Literatura

Škoda, že Brautigana nepřekládal Jan Zábrana

Škoda, že Brautigana nepřekládal Jan Zábrana

Pondělí, 18 Únor 2019 13:27 Petr Tomíšek

Richard Brautigan je u nás znám zejména jako autor roztomilé férie V melounovém cukru a titulu Chytání pstruhů v Americe. Podstatně méně je znám jako básník, i když jeho tvorba právě básněmi začala.

Literární vyhlídky (18. až 24. února)

Literární vyhlídky (18. až 24. února)

Pondělí, 18 Únor 2019 11:38 Petr Nagy

V nadcházejícím týdnu si přijdou na své čtenáři z regionů, kam zavítá – většinou v rámci projektu Spisovatelé do knihoven – hned několik českých autorů a autorek. Do Prahy naopak přijede bestsellerista Simon Mawer. Mezi knižními tipy nemůže chybět próza nedávno zesnulého spisovatele Amose Oze, jemuž také bude již dnes večer věnována vzpomínková akce v Knihovně Václava Havla.

Alena Mornštajnová vydává v dubnu nový román Tiché roky

Alena Mornštajnová vydává v dubnu nový román Tiché roky

Pondělí, 11 Únor 2019 12:30 red

Spisovatelka Alena Mornštajnová je nepřehlédnutelným fenoménem současné české prózy. Především díky třetímu románu Hana z roku 2017 se stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek.

Literární vyhlídky (11. až 17. února)

Literární vyhlídky (11. až 17. února)

Pondělí, 11 Únor 2019 10:15 Petr Nagy

Nadcházející týden nabídne mimo jiné dvojí setkání s prozaikem a překladatelem Josefem Moníkem, který se představí nejprve v roli překladatele memoárů česko-amerického spisovatele Marka Slouky a o den později coby autor zdařilého románu Povodeň. Nemalý ohlas pak dozajista vzbudí dramatizace románu Jáchyma Topola Noční práce ve Stavovském divadle. A jako obvykle nabízíme též několik knižních tipů.  

David Černý napsal knihu o pětadvaceti „tajemstvích“ Prahy

David Černý napsal knihu o pětadvaceti „tajemstvích“ Prahy

Sobota, 09 Únor 2019 12:52 Ivo Fencl

Knihu 25 tajemství Prahy lze ignorovat jako další z bezpočtu pragensií. Nabídne ale zajímavé procházky po hlavním městě, i když nejlepší knihy o Praze nepřekonává.

O cenu Magnesia Litera letos usiluje nejvíc knih za celou její historii

Čtvrtek, 07 Únor 2019 16:28 red

Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

„Šumavský samotář“ Roman Szpuk: S vykořeněnci bez domova si rozumím

Středa, 06 Únor 2019 14:01 Hana Soukupová

Básník Roman Szpuk se živí jako pozorovatel počasí. V tichu stanice nad šumavským Churáňovem čerpá inspiraci pro svou tvorbu z meteorologických jevů, přírody a samoty. Propagační páska na obálce jeho nové knihy Klika byla vysoko (Nakladatelství 65. pole, 2018) připomíná, že jde o jednoho ze šumavských samotářů z bestselleru Aleše Palána Raději zešílet v divočině.

„Český Solženicyn“ Karel Pecka kázal vodu a vodu také pil

Úterý, 05 Únor 2019 10:00 Petr Nagy

„V jeho knihách je zaznamenán život, který nedovoluje být zamlčen. Který patří k osudům zdejší země. Který měl svou krutou cenu,“ napsal v nekrologu Karel Šiktanc o spisovateli Karlu Peckovi (1928–1997). Přes nepopiratelné literární kvality a zmíněnou provázanost s našimi dějinami je dílo tohoto autora málo připomínané a vydávané.

O otrokářství psát nesmíš, aneb antiomluva

Pondělí, 04 Únor 2019 16:11 Marian Kechlibar

Jak aktivisté šikanují jednu mladou Číňanku, která touží být spisovatelkou, a co jim k tomu napsal autor fantasy knih Larry Correia.

strana 1 z 32

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB