Vyhlášeny ceny soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016

 

nej knihy 2016Soutěž Nejkrásnější české knihy roku oceňuje vynikající grafické a polygrafické zpracování knih vydaných a vytištěných v České republice vždy v uplynulém kalendářním roce. Soutěž se konala poprvé v roce 1928, kdy vyhlásil Spolek českých bibliofilů soutěž o krásnou knihu, která měla trvání až do roku 1940.

 

Na tuto soutěž, kdy se hodnotí grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih, navázaly od roku 1959 další soutěže pořádané různými institucemi. Od roku 1993 začíná soutěž pod názvem Nejkrásnější české knihy a jejími organizátory se stalo Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví. Později se k soutěži přidaly další spolky a organizace jako občanské sdružení TypoDesignClub, které uděluje cenu za vynikající grafickou úpravu nebo SČUG Hollar, které oceňuje nejlepší ilustrační soubor. V roce 2009 se k pořadatelům se připojil Spolek českých bibliofilů, který uděluje Cenu Vojtěcha Preissiga.

Od roku 1997 se knihy začaly hodnotit v sedmi kategoriích.

Letos 19.dubna byly v pražském Letohrádku Hvězda vyhlášeny Nejkrásnější české knihy roku 2016 a celkem bylo rozdáno 36 cen, a to se 52.ročníku soutěže účastnilo rekordně 250 knih.

 

Krátký přehled cen

V oboru krásné literatury byla cena udělena knize Letec Otto Hanzlíček vydaná nakladatelstvím Labyrint. Knihu s podtitulem Válečná cesta československého stíhacího pilota připravil Matěj Hanauer, praprasynovec Otty Hanzlíčka (1911 až 1940), československého pilota 312. perutě R.A.F.

Druhé místo obsadila kniha „Úvod do současné trapnosti“ – výběr textů z blogu Pringl dvou autorů Pavla Šplíchala a Jakub Ryška. Na třetím místě se umístily dvě knihy. Jednou je vítězná kniha soutěže Magnesia Litera „Jezero“ od autorky Bianky Bellové a druhou je překladová knížka autora Jean-Clauda Mourlevata „Řeka, která teče pozpátku“.

 

ceny krásná literatura

 

 

 

 

 

Nejkrásnější knihou pro děti se stala Hafanova dobrodružství z dílny Kudlapress. Trilogie má podobu pracovních sešitů, které připravily Juliána Chomová a Klára Kolářová a jsou inspirované volnočasovými sešity Albatrosu z 60. let.

Nejkrásnější knihou v kategorii odborné literatury se stal Tabook Bedekr z nakladatelství Baobab.

Jako nejlepší autorskou knihu porota vybrala publikaci Jindřicha Štreita Kde domov můj.

Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentskou práci dostali studenti Ostravské univerzity za knihu Oáza.

Nejlepší grafičkou do 30 let se stala Nikola Hoření za svou knihu Kéž by!, která získala i čestné uznání Svazu polygrafických podnikatelů.

Cenu Svazu polygrafických podnikatelů získala kniha Franz Kafka: Proměna.

Cena SGČU Hollar za ilustrace byla udělena knížce Verše z Knihy Kazatel.

 

Přehled všech cen naleznete ZDE 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 20 Duben 2017 09:08 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB