Pulitzerova cena zná své letošní laureáty

Colson-Whitehead foto bates eduOcenění založené americkým novinářem maďarského původu Josephem Pulitzerem v roce 1917 a udělované tedy již rovných sto let, zahrnuje celkem 21 kategorií, které vedle žurnalistiky zasahují i oblast beletrie, hudby či fotografie. Hlavní cena byla letos udělena listu The New York Daily News a neziskové novinářské společnosti ProPublica za zprávy o zneužívání pravomocí newyorskou policií.

 

 

Cenu za beletrii, udělovanou americkým prozaikům, mezi jejímiž nositeli nalezneme ze současných autorů kupříkladu Philipa Rotha, Michaela Cunninghama,Whitehead přebal Michaela Chabona, Cormaca McCarthyho či Donnu Tarttovou.
Pro tento rok získal Colson Whitehead (nahoře na snímku) za prózu The Underground Railroad (Podzemní železnice). Ve zdůvodnění je uvedeno, že porota ocenila, jak autor důmyslně namíchal koktejl realismu a alegorie. Kombinuje tak násilí představované otroctvím s dramatem útěku k mýtu, což se také niterně týká současné Ameriky.
Americký spisovatel Colson Whitehead (*1969) debutoval v roce 1999 románem The Intuitionist a dodnes má na svém kontě šest románů a dva tituly žánru non-fiction, z nichž dosud žádný nebyl přeložen do češtiny. Za svou nejnovější knihu The Underground Railroad (2016) získal již několik dalších cen.
Dosud poslední prózou oceněnou Pulitzerovou cenou, jež se dočkala českého překladu, je kniha Anthony Doerra Jsou světla, která nevidíme (2014), kterou v překladu Jakuba Kaliny vydalo roku 2015 nakladatelství MOBA. – viz rubrika Čtení: Anthony Doerr: Jsou světla, která nevidíme

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 12 Duben 2017 10:55 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB