Vzpomínka: Ve vzduchu dým a blues

 

Josef Kainar básník foto archivLetos 29. června uplynulo sto let od narození básníka, textaře, hudebníka a výtvarníka Josefa Kainara. Za svůj krátký život (zemřel v roce 1971) stihl několik básnických sbírek, zásadních skladeb a písňových textů, které různí interpreti zpívají dodnes.

 

 

 

Nešťastné dospívání a pokus o sebevraždu

Josef Kainar se narodí 29. června 1917 v Přerově do rodiny úspěšného železničního úředníka. V manželství rodičů se však postupně objevují problémy. Ty vedou k rozluce, která desetiletého Kainara poznamená. V dospívání se pak Kainar kvůli nešťastné lásce pokusí o sebevraždu. Naštěstí se jedná o neúspěšný pokus.

 

Střídání profesí

V letech 1938- 1939 studuje češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově v Praze. Po uzavření vysokých škol vystřídá řadu zaměstnání. Začátkem 40. let se také stává členem umělecké skupiny 42, která se zaměřuje na město, na obyčejnost. To sedí Kainarovo cítění. Po 2. světové válce pracuje jako novinář, spolupracuje i s divadlem a rozhlasem. Od roku 1947 se Kainar věnuje především literatuře.

 

Příchylnost k režimu?

Je autorem několika básnických sbírek, přičemž minimálně ty první mají nezpochybnitelné kvality. Později se u něj projevuje příchylnost ke komunistickému režimu. Ocitá se v rozporné a těžké situaci, která vrcholí tím, že jej v roce 1970 jmenují předsedou přípravného výboru Svazu českých spisovatelů. Těžko říct, co Kainara vedlo k přijetí této funkce, spíš to byl však strach, než nějaké urputné přesvědčení a zapálení pro režim.

 

Muzikant

Kainar byl nadán také výtvarně a především hudebně. Ovládal velmi dobře hru na několik nástrojů, (nejlépe na kytaru), jeden čas si dokonce vydělával na živobytí jako muzikant. Přetextoval také některé swingové hity a sám složil pár skladeb (například Bombardovací blues, nebo Mrtvý vrabec, …).

 

Textař

Jako textař se podílel na zásadních rockových albech české hudební historie. Kuře v hodinkách od kapely Flamengo textoval téměř celé (skladbu Stále dál textoval Hynek Žalčík, kvůli Kainarově smrti) a spolupracoval i na Městu ER od Michala Prokopa a Framus Five. Jeho texty tak zpívali a zpívají lidé jako Eva Olmerová, Zuzana Navarová, Michal Prokop, Jiří Suchý, Karel Plíhal, nebo Vladimír Mišík.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 14 Červenec 2017 09:01 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB