Z obsahu prosincového Biblia, přílohy Literárních novin 12/2018:


BIBLIO-12-2018ROZHOVOR / Pavla Horáková
Spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková napsala svůj první román pro dospělé čtenáře Teorie podivnosti (nakl. Argo), jehož hrdinkou je pětatřicetiletá intelektuálka se slabostí pro vztahově neperspektivní muže, která „překypuje nápady a na všechno má teorie".

MĚSÍC U KNIHOVNY
Šéfredaktor Literárních novin píše o novém povídkovém souboru Lidmily Kábrtové (Místa ve tmě, nakl. Host), o knize norského novináře a spisovatele Terjeho B. Englunda pojednávající o čs. rozvědce v Norsku (Špion, který přišel pozdě, nakl. Prostor) o zdařilém románu izraelské spisovatelky Alejet Gundar-Gošenové (Probudit lvy, nakl. Garamond) a o biografii strýce Bohumila Hrabala a vydavatele časopisů Salon a Měsíc z pera brněnského historika Miroslava Jeřábka (Bonviván Bohuslav Kilian, nakl. Legraf).

POHLEDEM NAKLADATELE / Jan Těsnohlídek
Do pravidelné rubriky „Pohledem nakladatele" tentokrát přispěl spisovatel, nakladatel a organizátor Ortenovy Kutné Hory Jan Těsnohlídek, podle něhož se malá nakladatelství výraznou měrou podílejí na kultivaci tuzemské knižní produkce, i když čtenáři jejich plody nezřídka docení až po letech.

  

online verze (příloha Literárních novin)

KNIHA MĚSÍCE / Tekuté zlo
V prosinci jsme se rozhodli upozornit na esejisticky laděný knižní rozhovor dvou sociálních analytiků současného světa, Leonidase Donskise a Zygmunta Baumana, nazvaný Tekuté zlo (nakl. Pulchra) a přeložený Viktorií Hanišovou. Proč upadá zájem lidí o volby? Proč vzrůstá lhostejnost vůči politice? Je možná vzpoura proti statu quo? Odbočky do literatury, filmu, dějin, defilé velkých duchů lidstva a jejich myšlenek. Velká hostina.

3 OTÁZKY PRO... / Jan Zadražil
Vydavatelství OneHotBook pokračuje v audioknižním zpracování vybraných dílů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy, které nestihl načíst její zesnulý překladatel Jan Kantůrek. Audioknihou Stráže! Stráže! (délka nahrávky 13 hodin 49 minut, režie Hynek Pekárek) se otevírá jeden z plánovaných cyklů, v tomto případě věnovaný příběhům Městské hlídky z Ankh-Morporku, jehož interpretem bude herec Jan Zadražil.

POSLECHEM PETRA NAGYE
Román Vegetariánka jihokorejské spisovatelky Han Kang potkal zvláštní osud – po svém prvním vydání v roce 2007 nevzbudil na domácí scéně nijak zvláštní ohlas, když však vyšel roku 2015 jeho anglický překlad, vynesl autorce prestižní Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Nyní se Vegetariánka, do češtiny přeložená Petrou Ben-Ari, dočkala vydání v podobě audioknihy (délka nahrávky 6 hodin 18 minut), kterou pro vydavatelství OneHotBook připravila režisérka Jitka Škápíková s herci Filipem Kaňkovským, Markem Holým, Zdeňkou Žádníkovou Volencovou a Martinou Krátkou.

 

 

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB