Literatura

Politická korektnost fatálně poškozuje západní kulturu

Politická korektnost fatálně poškozuje západní kulturu

Čtvrtek, 05 Červenec 2018 06:08 Ladislava Chateau

Rozhovor s lékařem, prozaikem a básníkem Jaroslavem Červenkou...

Mezinárodní knižní veletrh v Soulu historicky poprvé s masivní českou účastí

Mezinárodní knižní veletrh v Soulu historicky poprvé s masivní českou účastí

Sobota, 30 Červen 2018 06:34 red

 

Ve dnech 20. – 24. 6. 2018 byla Česká republika čestným hostem mezinárodního knižního veletrhu The Seoul Book Fair 2018. Českou republiku zde reprezentovalo šest českých autorů, pět velkých nakladatelství a dva velké výstavní projekty. Jedná se o historicky doposud nejmasovější českou účast na této platformě.

Česká sinologie přišla o Krále

Česká sinologie přišla o Krále

Sobota, 23 Červen 2018 07:40 Petr Nagy

Ve věku 87 let zemřel ve čtvrtek 21. června významný český sinolog, překladatel a teoretik překladu prof. Oldřich Král (1930–2018), který se zabýval především starou čínskou literaturou, filosofií a uměním.

Ivan Binar: Co je to za druh člověka – ten pravý muž?

Ivan Binar: Co je to za druh člověka – ten pravý muž?

Pátek, 22 Červen 2018 06:01 Petr Bílek / Nagy

 

Ve středu 20. června se v Divadle Viola konalo slavnostní vyhlašování cen Nadace Český literární fond za významné literární dílo roku 2017, kde 1. místo nakonec připadlo spisovateli Ivanu Binarovi (*1942) – vlevo na snímku - a jeho románu Revoluce! (nakl. Pulchra). Recenzi oceněné knihy od Lucie Palkoskové si můžete přečíst ZDE. Druhé místo pak obsadil Vladimír Mikeš (*1927) s románem Čtveročas (nakl. Protimluv) a na místě třetím skončil Michal Jareš (*1973) s básnickou sbírkou Začátek eposu (nakl. Trigon).

Sharon J. Bolton: Britský kriminální žánr zaútočil dobře mířenou ranou

Sharon J. Bolton: Britský kriminální žánr zaútočil dobře mířenou ranou

Středa, 30 Květen 2018 07:23 Sharon J. Bolton

Když mě žádají, abych charakterizovala, jak je nyní ve Spojeném království pojímán kriminální žánr, tane mi na mysl slovo zmateně. Všudypřítomný bylo by další. A tajuplný by mohlo být třetí slovo, což je vzhledem k tématu asi to nejlepší. Protože od jednoduchých, avšak elegantních začátků ve zlaté éře 20. a 30. let minulého století (ano, já vím, že kriminální žánr existoval už mnohem dřív, ale musím někde začít a mám daný rozsah příspěvku) mnohonásobně nabobtnal, roztříštil se, zmutoval, prošel spoustou obratů a opředl svými úponky neznámé končiny. Britský kriminální žánr se neustále vyvíjí a nepřestává nás překvapovat. A to je, alespoň podle mého soudu, správné. (vlevo na snímku autorka Sharon J. Bolton)

Reportáž: Dosti prostý muž na Světě knihy 2018

Pondělí, 14 Květen 2018 07:25 Ivo Fencl

 

U některých z vás teď ztratím body, ale pocházím ze západu. Už mám to štěstí i tu smůlu. Ale když tomu již tak je, nahlédnu i letošní Svět knihy touto perspektivou. (A ostatní ať to provedou po svém.)

Problém dvou těles na Světě knihy

Pondělí, 14 Květen 2018 07:07 Petr Bílek

 

Atmosféra letošního pražského veletrhu je dusná. Kolegové mi sdělovali, že už v průběhu prvního dne zasahovala záchranná služba u dvou kolapsů. V sobotu jsem vkročil pod kopule a stan Výstaviště osobně a nechápal jsem, co má společného tak výsostně sólová a privátní záležitost, jako je četba knih, s masovou promenádou mezi nekonečnými stěnami plnými knižních svazků.

Zasloužená ortenovka pro Ondřeje Macla

Sobota, 12 Květen 2018 07:26 Petr Nagy

 

Vítězem letošního 31. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal Ondřej Macl (*1989) s knihou Miluji svou babičku víc než mladé dívky (Dauphin). Rozhodla o tom odborná porota, jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), které předsedala literární kritička, lingvistka a básnířka Olga Stehlíková a v níž dále zasedli Josef Chuchma, Michal Jareš, Vratislav Maňák a Radek Malý. Kniha Ondřeje Macla byla z 20 přihlášených titulů na cenu porotou nominována spolu se sbírkou Emmy Kausc Cykly (Šimon Ryšavý) a románem Lucie Faulerové Lapači prachu (Torst), a to za „archetyp babičky, zachycený v invenční žánrové koláži, posílený o intelektuální hru“.

Ze školy až do kláštera. Ohlédnutí za pražskou Nocí literatury

Pátek, 11 Květen 2018 06:23 Petr Nagy

 

Ve středu 9. května 2018 začal v 18 hodin již 12. ročník Noci literatury – události konající se v desítkách měst o celé České republice a také v zahraničí, která rychle získala na oblibě zásluhou propojení hereckých osobností, kvalitní literatury a barvitých kulis. Také letos vybraní tuzemští herci a herečky četli úryvky z českých překladů knih zahraničních autorů, a to na místech, která jsou mnohdy veřejnosti běžně nedostupná.

 

strana 1 z 24

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB