Literatura

Foglar utiskovaný, Foglar opisující, Foglar vítězný

Foglar utiskovaný, Foglar opisující, Foglar vítězný

Pondělí, 22 Duben 2019 09:09 Ivo Fencl

Na každou bytost a její vývoj v korelaci se světem má vliv nespočet událostí, které postupně hnětou jakýsi konglomerát generující to, čemu se říká osud. To pochopitelně platilo i pro Jaroslava Foglara, skautskou přezdívkou Jestřába. Jako čtyřletý ztratil otce a měl zásadní oční handicap, takže lze jeho vnímání přirovnat k ladovskému. Mezi skauty se navíc nedostal již jako dítě a následkem toho se pak snažil dohonit, co „zmeškal“. Asi to vedlo k jeho rozhodnutí vnitřně „nezestárnout“.

Albatros Media koupil nakladatelství DOMINO

Albatros Media koupil nakladatelství DOMINO

Sobota, 20 Duben 2019 10:54 red

Nakladatelský dům Albatros Media, a. s., koupil 100% obchodní podíl v nakladatelství DOMINO, které je známé vydáváním detektivních románů a thrillerů. „Tyto žánry jsou mezi čtenáři jedněmi z nejpopulárnějších. Albatros Media tak pokračuje v dlouhodobé strategii posilování pozice v segmentu fiction pro dospělé,“ uvádí PR manažerka Albatros Media Veronika Sonnková.

Třikrát po stopách Julia Fučíka, nuselských proletářů a vinohradských bohatců

Třikrát po stopách Julia Fučíka, nuselských proletářů a vinohradských bohatců

Pátek, 19 Duben 2019 17:16 red

Středa 24. dubna 2019 bude výročním dnem zatčení Julia Fučíka (autora Reportáže, psané na oprátce) v roce 1942. Právě v tento den se můžete vydat po jeho stopách – od konspiračního bytu, kde se skrýval, k bytu, kde byl zatčen.

"Japonská" kniha Probudím se na Šibuji získala další cenu

Středa, 17 Duben 2019 14:38 red

Laureátkou 8. ročníku Ceny Česká kniha se stala 28letá japanoložka Anna Cima se svou románovou prvotinou Probudím se na Šibuji. V obnovené Ceně čtenářů České knihy si největší přízeň hlasujících získal román Sběratel sněhu českobudějovického novináře Jana Štiftera.

Literou oceněný román Probudím se na Šibuji byl nominován na Cenu Jiřího Ortena

Literou oceněný román Probudím se na Šibuji byl nominován na Cenu Jiřího Ortena

Úterý, 16 Duben 2019 12:56 red

Porota 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena pro mladé spisovatele do 30 let oznámila letošní nominace. Jde o tři díla: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, který před nedávnem získal Magnesii Literu v kategorii objev roku, již několikrát oceněnou knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina, jež získala například Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství, a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba, která záměrně rozrušuje hranice mezi realitou a fikcí.

Literární vyhlídky (15. až 21. dubna)

Pondělí, 15 Duben 2019 15:42 Petr Nagy

Týden před Velikonoci není, co se týče množství literárních akcí, právě nejbohatší, přesto si zvláště v Praze vybere jistě každý. Nejeden zajímavý večer nabídne Knihovna Václava Havla a vzácné setkání se odehraje také v Maiselově synagoze, kde „osvětimská knihovnice“ Dita Krausová představí vlastní autobiografii. Na závěr jako obvykle několik (audio)knižních tipů.

Urs Heftrich: Odchod většiny poroty Státní ceny za literaturu nebyl vydíráním

Úterý, 09 Duben 2019 06:47 Petr Nagy

Německý univerzitní profesor, slavista a překladatel Urs Heftrich je laureátem ceny Premia Bohemica za mimořádné zásluhy v šíření české literatury za hranicemi ČR. Vedle překládání děl mnoha českých básníků z řad autorů 20. století i těch současných se zasloužil o vydávání Sebraných spisů Vladimíra Holana v Německu.

Literární vyhlídky (8. až 14. dubna)

Pondělí, 08 Duben 2019 15:00 Petr Nagy

Pokud nebudete vysíleni záplavou textů a názorů týkajících se výsledků letošního ročníku literární soutěže Magnesia Litera, nadcházející týden nabídne pražským i mimopražským zájemcům řadu autorských čtení a knižních křtů, včetně uvedení několika nových překladových titulů za přítomnosti jejich autorů (Małgorzata Lebda, Pavol Rankov, Vladimir Rafejenko). Ani tentokrát nezapomínáme na (audio)knižní tipy pro naše čtenáře.

Držitelka Litery za prózu Pavla Horáková: Fascinují mě profesionalismy

Pondělí, 08 Duben 2019 09:39 Petr Nagy

Spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková napsala svůj první román pro dospělé čtenáře Teorie podivnosti (nakladatelství Argo), za který právě dostala cenu Magnesia Litera za prózu. Při této mimořádné příležitosti zveřejňujeme rozhovor, který s ní vyšel v posledním loňském čísle Literárních novin. Hrdinkou jejího románu je pětatřicetiletá intelektuálka se slabostí pro vztahově neperspektivní muže, která „překypuje nápady a na všechno má teorie“.

strana 1 z 37

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB