahradníková, Martin Sodomka a ilustrátor Petr Modlitba.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 19 Říjen 2017 10:39 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB