Zemřel prozaik Petr Šabach, dejvický vypravěč neokázalých příběhů 

Šabach Petr foto video LtNV neděli 17. září ztratila současná česká literatura jednu ze svých ikonických postav, když ve věku 66 let zemřel po těžké nemoci spisovatel Petr Šabach (1951–2017). (vlevo fotografie z videa čtení ukázky pro Literární noviny v létě  roku 2013 - celé video můžete zhlédnout na konci článku)

 

 

 

Kmenový autor nakladatelství Paseka, kde vyšly všechny jeho knihy vyjma prvotiny, tak následoval s dvouletým odstupem svého blízkého přítele Ladislava Horáčka, jenž Paseku coby jedno z prvních soukromých nakladatelství po Listopadu 1989 založil a kterému vděčíme za to, že se Šabach odhodlal vydat na dráhu profesionálního spisovatele – jak o tom vypráví ve svém knižním rozhovoru s Petrem Placákem, nazvaném Přece tady nebudeme sedět na sucho (Paseka, 2014): „Šabach si dělal starosti, že bude muset jít někam do práce, pak na mě tak kouk a povídá: ‚Hele, vole, uživíš mě?' Já mu odpověděl, když bude psát, že ho uživím. A on na to:Tak já budu psát.' (...) Už je to skoro dvacet let. A on mě živí taky – je to vzájemný." Když v roce 2016 přebírala Anna Horáčková Šabachovým jménem Cenu Karla Čapka, udělenou autorovi Českým centrem Mezinárodního PEN klubu, děkoval spisovatel v zaslaném videu nejen organizátorům ceny, ale také jejímu zesnulému otci.


Syn vojáka z povolání vystudoval po absolvování střední knihovnické školy dálkově teorii kultury na FF UK a poté vystřídal dlouhou řadu zaměstnání, v letech 1987–2001 pracoval jako odborný referent v Galerii hl. m. Prahy a organizoval programy v Domě U Kamenného zvonu. Od roku 2001 byl na volné noze, řadu let vyučoval tvůrčí psaní na již zaniklé Literární akademii v Praze. První povídky publikoval časopisecky již od roku 1975, posléze však začal dávat přednost delšímu prozaickému útvaru – novele. Knižně debutoval v roce 1986 povídkovým souborem Jak potopit Austrálii, vydaným ještě v Československém spisovateli, a v 90. letech se natrvalo zařadil mezi nejúspěšnější tuzemské spisovatele, a to i zásluhou divácky úspěšných snímků natočených režisérem Janem Hřebejkem a scenáristou Petrem Jarchovským na motivy jeho próz (Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý). Velký čtenářský ohlas vyvolaly zejména Šabachovy knihy Hovno hoří (1994), Babičky (1998), Opilé banány (2001) nebo Občanský průkaz (2006, v roce 2010 zfilmovaný režisérem Ondřejem Trojanem). Ani na krátkou prózu však nikdy zcela nezanevřel, ostatně i řada jeho delších textů je podávána formou sledu epizodických příběhů majících blízko k anekdotě nebo (hospodské) historce, a Šabachovy povídky se pravidelně objevovaly v tematických sbornících vydávaných nakladatelstvím Listen.


Kolik už toho bylo napsáno a řečeno o autorově osobitém rukopisu, který mu vynesl nálepku literárního dědice Haška a Hrabal, o jeho zaujetí všedností, autobiografické motivice, nostalgickém ladění, hovorovém jazyce, laskavém humoru či zálibě v hospodské historce. Je to ovšem charakteristika velmi povšechná a podmíněná celou řadou výjimek. Přesto do značné míry vystihuje čtenářské očekávání, s jakým byla otevírána každá další Šabachova kniha. V posledních letech se pak zdálo, že to Petra Šabacha při psaní táhne pryč z oblíbených Dejvic. Už jeho novela Rothschildova flaška (2015) se zčásti odehrávala v Londýně, navíc o Anglii, kde krátce žil koncem 60. let, mluvil spisovatel jako o své staré lásce. A blízko měl i k Americe, kam jezdil za synem a vnoučaty. Platilo to rovněž pro jeho povídkový triptych A nakonec Vánoce (2015), jenž se nakonec stal autorovou poslední vydanou knihou a který obsahoval příhody ze života malého Damiána, jeho rodiny a přátel, žijících v poklidném městě Northampton ve státě Massachusetts. Nutno podotknout, že útlá knížka s křiklavě oranžovou obálkou není právě takovou literární závětí, jakou by si spisovatel Šabachova formátu zasloužil – neklade si přílišné literární ambice, z pohledu šabachovské poetiky nepřináší mnoho nového a jednotlivé prózy by v konkurenci většiny autorových starších povídek obstály jen stěží. Ale takový už je život...

 

 

Video: Petr Šabach čte pro Literární noviny (Rubrika na youtube "Ze šuplíku": videa byla točená z připravované tvorby autorů)

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 18 Září 2017 08:49 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB