Kniha roku Biancy Bellové získala i Cenu EU za literaturu

Bianca Bellová foto prtsc foto youtubeZ trojice českých autorů nominovaných letos na Cenu Evropské unie za literaturu se ocenění nakonec dočkala Bianca Bellová (*1970), jejíž dystopicky laděný román Jezero (nakl. Host) nedávno dostal cenu Magnesia Litera pro Knihu roku a v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2016 obsadil v kategorii „krásná literatura“ třetí místo.

 

Čtěte ukázku z knihy Jezero

 

Bellová se tak po Tomáši Zmeškalovi (Milostný dopis klínovým písmem, Torst 2008) a Janu Němcovi (Dějiny světla, Host 2013) stala třetí českou spisovatelkou, jezerokterá tuto cenu udělovanou od roku 2009 získala.

V letošním roce česká komise ve složení Tomáš Kubíček (předseda), Jindřich Jůzl, Jan Němec, Jakub Petr a Tomáš Zmeškal nominovala na Cenu Evropské unie za literaturu ještě prózy Vratislava Maňáka (Rubikova kostka, Host 2016) a Marka Šindelky (Únava materiálu, Odeon 2016).

Slavnostní ceremoniál s předáním ceny se uskuteční 23. května v Bruselu. S čerstvou laureátkou se ovšem budou moci čeští čtenáři setkat již v průběhu veletrhu Svět knihy, a to v sobotu 13. 5. 2017 od 17 hodin v Lapidáriu.

Próza Jezero je dokladem toho, že i v literatuře mnohdy platí známé rčení „v jednoduchosti je síla“. Bianca Bellová svou prózu vystavěla na nekomplikovaném půdorysu a příběh hlavního hrdiny Namiho odvyprávěla způsobem velmi přímočarým, a přesto se jí podařilo do nové knihy vložit cosi ojedinělého a nezvykle silného. Ačkoliv cesta za poznáním sebe sama a svých kořenů patří mezi tradiční zápletky, zásluhou barvitě vylíčeného dystopického prostředí, nevšedních osudů autentických postav a nadmíru syrové atmosféry nabízí Jezero silný, byť dosti temný čtenářský zážitek.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 21 Duben 2017 13:20 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB