Literatura

Lipsko čte 2018 a blížící se Český rok 2019

Lipsko čte 2018 a blížící se Český rok 2019

Čtvrtek, 22 Únor 2018 06:32 Moravská zemská knihovna v Brně, České literární centrum

Česká republika bude hostující zemí lipského knižního veletrhu 2019. Také proto je její prezentace na letošním ročníku festivalu mimořádně důležitá.

David Zábranský: Odsoudili jsme se k roli pandy

David Zábranský: Odsoudili jsme se k roli pandy

Středa, 21 Únor 2018 10:06 Petr Bílek

 

Čtenářům, kteří očekávají, že literatura jim bude otevírat svět, v němž žijí, čtenářům, kteří věří, že knihy oživí jejich život, bych z české současné beletrie s klidným srdcem doporučil román Za Alpami. Jeho autor David Zábranský jim žádný problém nevyřeší a vrhne na ně víc otázek než odpovědí. Takže jak to vlastně je?

Literárky neliterární?

Literárky neliterární?

Středa, 21 Únor 2018 09:44 Jan Štolba

 

V tomto období obvykle literární časopisy dostávají od Ministerstva kultury ČR na srozuměnou, zda a jak vysoký dostanou státní příspěvek – grant za to, že se věnují literatuře. Po mnoho let dostáváme stejně i letos na srozuměnou, že se Literární noviny málo věnují literatuře a nemají proto nárok na příspěvek. Z něj stejně nelze zaplatit celoroční výdaje na publikování tištěných i webovských literárek. Zkrátka literárky jsou neliterární.

Ani letos nebudeme ochuzeni o nejkrásnější české knihy

Ani letos nebudeme ochuzeni o nejkrásnější české knihy

Sobota, 17 Únor 2018 07:43 Petr Nagy

Již 53. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy zná své nominované. Mezinárodní odborná komise vybírala od 8. do 13. února z celkových 255 knih, které do klání o prestižní titul poslali designéři, umělecké školy, kulturní instituce a nakladatelství. Na tiskové konferenci v Malé vile Památníku národního písemnictví je 14. února přítomným novinářům představili předseda technické komise Josef Sedláček, vedoucí Knihovny PNP Alena Petruželková, předsedkyně výtvarné komise Pavla Pauknerová (teoretička grafického designu působící na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze), tajemnice soutěže NKČR Eliška Boumová a jeden z členů výtvarné komise, německý grafický designér Torsten Köchlin (viz níže fotografie).

V rozmanitosti je síla. O nové italské literatuře

V rozmanitosti je síla. O nové italské literatuře

Úterý, 13 Únor 2018 09:15 Alice Flemrová

Právě vydaná cenná monografie Jitky Křesálkové Italská literatura v Čechách a na Slovensku, která nabízí ucelenou bibliografii českých a slovenských překladů italských literárních děl od počátku knihtisku do roku 2016, dokládá, že to u nás s literárními překlady z italštiny nikdy nebylo zlé, ale že cesta autorů a děl z Itálie k českému publiku se vždycky vyznačovala jistým chaosem, fragmentárností, zarážejícími opomenutími i značným zpožděním.

Ingredience italské literatury

Úterý, 13 Únor 2018 08:55 Alice Flemrová

 
Dnes večer v Literární kavárně v Praze 1 Řetězové ulici se od 19 hodin uskuteční představení současné italské literatury, které pořádá Italské velvyslanectví v Praze spolu s Literárními novinami. Večer bude moderovat přední česká znalkyně italské literatury a překladatelka Alice Flemrová. Níže uvádíme její rozhovor s ředitelem Italského kulturního institutu v Praze Giovanni Sciolou.

Průzkum: České děti a mládež jako čtenáři v roce 2017

Pátek, 19 Leden 2018 10:10 Vít Richter

V roce 2017 iniciovala Národní knihovna ČR opakování celostátního reprezentativního průzkumu dětí se zaměřením na četbu knih, čtenářské chování, obvyklé způsoby trávení volného času, vlivy rodinného a školního prostředí na vztah dětí ke knihám a čtení obecně (první průzkum proběhl v letech 2013/2014).

O spisovatelském řemesle

Středa, 10 Leden 2018 09:51 Ján Mičuch

 

To, že spisovatelské řemeslo není jednoduché, že spisovatelství je složitým a těžkým povoláním, se dávno ví. V seriálu vám chceme přiblížit trochu více spisovatele prizmatem doby, ve které žili.

Zasloužená Cena Karla Čapka pro Eriku Abrams

Středa, 10 Leden 2018 09:08 Petr Nagy

Laureátkou Ceny Karla Čapka pro rok 2018 se stala Erika Abrams (*1952), francouzská lingvistka, editorka a překladatelka mnoha českých spisovatelů, básníků, dramatiků a filozofů, mj. Jana Patočky, Ladislava Klímy, Richarda Weinera, Ivana Blatného, Vladimíra Holana, Jiřího Koláře či Václava Havla. Ocenění si převzala během slavnostní večera, který se uskutečnil pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové v úterý 9. ledna 2018 v rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze a kterým početné publikum provázel předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu, spisovatel, básník, písničkář a překladatel Jiří Dědeček.

strana 1 z 21

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB