Literatura

Dvojice literárních historiků a kritiků převzala Cenu Jaroslava Seiferta

Dvojice literárních historiků a kritiků převzala Cenu Jaroslava Seiferta

Středa, 08 Listopad 2017 09:48 Petr Nagy

 

Prestižní Cena Jaroslava Seiferta byla letos rozdělena mezi dva literární historiky a kritiky – Jiřího Brabce (*1929) a Jiřího Opelíka (*1930). Letošní laureáti si ocenění, jehož součástí je i finanční odměna ve výši 100 000 korun, osobně převzali 7. listopadu v rezidenci pražské primátorky. (vlevo Jaroslav Seifert)

Roberto Saviano: Zločinci se chovají podle mých postav

Roberto Saviano: Zločinci se chovají podle mých postav

Pátek, 03 Listopad 2017 09:12 Daniel Verdú, El País

V září 2006 tehdy šestadvacetiletý spisovatel zářil spokojeností. Právě si za honorář za román Gomora koupil vysněnou motorku Ducati Monster. Nikdy si ji ale osobně nevyzvedl, protože to byl poslední den, kdy se na veřejnosti ukázal sám. Spolu s mezinárodním uznáním a penězi mu totiž Gomora vynesla i mrazivé pohrůžky smrtí od bossů neapolské mafie.

Velký audioknižní čtvrtek dnes nabízí 11 nových audioknih a besedu s autogramiádou

Velký audioknižní čtvrtek dnes nabízí 11 nových audioknih a besedu s autogramiádou

Čtvrtek, 02 Listopad 2017 10:48 Petr Nagy

Již potřetí se dnes v České republice koná Velký audioknižní čtvrtek (VAČ), kdy v jediný den vychází hned několik – letos rekordních jedenáct – nových audioknih.

Jáchym Topol získal Státní cenu za literaturu

Jáchym Topol získal Státní cenu za literaturu

Pondělí, 23 Říjen 2017 07:41 Petr Nagy

 

Státní cenu za literaturu pro rok 2017 obdržel Jáchym Topol (*1962). Porota ocenila zejména jeho poslední román Citlivý člověk, který vydal po osmileté pauze letos na jaře v nakladatelství Torst.

Jáchym Topol: Závidím lidem, co dokážou psát na jeden nádech, na jeden zátah

Jáchym Topol: Závidím lidem, co dokážou psát na jeden nádech, na jeden zátah

Pondělí, 23 Říjen 2017 06:05 Petr Nagy

V posledních letech jsme si zvykli vídat Jáchyma Topola v roli programového ředitele Knihovny Václava Havla a mnozí z nás netrpělivě vyhlíželi jeho další knihu. Čtenářský hlad příliš nezahnalo ani loňské vydání svazku autorových juvenilií, nyní však můžeme konečně zasednout k pravému literárnímu hodokvasu, kterým je Jáchymův nový třísetstránkový román Citlivý člověk (nakl. Torst). A protože jde o autora nadmíru bezprostředního a živelného, zůstali jsme i v rozhovoru u jím nabídnutého tykání.

Velký knižní čtvrtek – podzim 2017: Sedm ukázek

Čtvrtek, 19 Říjen 2017 08:06 Mirko Raduševič

16 knih = 16 čtenářských perel tohoto podzimu! Už máte vybráno? Nesáhnete vedle!  S tímto reklamním výkřikem přichází letos čeští knihkupci a nakladatelé. Sami ověřte, zda mají pravdu. K tomu vám nabízíme ukázky z několika knih Velkého knižního čtvrtku.

Man Bookerovu cenu získal stejně jako loni americký autor

Čtvrtek, 19 Říjen 2017 07:03 Petr Nagy

 

Prestižní Man Bookerovu cenu letos získal americký spisovatel George Saunders (*1958) za svůj vůbec první román Lincoln in the Bardo (2017).

Frankfurtský knižní veletrh. Co si pod tím lze představit?

Pondělí, 16 Říjen 2017 07:07 Jaroslava Dvořáková

Včera skončil Frankfurtský knižní veletrh ) http://www.buchmesse.de/en/fbf/), který je dobře organizovaný Babylón. Jde o největší světový knižní veletrh. Setkávají se na něm všichni, kteří se pohybují kolem knih či kolem obsahu knih. Ostatně jeho význam je dostatečně patrný i z toho, že letošního zahájení se vedle ředitele veletrhu pana Juergena Boose ujal francouzský prezident Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Zemřela herečka a autorka vzpomínkových próz Anne Wiazemsky

Sobota, 07 Říjen 2017 09:53 Petr Nagy

 

Ve čtvrtek 5. října prohrála svůj boj s rakovinou prsu 70letá herečka a spisovatelka Anne Wiazemsky (1947–2017), která se jako potomek ruských šlechticů narodila v Západním Berlíně, z matčiny strany byla vnučkou francouzského spisovatele Françoise Mauriaca, držitele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1952, a za sebou měla dlouholeté manželství se slavným režisérem Jeanem-Lucem Godardem.

strana 1 z 19


Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB