Literatura

Víkend s fejetonem č. 15

Víkend s fejetonem č. 15

Sobota, 08 Prosinec 2018 06:10 Mirko Raduševič

 

„Sovětský svaz náš vzor“ - za socialismus známé u nás heslo. To se stalo tématem pátrání po fejetonu v SSSR a Rusku.

Zákulisí spisovatele

Zákulisí spisovatele

Pondělí, 03 Prosinec 2018 06:08 Gustáv Murín

 

Obvykle publikujeme recenze, ukázky z knih nebo píšeme o spisovatelích, o jejich životě, strastech a radostech. Málokdy se však dozvíme a píšeme o jejich vztahu ke čtenáři a vztahu čtenáře ke spisovateli. Nyní toto zákulísí poodhalil a přiblížil náš slovenský kolega a spisovatel Gustáv Murín (vlevo na snímku).

Víkend s fejetonem č. 14

Víkend s fejetonem č. 14

Sobota, 01 Prosinec 2018 06:21 Mirko Raduševič

 

Studie krátké i kratší, Žerty hravé i dravé, Obrazy z ciziny, Pařížské obrázky, Drobné klepy, Proti srsti, Báby i baby… jsou názvy knížek obsahujících fejetony a jejich autorem je Jan Neruda. Na něj jsme posledně jako dalšího významného fejetonistu narazili a trochu odbyli.

Chtěl jsem napsat knížku, kde se vlastně jenom žvaní

Chtěl jsem napsat knížku, kde se vlastně jenom žvaní

Pátek, 30 Listopad 2018 07:58 Petr Nagy

 

Po pěti letech od vydání svého dosud nejúspěšnějšího románu Národní třída přichází Jaroslav Rudiš s novou prózou Český ráj (nakl. Labyrint) a stejnojmennou audioknihou, kterou pro vydavatelství OneHotBook načetl Petr Čtvrtníček. To je ovšem pouze špička ledovce, pod kterou se skrývá množství dalších jeho – zdaleka nejen literárních – projektů…

Víkend s fejetonem č. 13

Víkend s fejetonem č. 13

Sobota, 24 Listopad 2018 06:09 Mirko Raduševič

 

Poděkování jedné staré paní. Bydleli jsme dříve v rozděleném bytě (společný záchod, voda, tzv. výlevka ve společné předsíni). Dříve to nebylo nic neobvyklého. Se starou paní jsme se dostávali do křížku, častěji jsme ale spolu vycházeli a pomáhali si.

Víkend s fejetonem č. 12

Sobota, 17 Listopad 2018 06:17 Mirko Raduševič

 

Jsou situace kdy, kdo má tužku, pero, psací stroj, počítač se pustí do díla a píše jako ďábel. Jedná se obvykle o situace sváteční, příležitostní, jubilejní…atd.

Česká literatura. Řekni mi, co píšeš a povím ti, kdo jsi

Středa, 14 Listopad 2018 18:28 Mirko Raduševič

V sobotu budeme vzpomínat listopadové události roku 1989 a někdo možná připomene významnou roli spisovatelů v minulém režimu, kteří měli určitý podíl na tom, co se na Národní třídě odehrálo. Již jsme psali o tom, jak se literatura stala v období studené války významnější než plnění muničních skladů (viz CIA: Zapomeňte na bomby, tato kniha je „atomovka“).

Helena Sinervo: V domě básnířky

Úterý, 13 Listopad 2018 05:53 Dybbuk / Nagy

 

Román V domě básnířky je biografickým portrétem jedné z nejvýznamnějších finských autorek, mimo jiné i překladatelky Václava Havla, básnířky Eevy-Liisy Mannerové (1921–1995).

Víkend s fejetonem č. 11

Sobota, 10 Listopad 2018 06:18 Mirko Raduševič

 

Víte co je entrefilet? Já to nevěděl a musel jsem se kolegy, který vystudoval žurnalistiku, ptát, co je to za žánr. Vysvětlil mi, o co kráčí a poznamenal, že se dnes již tento útvar nepoužívá.

strana 1 z 28

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB