Kdo si odnesl ceny Magnesia Litera 2017

 

magnesia-litera-2017Nejsledovanější tuzemské literární ceny Magnesia Litera mají za sebou další ročník, vítězné tituly roku 2016 byly vyhlášeny večer 4. dubna na Nové scéně Národního divadla v Praze.

 

 

 

Předávání cen sledované zaplněným hledištěm, které moderovala osvědčená dvojice Daniela Písařovicová a Jiří Havelka, proběhlo letos v poměrně střídmém, o to však důstojnějším duchu. Vítané osvěžení do rychle uplývajícího večera a trochu stereotypního kolotoče vyhlašování jednotlivých vítězů vnesly projevy některých čerstvých laureátů i vcelku zdařilé animované trailery představující všechny nominované tituly.

Autorkou Knihy roku se stala Bianca Bellová se svým dystopicky laděným románem Jezero (Host), který získal nejvíce hlasů z celkového počtu 116 odevzdaných oslovenými reprezentanty knižní branže.

Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek hodnotí oceněný titul následovně: „Švýcarka Agota Kristofová se ve svých prózách podobně laská s neštěstím, jako se Bellová slastně noří do toxických vod svého vnitřního jezera. Prach a pach apokalyptické síry zániku probouzí v hrdinech na jedné straně tenzi, v níž nikdy není daleko k lynči, a na straně druhé apatii, jež jediná činí život možný. Nami je jako mladý hrdina středověkých legend, nehledá však boha, nýbrž matku, potká i dobromyslnou vědmu zachránkyni, aby se nakonec vrátil do mateřských vod domova. Mezi počátkem a koncem se neklene smírná duha, kde je to, co by nás ukojilo? 'Jezero se mu pomalu otevře a Nami do něj vstoupí.'“

 

Ukázku z knihy JEZERO čtěte ZDE

 

Cenu Magnesia Litera za prózu si letos odnesl Marek Šindelka za svou novelu Únava materiálu (Euromedia-Odeon). Hojně diskutovaná kniha představující u nás zatím ojedinělý pokus o uměleckou reflexi tzv. uprchlické krize se přitom nesetkala s jednoznačným přijetím, jak dokládá i recenze Petra Bílka: „Kertész, Kristofová, Kosiński, tato jména vytanou čtenáři v mysli, když se pustí do tohoto textu. Pária vytlačený ze společnosti nadosobními silami putuje světem bez jištění jakoukoli lidskou strukturou a jeho úhlavní snahou je fyzicky zdolat zimu, hlad, žízeň, únavu a nepohodlí. Nakonec se v ďábelské hře nastolí otázka jeho osobní identity, jako by totožnost migranta byla svrchovaným požadavkem nadřazeným jakýmkoli jiným potřebám. Umělecká odpověď na tlak aktuálního problému je u nás činem zatím ojedinělým a nese znaky publicistiky, známky prvorozenosti a pokusnictví. Redukovat komplikovaný problém na fyzické strádání může být apelativní, leč bohužel právě proto se nevyhne výtkám z jednostrannosti.“

 

Ukázku z knihy ÚNAVA MATERIÁLU čtěte ZDE

ROZHOVOR  s Markem Šindelkou ZDE

 

Cena Magnesia litera za poezii byla udělena Milanu Ohniskovi za jeho sbírku Světlo v ráně (Druhé město). Ani ta neunikla pozornosti šéfredaktora Literárních novin: „Autor si rok za rokem každou novou sbírkou vydupává a kolíkuje své území na teritoriu českého básnictví. Myslím, že je už nepřehlédnutelný. Sporý výraz této nové knížky působí, jako by pocházel z dob telegrafu. Šetří se slovem, neboť za každé navíc platí se daň, každým zbytečným navíc ztrácíme čas, jenž zbývá do konce světa, a ten je blízko, sugeruje nám básník. Tíha času, toho osobního lidského, doléhá stále hmatatelněji, básník si s údivem připouští, že zřejmě bude něco na pocitu, že stárne. Ve zdech dneška je neútulno, protože v každém okamžiku je úchvat úžasu z krásného soumezný s hrůzou krutosti a zániku.“

Literu za knihu pro děti a mládež si odnesli Tomáš Končinský a Barbora Klárová za knihu Překlep a Škraloup (Albatros), v kategorii naučné literatury se dočkal ocenění autor monografie Československé spartakiády (Academia) Petr Roubal, coby nejvýznamnější nakladatelský čin loňského roku byl vyhlášen titul Miloslav Stingl – Biografie cestovatelské legendy (Jota) od Adama Chrousta. Pro Literu za překladovou knihu si až z Irska přijela Alice Hyrmanová McElveen, která z angličtiny přeložila prózu Sary Baume s názvem Jasno lepo podstín zhyna (Euromedia-Odeon).

Vítězkou obnovené publicistické kategorie se stala Kateřina Šedá, která spolu s dalšími autory dala vzniknout knize Brnox (vyd. Kateřina Šedá), DILIA Litera pro objev roku letos připadla Ondřeji Nezbedovi za knihu Průvodce smrtelníka (Paseka) a cenu Magnesia Blog roku letos s velikým nadšením přebrala čtveřice maskovaných reprezentantů tajemného uskupení s názvem KKRD Boys za blog Brblanina. Kosmas Cena Čtenářů udělala tentokrát radost Zbygniewu Czendlikovi a Markétě Zahradníkové, jejichž knihu Postel hospoda kostel vydalo Argo.

 

Trailer: Milan Ohnisko - Světlo v ráně

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 05 Duben 2017 11:02 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB