Literatura

Ceny za českou detektivní literaturu

Ceny za českou detektivní literaturu

Středa, 21 Červen 2017 06:23 František Špaček

 

V pražském policejním muzeu proběhlo v úterý 20. června udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky.

Anna Bolavá: Správná kniha musí zabolet. Postavy, čtenáře i autora...

Anna Bolavá: Správná kniha musí zabolet. Postavy, čtenáře i autora...

Úterý, 20 Červen 2017 08:11 Petr Nagy

 

Předloni zaujala spisovatelka s pseudonymem Anna Bolavá čtenáře svým románovým debutem Do tmy (Odeon 2015), který jí později vynesl cenu Magnesia Litera 2016 za nejlepší prózu. Není proto divu, že její letošní druhý román s obdobně lakonickým názvem Ke dnu (Odeon 2017) provázejí nemalá očekávání. Co mají oba tituly společného, v čem se zásadně liší a jak se autorka vyrovnává se svým úspěchem?

Nové vedení Českého literárního centra zveřejnilo svou koncepci

Nové vedení Českého literárního centra zveřejnilo svou koncepci

Úterý, 13 Červen 2017 08:16 Petr Nagy

 

Jakousi symbolickou tečkou za letošním 23. ročníkem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha se stala diskuse nad koncepcí nedávno založeného Českého literárního centra. Proběhla v neděli 15. května ve Studiu Alta, tedy nedaleko Výstaviště a Průmyslového paláce, kde právě skončil čtyřdenní knižní hodokvas.

AS má nové vedení. Hodí se Kahuda za předsedu?

AS má nové vedení. Hodí se Kahuda za předsedu?

Pátek, 26 Květen 2017 08:47 Petr Nagy

 

Začátkem dubna byla v pražském Domě čtení na programu zajímavá beseda – hosty literárního večera, pořádaného i moderovaného básníkem a činorodým kulturním organizátorem Josefem Strakou, měli být členové nového vedení Asociace spisovatelů. (vlevo na snímku předseda Václav Kahuda)

 

 

 

Výchova muslimů v Americe

Výchova muslimů v Americe

Čtvrtek, 25 Květen 2017 08:24 Karel Helman

Edward Said doporučoval číst americkou literaturu na pozadí historie kolonizace, odporu a nacionalismu. Národní příběh Spojených států, jak ho od konce 18. století zaznamenávala přistěhovalecká literatura, narazil na „odpor“ postkoloniálních spisovatelů. Jejich „kontra-vyprávění“ vyrostla z půdy zavlažené migračními vlnami, které odplavily ideály evropských osadníků ztělesněné Plymouthskou skálou Otců poutníků a Sochou svobody. (Na zašlou mytologii „zchudlých, odvržených mas“ a renesanci anglo-protestantské „bílé“ Ameriky na úkor protěžovaných „vzorových menšin“ naopak vsadil svérázný konzervativec Donald Trump.)

Čtenářský vkus upadá

Pondělí, 22 Květen 2017 07:39 Dagmar Sedlická

 

Nakladatelství encyklopedické literatury LIBRI slaví letos 25 let své existence. Na jeho historii i současnost jsem se zeptala obou spolumajitelů Karla Žaloudka a Pavla Rajského.

Audioknihou roku 2016 se stal Spalovač mrtvol

Neděle, 14 Květen 2017 07:00 Petr Nagy

V pátek 12. května byly v rámci mezinárodního knižního veletrhu Světy knihy Praha 2017 vyhlášeny výsledky soutěže o ceny O2 Audiokniha roku. Z celkového počtu 77 přihlášených audioknih vybrala odborná porota v čele s Jakubem Horákem vždy tři finalisty z každé kategorie. Nejvíce nominací získaly tituly Spalovač mrtvol (AudioStory), Lolita (OneHotBook) a Postřižiny (Kristián Entertainment), úspěch však nakonec slavil jen první z uvedených titulů.

John Banville: Praha má ostré drápky

Sobota, 13 Květen 2017 07:43 Johana Turner

 

Na literární scénu vstoupil John Banville v roce 1970 sbírkou povídek Long Lankin. Většinu svého života strávil v Dublinu, kde působil jako novinář v denících The Irish Press a The Irish Times. Kromě literární práce se věnoval také dramatu a scenáristice. Banvillovy romány, ceněné kritikou i čtenáři, se pyšní velkým množstvím prestižních cen, je dokonce považován za jednoho z pravděpodobných kandidátů Nobelovy ceny za literaturu.

Klíčová je podpora exportu české literatury do zahraničí

Čtvrtek, 11 Květen 2017 07:33 Petr Nagy

 

Jako každý rok se v květnu otevřou brány Výstaviště, aby milovníkům knih nabídly přehlídku nejnovějších titulů i bohatý doprovodný program. Knižní veletrh a zároveň literární festival Svět knihy proběhne ve dnech 11. až 14. 5. 2017 a o tom, co pro nás organizátoři letos připravili, nám prozradil více jeho nový ředitel Radovan Auer (*1975). 

strana 1 z 17

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz