Výstava Francise Bacona


Francis BaconPražská GATE Galerie poprvé nabídnou ucelený pohled na tvorbu světoznámého malíře Francise Bacona. Navíc bude výstava propojena s osobností Bohumila Hrabala, protože bezprostředním sousedem galerie je Restaurace u Zlatého tygra, ve které byl Bohumil Hrabal stálým hostem.

Součástí doprovodného výstavního programu pak bude i inscenace divadelní hry dialogu Hrabala s Baconem, performance a komentované prohlídky výstavního prostoru. Výstava se koná ve dnech 18. 5. – 22. 7. 2012.

"Myšlenka propojení obrazů Bacona s texty Hrabala vznikla ze spolupráce s kurátorku Serenou Baccaglini, která se zabývá fenoménem tzv. italských kreseb Francise Bacona. Tyto kresby mají původ v období od roku 1977 až do jeho smrti, kdy trávil většinu času v Itálii a Španělsku," vysvětlila Monika Burian Jourdan, ředitelka Galerie Vernon, pro ČTK.

Francis Bacon se narodil 28. 10. 1909 v Dublinu anglickým rodičům. Byl to britský malíř figurálních námětů, jejichž předlohou jsou fotografie, filmy nebo reprodukce obrazů. Například cyklus papežů podle Velázqueze. Tato série, kterou namaloval v roce 1950, měla být vystavena na několika výstavách, nicméně Bacon s ní nebyl spokojen a tak je nakonec nevystavil. Obrazy chtěl dokonce zničit. Z jeho rané tvorby se téměř nic nezachovalo. Plátna rozřezával nožem nebo se k nim nehlásil. V roce 1998 byly obrazy podle Velázqueze objeveny a následně vzbudily senzaci. Zajímavá je i kolekce podle V. van Gogha. Hlavním výrazovým prostředkem jeho tvorby je deformace. Jeho postavy přímo křičí o násilném osamění, odporu a brutalitě. Tyto znaky umělec prosazoval po celou svou malířskou kariéru. Francis Bacon zemřel před 20 lety 28. 4. 1992 v Madridu.

V průběhu výstavy proběhne aukce jednoho z děl Francise Bacona, čímž se sběratelům nabídne unikátní možnost zakoupit díla úspěšného figuristy. Část výtěžku bude odvedena na charitativní činnost. Baconovu malbu Triptych prodala v roce 2008 aukční síň Sotheby 's za 55 milionů liber, a je tak vůbec nejdražším dílem poválečného a současného umění od roku 1977. Malba Henrietta Moraes byla zase v únoru 2012 vydražena v aukční síni Christie 's za 21,3 milionu liber.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB