Literatura

Zemřel prozaik Petr Šabach, dejvický vypravěč neokázalých příběhů

Zemřel prozaik Petr Šabach, dejvický vypravěč neokázalých příběhů

Pondělí, 18 Září 2017 07:24 Petr Nagy

 

V neděli 17. září ztratila současná česká literatura jednu ze svých ikonických postav, když ve věku 66 let zemřel po těžké nemoci spisovatel Petr Šabach (1951–2017). (vlevo fotografie z videa čtení ukázky pro Literární noviny v létě  roku 2013 - celé video můžete zhlédnout na konci článku)

„Česká kultura mě fascinuje od 12 let,“ říká japonská překladatelka Hrabala

„Česká kultura mě fascinuje od 12 let,“ říká japonská překladatelka Hrabala

Středa, 13 Září 2017 07:57 Šárka Daňková

 

Díky finanční podpoře programu AKTION Česká republika - Rakousko pořádá Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích  už víc jak čtvrt století Letní jazykovou školu češtiny a němčiny. Vždy na tři červencové týdny se na ni sjede několik desítek Čechů a Rakušanů, kteří se v tandemu učí jazyk sousední země. Letos byla jako samoplátce jednou z účastnic také japonská studentka Junko Shimada, která před třemi lety získala cenu v Hrabalovské soutěži pro mladé překladatele do japonštiny.

Becky Chambersová: V mých knihách najdete mnoho z teorie červích děr

Becky Chambersová: V mých knihách najdete mnoho z teorie červích děr

Pondělí, 11 Září 2017 08:00 Host/red

Nakladatelství Host v těchto dnech vydává románovou prvotinu americké autorky Becky Chambersová Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu. Nová hvězda sci-fi žánru vyrůstala v rodině se silným zájmem o kosmické vědy a umění. Živila se mimo jiné tvorbou technické dokumentace, jako barmanka nebo asistentka produkce. Její první román se mimo jiné dostal do užšího výběru na Arthur C. Clarke Award (2016). Druhý díl série Poutníci A Closed and Common Orbit (2016; česky vyjde na jaře 2018) byl nominován na cenu Hugo.

22. ročník Ceny Knižního klubu zná svou vítězku

22. ročník Ceny Knižního klubu zná svou vítězku

Středa, 06 Září 2017 08:17 Petr Nagy

Vítězkou letošní Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová s novelou Ladič. Cenu si absolventka FAMU (oboru scenáristika a dramaturgie), působící rovněž jako pedagožka a překladatelka, převzala v úterý 5. září 2017 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně. Vítězný rukopis vybrala pětičlenná odborná porota, ve které zasedli prozaik Pavel Brycz, prozaička a filmová kritička Tereza Brdečková, prozaička Petra Soukupová, literární historik Pavel Janáček a člen představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

100% Číňanka, 100% Američanka a 100% Asiatka

100% Číňanka, 100% Američanka a 100% Asiatka

Pátek, 01 Září 2017 08:09 Claire Armitsteadová/ The Guardian / nakladatelství HOST

 

V pátek 1. září vychází v českém překladu román Jade Changové Wangovi vs. svět (2016). Jde o autorčin první román, zařazený do výběrů New York Times Editor’s Choice a Amazon’s Best Books of 2016. Při příležitosti českého vydání přebíráme článek, který autorce a jejímu románu věnoval britský list The Guardian.

Mantra svetových vedeckých vydavateľstiev

Středa, 16 Srpen 2017 07:14 Vladimir Bacisin


Na slovenských vysokých školách, ale aj vo výskumných ústavoch Slovenskej akadémie vied, je momentálne mánia, alebo ak použijem vo verejnom priestore obľúbený výraz mantra. Byť svetový! Nech to stojí čo to stojí! V hinduizme je mantra hymnus, ktorý je odriekaný a vibrovaním opakovaný ako modlitba alebo zariekanie. Podstata mantry je v tom, aby slovenskí pedagógovia a vedci publikovali v najväčších vedeckých vydavateľstvách vo vyspelých krajinách.

Rozhovor: Divoké psaní Miroslava Pecha

Čtvrtek, 27 Červenec 2017 07:36 Hana Soukupová

Román Miroslava Pecha (*1986) "Cobainovi žáci", který letos vydalo nakladatelství Argo, vzbudil poměrně velký zájem čtenářů i kritiky. Jeho předešlé knihy ale zapadly, i když si to tak úplně nezasloužily. Někoho možná odradila hned obálka knihy Napíšu Pavle, na které je tlustý dívčí zadek, jiní zas nemuseli strávit drsný slovník a podivné zápletky povídek ve sbírce Ohromně vtipná videa. Teď se mu ale začíná dařit: Cobainovi žáci vyjdou už brzy v polštině a na září chystá ostravské nakladatelství Protimluv jeho povídkovou sbírku Američané jedí kaktusy. Je zřejmé, že do současné domácí literatury vstupuje originální autor, který si náměty svých knih poctivě „odžívá“.

Vzpomínka: Ve vzduchu dým a blues

Pátek, 14 Červenec 2017 08:08 Marek Blažíček

 

Letos 29. června uplynulo sto let od narození básníka, textaře, hudebníka a výtvarníka Josefa Kainara. Za svůj krátký život (zemřel v roce 1971) stihl několik básnických sbírek, zásadních skladeb a písňových textů, které různí interpreti zpívají dodnes.

3 otázky pro vydavatelku Audioknihy roku 2016

Pátek, 30 Červen 2017 07:11 Petr Nagy

 

Nejlepší audioknihou loňského roku se stal Spalovač mrtvol z vydavatelství AudioStory. Stejný titul zvítězil rovněž v kategorii nejlepší audiokniha – jednohlasá četba a její interpret Lukáš Hlavica si odnesl cenu pro nejlepšího mužského interpreta. Co na tento úspěch říká majitelka vydavatelství Jindřiška Nováková? A jak hodnotí dosavadní vývoj tuzemského audioknižního trhu?

strana 1 z 18

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB