Co budeme letos číst? (2)


knihkupectví ilustraceNové knihy - Tážeme se podruhé, co pěkného nám k ukojení čtenářské libůstky nabídnou tuzemští nakladatelé? Celkový výčet by byl k neučtení, dojde jen na příklady. V mapování letošních edičních záměrů budeme v nejbližších dnech pokračovat.

 

 

 

První část seriálu Co budeme letos číst? najdete ZDE

 

Aktuality o nakladatelském dění najdete na www.facebook.com/noveknihy

 

Prostor

vybírá majitel nakladatelství Aleš Lederer:

Nejblíže nás čeká kniha rozhovorů s novinářkou, redaktorkou, filmovou publicistkou a překladatelkou Agnešou Kalinovou (1924–2014). Svazek Mých sedm životů zachycuje takřka celý její život a má charakter pamětí. Zároveň je  brazem společnosti 20. století, což byl i záměr tazatelky Jany Juráňové.

V naší edici zaměřené na českou i světovou historiografii chystáme Světový řád jednoho z nejuznávanějších amerických znalců mezinárodních vztahů a bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera. Jde o impozantní analýzu historie i současnosti politického uspořádání světa.

Historik Walter Laqueur napsal za svůj dlouhý život přes 25 velkých odborných prací a ruským fenoménem se zabývá už šedesát let. Není proto divu, že se ve své poslední knize věnuje fenoménu „putinismus“, který život ruské společnosti opanovává už patnáct let a jak se zdá, postupně ještě sílí. Rusko, Putina a putinismus popisuje nikoli zjednodušenými propagandistickými floskulemi, ale tak, jak si to celý tento komplikovaný propletenec zaslouží – se všemi jeho spletitostmi, záludnostmi a někdy i protimluvy.

Velmi se těším na dějově skvěle vystavěný thriller z blízké budoucnosti Ochlazení, který napsal Michael Žantovský. Název knihy není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn….

 

Vyšehrad

vybírá ředitel Pravomil Novák:

Vloni jsme zaznamenali velký čtenářský zájem o knihu Agent Storm - Můj život v al-Káidě a CIA. Je to autobiografie Dána, který po konverzi k islámu propadl jeho radikálnímu výkladu a odešel do Jemenu účastnit se ozbrojeného džihádu. Nyní chystáme knihu z druhého břehu – o muslimech, kteří svádí boj proti sílícímu náboženskému extremismu. Jejich zápasy často zůstávají západním čtenářům utajeny, a přece jsou to právě tito neznámí hrdinové, spisovatelé, umělci, učitelé, právníci, aktivisté a aktivistky, kteří v boji s islamismem nejvíce riskují a jsou jeho nejčastějšími obětmi, stejně jako nejodvážnějšími protivníky. Karima Bennoune, Alžířanka žijící ve Spojených státech, profesorka mezinárodního práva na Kalifornské univerzitě, sledovala po několik let události v řadě zemí, od Kanady, Francie a Ruska přes Alžírsko, Mali, Niger a Senegal až po Palestinu a Izrael. Vedla mnoho desítek rozhovorů s muži a ženami, kteří zápasu s extremismem zasvětili život. Její kniha Tady vaše fatwa neplatí je strhujícím  a zároveň potřebným příspěvkem k hlubšímu poznání toho, co se skutečně v nitru islámského světa děje.

Patřím k fanouškům Divadla Járy Cimrmana, proto mě těší, že budeme vydávat knihu s jeho spoluzakladatelem Miloňem Čepelkou. Čepelkův záběr je však mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Uvádí dechovku a píše pro ni texty, zatímco v šedesátých letech psal texty pro hvězdy pop music, třeba pro Martu Kubišovou. Knihu rozhovorů s ním napsal známý publicista Aleš Palán a pánové ji nazvali Nedělňátko, aneb s Cimrmanem v zádech. Není to jen pohled do zákulisí oblíbeného českého divadla, je to pohled za kulisy samotného Miloně Čepelky. Někdy je to docela horor, jindy velká legrace.

V české historiografické produkci dosud chyběla první ucelená husákovská monografie.  Historik Michal Macháček zvednul tuto rukavici a napsal nový životopis posledního prezidenta komunistického Československa. Sleduje v něm jeho dlouhou kariéru od samých počátku, zaměřuje se na Husákův původ a rodinné zázemí, mládí, studia a vstup do Komunistické strany Československa, jeho působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní. Stranou nezůstává ani Husákův osobní život, i tady přináší kniha nová zjištění. Symbol zatuhlosti a stagnace normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB