Literatura

Pavel Bareš: K psaní mám milostně-nenávistný vztah

Pavel Bareš: K psaní mám milostně-nenávistný vztah

Pátek, 28 Duben 2017 08:07 RED / NAKLADATELSTVÍ HOST

 

Česká literární fantastika získala nový hlas. Je jím Pavel Bareš, kterému v nakladatelství Host vychází právě dnes román Projekt Kronos.

Ladislav Novák: Básník, výtvarník, překladatel

Ladislav Novák: Básník, výtvarník, překladatel

Pátek, 28 Duben 2017 06:51 red/ladislavnovak

 

Galerie Ladislava Nováka v Třebíči pořádá výstavu nazvanou Přátelé. Mimo Novákových obrazů, básní - koláží ,takzvané veronáže, a další kombinované techniky jsou zde vystaveny tzv. roláže českého proslulého výtvarníka rovněž básníka, autora experimentální a vizuální poezie Jiřího Koláře. (vlevo obálky některých knížek Ladislava Nováka).

Michael Robotham: Když začínám psát, nemám sebemenší představu o konci

Michael Robotham: Když začínám psát, nemám sebemenší představu o konci

Neděle, 23 Duben 2017 07:35 Alexandr Neuman

 

Australský spisovatel Michael Robotham (1960), na snímku vlevo, sbíral zkušenosti jako novinář ve Velké Británii. Poté začal psát jako nájemný autor životopisy populárních osobností světové politiky, sportu, vojenství a kultury. Dvanáct těchto jeho knih, pod které se nemohl podepsat, se stalo bestsellerem. O prvních 100 stran jeho nedopsaného psychologického thrilleru Suspect (V podezření) se strhla nakladatelská bitva na londýnském knižním veletrhu. Kniha byla přeložena do 22 jazyků a ve světě se jí prodalo víc než milion kusů. Brněnské vydavatelství MoBa právě vydává český překlad Robothamova napínavého krimi thrilleru Střepy.

Kniha roku Biancy Bellové získala i Cenu EU za literaturu

Kniha roku Biancy Bellové získala i Cenu EU za literaturu

Pátek, 21 Duben 2017 13:02 Petr Nagy

Z trojice českých autorů nominovaných letos na Cenu Evropské unie za literaturu se ocenění nakonec dočkala Bianca Bellová (*1970), jejíž dystopicky laděný román Jezero (nakl. Host) nedávno dostal cenu Magnesia Litera pro Knihu roku a v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2016 obsadil v kategorii „krásná literatura“ třetí místo.

Vyhlášeny ceny soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016

Vyhlášeny ceny soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016

Čtvrtek, 20 Duben 2017 08:52 Mirko Raduševič

 

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku oceňuje vynikající grafické a polygrafické zpracování knih vydaných a vytištěných v České republice vždy v uplynulém kalendářním roce. Soutěž se konala poprvé v roce 1928, kdy vyhlásil Spolek českých bibliofilů soutěž o krásnou knihu, která měla trvání až do roku 1940.

Pulitzerova cena zná své letošní laureáty

Středa, 12 Duben 2017 07:03 Petr Nagy

Ocenění založené americkým novinářem maďarského původu Josephem Pulitzerem v roce 1917 a udělované tedy již rovných sto let, zahrnuje celkem 21 kategorií, které vedle žurnalistiky zasahují i oblast beletrie, hudby či fotografie. Hlavní cena byla letos udělena listu The New York Daily News a neziskové novinářské společnosti ProPublica za zprávy o zneužívání pravomocí newyorskou policií.

Vítání Českého literárního centra aneb hon na Janyšku

Pondělí, 10 Duben 2017 07:32 Petr Nagy

 

Nově zřízené České literární centrum sotva zahájilo svou činnost a už se stává terčem – místy značně nevybíravé – kritiky. Nabízíme stručné shrnutí prvního čtvrtletí jeho existence i se zprávou o rezignaci jejího ředitele Petra Janyšky (Janyška na fotografii vlevo).

Kdo si odnesl ceny Magnesia Litera 2017

Středa, 05 Duben 2017 10:48 Petr Nagy

 

Nejsledovanější tuzemské literární ceny Magnesia Litera mají za sebou další ročník, vítězné tituly roku 2016 byly vyhlášeny večer 4. dubna na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Věnováno pohádkovému Alexandru Klimentovi

Pondělí, 03 Duben 2017 09:15 Ivo Fencl


„Zrcátko v domě, kde už nebydlí žádná žena, nic neukazuje.“ Z jeho příběhu Horo, obrať se!

strana 1 z 16

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz