Literatura

Vzpomínka: Ve vzduchu dým a blues

Vzpomínka: Ve vzduchu dým a blues

Pátek, 14 Červenec 2017 08:08 Marek Blažíček

 

Letos 29. června uplynulo sto let od narození básníka, textaře, hudebníka a výtvarníka Josefa Kainara. Za svůj krátký život (zemřel v roce 1971) stihl několik básnických sbírek, zásadních skladeb a písňových textů, které různí interpreti zpívají dodnes.

3 otázky pro vydavatelku Audioknihy roku 2016

3 otázky pro vydavatelku Audioknihy roku 2016

Pátek, 30 Červen 2017 07:11 Petr Nagy

 

Nejlepší audioknihou loňského roku se stal Spalovač mrtvol z vydavatelství AudioStory. Stejný titul zvítězil rovněž v kategorii nejlepší audiokniha – jednohlasá četba a její interpret Lukáš Hlavica si odnesl cenu pro nejlepšího mužského interpreta. Co na tento úspěch říká majitelka vydavatelství Jindřiška Nováková? A jak hodnotí dosavadní vývoj tuzemského audioknižního trhu?

Ceny za českou detektivní literaturu

Ceny za českou detektivní literaturu

Středa, 21 Červen 2017 06:23 František Špaček

 

V pražském policejním muzeu proběhlo v úterý 20. června udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky.

Anna Bolavá: Správná kniha musí zabolet. Postavy, čtenáře i autora...

Anna Bolavá: Správná kniha musí zabolet. Postavy, čtenáře i autora...

Úterý, 20 Červen 2017 08:11 Petr Nagy

 

Předloni zaujala spisovatelka s pseudonymem Anna Bolavá čtenáře svým románovým debutem Do tmy (Odeon 2015), který jí později vynesl cenu Magnesia Litera 2016 za nejlepší prózu. Není proto divu, že její letošní druhý román s obdobně lakonickým názvem Ke dnu (Odeon 2017) provázejí nemalá očekávání. Co mají oba tituly společného, v čem se zásadně liší a jak se autorka vyrovnává se svým úspěchem?

Nové vedení Českého literárního centra zveřejnilo svou koncepci

Nové vedení Českého literárního centra zveřejnilo svou koncepci

Úterý, 13 Červen 2017 08:16 Petr Nagy

 

Jakousi symbolickou tečkou za letošním 23. ročníkem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha se stala diskuse nad koncepcí nedávno založeného Českého literárního centra. Proběhla v neděli 15. května ve Studiu Alta, tedy nedaleko Výstaviště a Průmyslového paláce, kde právě skončil čtyřdenní knižní hodokvas.

AS má nové vedení. Hodí se Kahuda za předsedu?

Pátek, 26 Květen 2017 08:47 Petr Nagy

 

Začátkem dubna byla v pražském Domě čtení na programu zajímavá beseda – hosty literárního večera, pořádaného i moderovaného básníkem a činorodým kulturním organizátorem Josefem Strakou, měli být členové nového vedení Asociace spisovatelů. (vlevo na snímku předseda Václav Kahuda)

 

 

 

Výchova muslimů v Americe

Čtvrtek, 25 Květen 2017 08:24 Karel Helman

Edward Said doporučoval číst americkou literaturu na pozadí historie kolonizace, odporu a nacionalismu. Národní příběh Spojených států, jak ho od konce 18. století zaznamenávala přistěhovalecká literatura, narazil na „odpor“ postkoloniálních spisovatelů. Jejich „kontra-vyprávění“ vyrostla z půdy zavlažené migračními vlnami, které odplavily ideály evropských osadníků ztělesněné Plymouthskou skálou Otců poutníků a Sochou svobody. (Na zašlou mytologii „zchudlých, odvržených mas“ a renesanci anglo-protestantské „bílé“ Ameriky na úkor protěžovaných „vzorových menšin“ naopak vsadil svérázný konzervativec Donald Trump.)

Čtenářský vkus upadá

Pondělí, 22 Květen 2017 07:39 Dagmar Sedlická

 

Nakladatelství encyklopedické literatury LIBRI slaví letos 25 let své existence. Na jeho historii i současnost jsem se zeptala obou spolumajitelů Karla Žaloudka a Pavla Rajského.

Audioknihou roku 2016 se stal Spalovač mrtvol

Neděle, 14 Květen 2017 07:00 Petr Nagy

V pátek 12. května byly v rámci mezinárodního knižního veletrhu Světy knihy Praha 2017 vyhlášeny výsledky soutěže o ceny O2 Audiokniha roku. Z celkového počtu 77 přihlášených audioknih vybrala odborná porota v čele s Jakubem Horákem vždy tři finalisty z každé kategorie. Nejvíce nominací získaly tituly Spalovač mrtvol (AudioStory), Lolita (OneHotBook) a Postřižiny (Kristián Entertainment), úspěch však nakonec slavil jen první z uvedených titulů.

strana 1 z 17

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB