AS má nové vedení. Hodí se Kahuda za předsedu? 

Kahuda Václav foto fb asociaceZačátkem dubna byla v pražském Domě čtení na programu zajímavá beseda – hosty literárního večera, pořádaného i moderovaného básníkem a činorodým kulturním organizátorem Josefem Strakou, měli být členové nového vedení Asociace spisovatelů. (vlevo na snímku předseda Václav Kahuda)

 

 

 

Spolek založený koncem roku 2014 se v prosinci dočkal kompletní obměny pětičlenného výboru i volby druhého předsedy po Janu Němcovi. Původní zakladatele organizace, jež vznikla jako „odpověď na rostoucí potřebu funkční a akceschopné oborové organizace“ a která si vetkla za cíl „prosazovat profesionální pojetí spisovatelské činnosti a dbát na její prestiž“, vystřídala pětice mužů: Adam Borzič, Ondřej Lipár, Vít Janota, Lukáš Vavrečka a Václav Kahuda, jemuž bylo vedle členství ve výboru přisouzeno i vedení celého spolku. 

Na besedu dorazili hned čtyři z nich (chyběl pouze Lipár), čímž se počet hostů nebezpečně přiblížil množství přítomných diváků, kterých věru nedorazilo mnoho. Pro českou literární veřejnost je to bohužel stav docela příznačný – zatímco na sociálních sítích, popřípadě u hospodského či kavárenského stolu se hojně diskutuje nad otázkami současného stavu tuzemské literatury, na setkání typu tiskové konference k založení dlouho vyhlíženého Českého literárního centra dorazí půltucet novinářů.

Úvodní slovo však patřilo další výrazné postavě naší současné literární scény, ukryté v řadách skrovného publika, a sice Ivaně Myškové, která na Strakovo vyzvání přiblížila okolnosti vzniku Asociace spisovatelů. Teprve poté vstoupil do debaty čerstvý předseda spolku Václav Kahuda, který si v průběhu večera bral slovo nejčastěji. Nutno však říci, že výsledný dojem z jeho vystoupení na besedě nebyl nijak valný. Mluvený projev uznávaného prozaika nejenže byl zaplevelen množstvím vycpávkových slov a celkově působil rozpačitě, ale především postavil přítomné posluchače před otázku, zda vůbec byla podobná persona vhodnou volbou pro funkci předsedy Asociace spisovatelů. 

Říci, že Kahuda není právě diplomat, by totiž byl donebevolající eufemismus – on světem politiky a byznysu, do něhož je nucen vstupovat s prosbami a požadavky spisovatelů, neskrývaně pohrdá. Jeho humorné historky čerpající ze setkání s představiteli tohoto světa sice publikum notně pobavily, leč jím vedenému spolku neslibovaly příliš nadějné vyhlídky. Naproti tomu projev Adama Borziče… Kultivovaný, souvislý a především věcný, takový předseda by Asociaci spisovatelů podle mého prospěl mnohem více. Totéž lze ostatně v menší míře konstatovat též o Janotovi s Vavrečkou.

Debata se samozřejmě točila hlavně kolem financování tuzemské literatury (podle Borziče se situace v posledních letech nepatrně zlepšila), dostalo se ovšem i na další témata – podporu překladů českých děl do cizích jazyků, aktuální stav Českého literárního centra (jehož vedoucím se po rezignaci Petra Janyšky stal Ondřej Buddeus), osobní dojmy z vyhlašování cen Magnesia Litera (které proběhlo předešlého večera) nebo evergreen v podobě kritiky Obce spisovatelů. O to více překvapila některé přítomné zpráva, diskutovaná hojně na sociálních sítích, že příslušná komise (složená ze zástupců literární obce!) nerozdělila všechny peníze poskytnuté letos na podporu literárních periodik a akcí. O „přebývajících“ cca 2 milionech měli žadatelé a členové komise znovu jednat 20. dubna, žádné nové informace ovšem dosud nebyly zveřejněny. 

 Je otázkou, proč Václav Kahuda vlastně přijal roli předsedy Asociace spisovatelů, která jej zdá se pouze zdržuje od psaní a jež by si podle něho žádala mladou krev. Doufejme však, že slibně zahájenému dialogu s příslušnými institucemi, o němž hovořil Adam Borzič, nebude jeho angažmá na škodu. A že se spisovatelům v blízké budoucnosti podaří oslovit i širokou veřejnost, která se o literaturu zajímá jen ve dnech konání Světa knihy či vyhlašování cen Magnesia Litera. 

 P.S. Zmiňovaná schůzka 20. dubna nakonec proběhla a přinesla následující výsledky:


1. Dva přítomní členové (Michal Jareš a Michal Kosák) se nebránili znovu projednat žádosti. Členy komise obeslal mailem tajemník komise.
2. Pro rok 2018 sníží MK spoluúčast žadatelů (periodika) o dotaci z 30% na 15%.
3. Pro rok 2018 zvýší MK procento z dotace na mzdové náklady z 15% na 30% (periodika).
(via JUDr. Kateřina Kalistová, náměstkyně MK pro řízení sekce živého umění)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 26 Květen 2017 11:20 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB