Jen pár slov o valné hromadě Obce spisovatelů české republiky


Obec spisovatelů logoV sobotu 18. března se konal v prostorách Magistrátu Hlavního města Prahy „sjezd“ tzv. Obce spisovatelů, která má nyní okolo půl tisícovky členů a členek, ztratila však místnosti v Železné ulici, kde ovšem nadále zůstává rozsáhlá knihovna. Následujících několik řádečků nechce být v žádném případě nějakou indiskrétní zprávou o průběhu dotyčného setkání, ale spíš jen navrstvením několika informací a úvah.

 

Valné hromady obecně se zhusta pojí s volbami, tentokrát ovšem nedošlo na nic podobného. Byl nicméně křtěn a pokřtěn zbrusu nový (a poměrně rozsáhlý - 488 stran) almanach Duše plné slov, který uvedlo na trh pražské nakladatelství Havlíček Brain Team. Na vzniku této knihy má zásadní podíl někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která je mimo jiné také její redaktorkou i původkyní celého „výběru a uspořádání“.

Jenom namátkou tu zmíním, že někdejší předsedkyně Obce Eva Kantůrková přispěla do dotyčného almanachu pozoruhodným esejem Moc bezmocným (velmi svébytně vztaženým ke stejnojmennému eseji Václava Havla) a Milan Blahynka je autorem dvojice statí Mýlím se, tedy jsem a Paradox na druhou. Iva Pekárková napsala prózu Pečená zebra a Jan Vodňanský hned pětici textů Jak to bylo s Jiráskem, Z malýchDuše plné slov Almanach 2017 dějin frontových bojovníků, Investigace střídavým Freudem, Z dějin psychistrie a Skrytý záměr dějin. A konečně básník Jiří Žáček zveřejnil v almanachu verše Fotokavárna, Café Melancholia, Café Noir, Café Tichá dophoda, Kavárna U tří grácií, Café Vendetta, Café Andersen, Café Jekyll + Hyde, Kavárna Čas, Kavárna U labutí, Kavárna Bellevue, Kafé Moby Dick, Kavárna V. I. P. a Kavárenský povaleč (tj. dokonce čtrnáctero textů).
Ale opusťme bílé stránky této knihy (viz fotografie), vraťme se raději do zasedací místnosti na Mariánské náměstí a víceméně smutně konstatujme, že zde mnozí chyběli a že mnozí „nad“ výše zmiňovanou pětistovku dokonce chyběli z toho důvodu, že z Obce více či méně demonstrativně vystoupili. Příkladem takového literáta může být Milan Hrabal, a to aniž bychom mu zde cokoli vyčítali, a jen dodám, že každoroční členský příspěvek teď představuje 750 korun.
Valná hromada se konala po čtyřech letech. Původně ohlášená primátorka Prahy se jí s omluvou nezúčastnila, dočkali jsme se ovšem řady projevů a možné bylo získat i první číslo zcela nových Novin Obce spisovatelů, které mají vycházet čtyřikrát ročně. Zaujalo mě, že je členem jejich redakční rady i výše zmiňovaný Milan Hrabal, zatímco grafickou úpravu dostal na starost a zvládl spisovatel Vlado Ríša, jinak také šéfredaktor časopisu XB-1.
Do úvodního čísla tohoto listu přispěli Daniela Kovářová, Lydie Romanská, Milena Fucimanová, Alois Marhoul, Markéta Hlasivcová, Ivo Odehnal, Milan Hrabal, Lech Przecek, Zuzana Havelková, Tomáš Magnusek, Jiří Vaníček, Františka Vrbenská a Hanka Hosnedlová. A není, dodal bych, sporu, že se žádná jiná česká spisovatelská organizace natolik Noviny Obce 12017nezastává i autorů mimopražských.
Během zasedání mimo jiné s krátkým projevem vystoupil i Jan Cimický a došlo rovněž na symbolickou „minutu za mrtvé“, mezi které bohužel letos náleží i (nepřehlédnutelně chybějící) básník Jaroslav Holoubek. Nu, a pominu-li závěrečné pohoštění, během kterého se v kuloárech teprve rozproudila kýžená spousta debat, bylo na letošním programu i předání nových průkazek (a chápejte tím, prosím, rovněž jejich poskytnutí už zcela nenovým členům Obce).
Myslím, že Obec má nadále smysl. Jeho rozměry ovšem může svými etalony upřesnit jen Bůh. Toto je navíc čistě můj názor, který nikomu nevnucuji, a závěrem už jen (zpola žertem) pozdravím pana radního Jakuba Michálka. Nicméně...
Nicméně jeho neškolní „lavici“ jsem si v ono dopoledne opravdu přisvojil spíše náhodou.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 21 Březen 2017 11:05 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB