15 knih Velkého čtvrtka

VKČVelký knižní čtvrtek prodal již přes 1 000 000 knih. Nachystáno má dalších patnáct zajímavých titulů.

Na našem webu si můžete přečíst ukázky z těchto knížek. V tomto článku jsou na ně odkazy.

 

 

Velký knižní čtvrtek má za sebou deset úspěšných sezón. Dnes vkročil do další desítky s patnácti novinkami, které jsou opět vybrány a namíchány napříč žánry tak, aby uspokojily všechny skupiny čtenářů. 

„Kolekci letošních jarních patnácti novinek Velkého knižního čtvrtka jsme se jako vždy snažili sestavit s ohledem na kvalitu i na rozmanitost žánrů, od světových románů, přes literaturu faktu až po knihu pro mládež. Také zastoupení autorů, z nichž někteří jsou ověnčeni zahraničními i českými literárními cenami, opravdu stojí za to,“ říká Ctirad Fuchs, obchodní ředitel firmy Kosmas. „Uplynulých deset sezón Velkého knižního čtvrtka, 130 titulů a více než 1 000 000 kusů prodaných knih, nám potvrdilo, že vybíráme a nabízíme tituly opravdu atraktivní, o které mají čtenáři zájem. Vkročili jsme do další desítky pokračování Velkého knižního čtvrtka s tím, že chceme zachovat vysokou úroveň kvality vybraných knih a představovat čtenářům stále to nejlepší, co v dané sezóně vychází,“ dodává Ctirad Fuchs.
A na co se můžeme 16. března 2017 těšit? Velká očekávání vzbuzují především romány. Nestává se moc často, aby se český literát prosadil v cizině v adaptovaném jazyce. Hned prvotina Marie a Magdalény Lenky Horňákové-Civade získala prestižní francouzskou literární cenu Prix Renaudot des Lycéens a několik dalších francouzských literárních cen, kladně je přijímána jak kritikou, tak čtenáři. Autorka vystavěla rodinnou ságu, příběh jedné rodiny, navzdory tragickým okolnostem velmi prostý, velmi silný, příběh rodové linie tří žen vyrůstajících bez otců rámovaný nacistickou okupací až po období komunistické totality. Jedinečný dramatický příběh o ctižádosti, lásce a touze lidí román Jessie Burtonové Múza, slibuje strhující záhady a zvraty ve dvou liniích: první z Anglie 60. let, druhá se odehrává o třicet let dříve ve Španělsku. Autorčina předchozí kniha světový bestseller Miniaturista se stala v Anglii knihou roku 2014. A pro milovníky silných příběhů do třetice: Skleněný zámek od Jeanette Wallsové, příběh čtyř dětí, které vyrůstají v nekonformní rodině v USA 60. let a byť se musejí protloukat životem samy, vzpomínají na své rodiče s láskou a pochopením. Na pomezí životopisu a románu stojí Letní host od Alison Andersonové. Anton Pavlovič Čechov a nevidomá lékařka Zina jsou hlavními protagonisty příběhu o lásce, síle fantazie a ztraceném románu. Milovníci napínavých příběhů najdou ve výběru švédskou krimi autorky Hanny Lindbergové Stockholm - přísně tajné, čtivý a napínavý příběh o honbě za uznáním a láskou v současném Stockholmu a dále detektivku Eugena Ovidiu Chirovici Kniha zrcadel, inteligentní a sofistikovaný vražedný hlavolam o ztraceném rukopisu i nebezpečných vzpomínkách. Literaturou faktu a zároveň kriminálním příběhem je Ďábel v Bílém městě od Erika Larsona, kritiky oceňovaný bestseler, je beletrizovaná literatura faktu o skutečném příběhu masového vraha H. H. Holmese, který roku 1893 zavraždil v Chicagu možná stovky žen.
Skutečné životní osudy jsou často ještě barvitější než romány či detektivky. To je případ životopisu od polské autorky Julie Hartwigové Apollinaire, v němž ožívá úchvatný obraz pařížské bohémy začátku minulého století. Anglický spisovatel a autor nezapomenutelné humoristické knihy Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome dopsal rok před svou smrtí autobiografii a nazval ji Čas mého života. Svým typickým duchaplným stylem a zároveň bez servítků se vrací do krásných i krušných časů svého života na pozadí doby Belle epoque. 
Třemi pozoruhodnými tituly je zastoupena literatura faktu. Polský novinář a esejista Mariusz Surosz se zabývá silnými příběhy českých žen, např. Věry Čáslavské, Adiny Mandlové a dalších, v knize Ach, ty Češky! s pohledem cizince na kapitoly z nedávné české historie. Kniha je mistrovským dílem o naší povaze, komplexech i obrovské síle. Slovenský spisovatel Jozef Kollár se věnuje neobvyklým způsobům útěků ze socialistického Československa v knize 55 minut mezi životem a smrtí. Autor čtivě popisuje útěky mimořádně technicky zdatných uprchlíků, kteří použili vlastnoručně vyrobený horkovzdušný balon, tank nebo motorové rogalo. Mezi uprchlíky je konstruktér vrtulníků či vynálezce akvaskútru. všechny tyto muže a mnoho dalších spojovala kromě zručnosti a touhy po svobodě také víra, že na Západě uplatní své nevšední schopnosti způsobem, jakým doma nemohli. Jennifer Teegeová společně s novinářkou Nikolou Sellmairovou popsala v knize Můj dědeček by mě popravil vlastní trauma, s nímž se vyrovnává od svých osmatřiceti let, kdy náhodně zjistila, že ona, odložená dcera Němky a Nigerijce, je vnučkou nacistického velitele Amona Götha známého mimo jiné z filmu Schindlerův seznam.
A dvě lahůdky na závěr: Autoři povídkové antologie Ve světle nebo ve stínu, mezi nimi Stephen King, Lee Child či Joyce Carol Oatesová, se nechali inspirovat dílem amerického realistického malíře Edwarda Hoppera a na jeho motivy napsali každý svůj originální příběh. Petr Bergmann, který se věnuje regionální historii, sestavil ze svých sbírek grafik, map, pohlednic, fotografií svoji čtvrtou knihu Krkonoše na starých rytinách a litografiích. Kniha představuje přes 200 mnohdy unikátních grafik z let 1740 až 1900, které ve své většině nebyly od doby svého vzniku již nikdy publikovány ani reprodukovány. Na vyobrazeních tehdejších vedutistů Krkonoš jsou zachyceny pohledy i dnes již nepřípustné výhledy na jedinečná horská panoramata a zaniklé krkonošské boudy. Fotografie Jana Hrdého nabízejí srovnání se současností. Kniha umožňuje přehlédnout vývoj tohoto pohoří a jeho osídlení v průběhu posledních dvou století. 
Výběr Velkého knižního čtvrtka nezapomíná ani na mladé čtenáře. Tentokrát je spisovatelka Petra Dvořáková, nositelka prestižní ceny Magnesia Litera, zavede do světa florbalu, prvních lásek v příběhu Každý má svou lajnu.


S Velkým knižním čtvrtkem jsou tradičně spojeny i doprovodné programy. Čtenáři se na nich mohou potkat s některými autory, poslechnout si čtení z jejich knih, diskutovat s nimi a nechat si knihy podepsat. První akce je naplánovaná na dnešní podvečer (od 17.00) v Městské knihovně v Praze. V Knihovně Jiřího Mahena v Brně bude následovat příští týden, 23. března. Doprovodných akcí se zúčastní Mariusz Surosz (pouze v Praze), Lenka Horňáková-Civade, Petra Dvořáková, Jozef Kollár či Petr Bergmann.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 16 Březen 2017 11:56 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB