Literatura

Sharon J. Bolton: Britský kriminální žánr zaútočil dobře mířenou ranou

Sharon J. Bolton: Britský kriminální žánr zaútočil dobře mířenou ranou

Středa, 30 Květen 2018 07:23 Sharon J. Bolton

Když mě žádají, abych charakterizovala, jak je nyní ve Spojeném království pojímán kriminální žánr, tane mi na mysl slovo zmateně. Všudypřítomný bylo by další. A tajuplný by mohlo být třetí slovo, což je vzhledem k tématu asi to nejlepší. Protože od jednoduchých, avšak elegantních začátků ve zlaté éře 20. a 30. let minulého století (ano, já vím, že kriminální žánr existoval už mnohem dřív, ale musím někde začít a mám daný rozsah příspěvku) mnohonásobně nabobtnal, roztříštil se, zmutoval, prošel spoustou obratů a opředl svými úponky neznámé končiny. Britský kriminální žánr se neustále vyvíjí a nepřestává nás překvapovat. A to je, alespoň podle mého soudu, správné. (vlevo na snímku autorka Sharon J. Bolton)

Reportáž: Dosti prostý muž na Světě knihy 2018

Reportáž: Dosti prostý muž na Světě knihy 2018

Pondělí, 14 Květen 2018 07:25 Ivo Fencl

 

U některých z vás teď ztratím body, ale pocházím ze západu. Už mám to štěstí i tu smůlu. Ale když tomu již tak je, nahlédnu i letošní Svět knihy touto perspektivou. (A ostatní ať to provedou po svém.)

Problém dvou těles na Světě knihy

Problém dvou těles na Světě knihy

Pondělí, 14 Květen 2018 07:07 Petr Bílek

 

Atmosféra letošního pražského veletrhu je dusná. Kolegové mi sdělovali, že už v průběhu prvního dne zasahovala záchranná služba u dvou kolapsů. V sobotu jsem vkročil pod kopule a stan Výstaviště osobně a nechápal jsem, co má společného tak výsostně sólová a privátní záležitost, jako je četba knih, s masovou promenádou mezi nekonečnými stěnami plnými knižních svazků.

Zasloužená ortenovka pro Ondřeje Macla

Zasloužená ortenovka pro Ondřeje Macla

Sobota, 12 Květen 2018 07:26 Petr Nagy

 

Vítězem letošního 31. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal Ondřej Macl (*1989) s knihou Miluji svou babičku víc než mladé dívky (Dauphin). Rozhodla o tom odborná porota, jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), které předsedala literární kritička, lingvistka a básnířka Olga Stehlíková a v níž dále zasedli Josef Chuchma, Michal Jareš, Vratislav Maňák a Radek Malý. Kniha Ondřeje Macla byla z 20 přihlášených titulů na cenu porotou nominována spolu se sbírkou Emmy Kausc Cykly (Šimon Ryšavý) a románem Lucie Faulerové Lapači prachu (Torst), a to za „archetyp babičky, zachycený v invenční žánrové koláži, posílený o intelektuální hru“.

Ze školy až do kláštera. Ohlédnutí za pražskou Nocí literatury

Ze školy až do kláštera. Ohlédnutí za pražskou Nocí literatury

Pátek, 11 Květen 2018 06:23 Petr Nagy

 

Ve středu 9. května 2018 začal v 18 hodin již 12. ročník Noci literatury – události konající se v desítkách měst o celé České republice a také v zahraničí, která rychle získala na oblibě zásluhou propojení hereckých osobností, kvalitní literatury a barvitých kulis. Také letos vybraní tuzemští herci a herečky četli úryvky z českých překladů knih zahraničních autorů, a to na místech, která jsou mnohdy veřejnosti běžně nedostupná.

 

Martin Pilař: Baví nás role ambasadorů mluveného slova

Čtvrtek, 10 Květen 2018 06:01 Petr Nagy

 

V pražském kině Atlas byli 3. května vyhlášeni vítězové Cen Asociace vydavatelů audioknih (AVA) – O2 Audiokniha roku 2017. Hned pětkrát slavilo úspěch vydavatelství OneHotBook, jehož tituly zvítězily v kategoriích Nejlepší obal, Nejlepší audiokniha pro děti a mládež, Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba, Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba a Absolutní vítěz. O rozhovor jsme proto poprosili majitele vydavatelství Martina Pilaře...

Skandál kolem Nobelovek. Cena za literaturu nebude letos udělena

Pátek, 04 Květen 2018 11:25 Miroslav Pavel

 

Nadace Nobelovy ceny za literaturu souhlasí s prohlášením švédské akademie, aby udělení ceny za literaturu pro rok 2018 bylo zrušeno.

Nejlepší audioknihy loni vydávali ve OneHotBook

Pátek, 04 Květen 2018 07:10 Petr Nagy

 

V pražském kině Atlas byli ve čtvrtek 3. května vyhlášeni vítězové Cen Asociace vydavatelů audioknih (AVA) – O2 Audiokniha roku 2017. Ocenění byla letos udílena již popáté, avšak poprvé podle nových pravidel a během slavnostního ceremoniálu mimo program Světa knihy Praha, který moderoval herec Tomáš Hanák. Hned pětkrát slavilo úspěch vydavatelství OneHotBook, zvláštní Cenu za mimořádný přínos mluvenému slovu obdržel Zdeněk Svěrák a udělena byla rovněž Cenu posluchačů.

Jak jsem potkal Jiřího Pavla

Pondělí, 23 Duben 2018 08:00 Tomáš Kaplan Fojtík

 

18. dubna zemřel Jiří Pavel. Znali jste to jméno? Pravděpodobně ne, protože věhlasu svého otce, Oty Pavla (vlevo na snímku se synem Jiřím), nedosáhl. Nezaslouženě.

strana 1 z 23

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB