Výstava Nathalie Daoust: Ženská sexualita trochu jinak


Nathalie DaoustPoslední projekt Nathalie Daoust, Tokyo Hotel Story, pokračuje jejím zkoumáním ženské sexuality a rozvracením genderových stereotypů.

Nathalie strávila několik měsíců v Alpha In, jednom z největších sadomasochistických "love hotelů" v Japonsku, kde fotografovala 39 žen v jejich privátních pokojích, obklopených speciálními zařízeními a pomůckami, přičemž ženy byly oblečené v uniformách, které napomáhají definovat jejich značku. Fotografie je možné zhlédnout ve Středoevropském domě fotografie v Bratislavě (Prepoštská 4, Bratislava) do 30. října.

"V této sérii jsem dokumentovala ženy všech věkových kategorií v pozici dominy. Mým cílem je vnést odlišný pohled na ženu jako dominantní osobu, což se neshoduje s image japonského vnímání žen, ve kterém se ženy staly spíše pasivními kráskami," říká o své práci fotografka. "Když Nathalie Daoustjsem s projektem začínala, nevěděla jsem o dominách a jejich praktikách více než obyčejný smrtelník, který se s tím nikdy v životě nesetkal," uvedla pro slovenský deník Pravda sama Nathalie Daoust.

Daoust věří, že v rámci konfrontace hluboce zakořeněných stereotypů rolí mužů stále existují výzvy, a to nejen v Japonsku, ale celkově ve světě. Její práce jí pomáhají zacházet za hranice tabuizovaných skutečností a zároveň prezentovat univerzální lidské touhy, uniknout realitě a vytvořit fantastické světy, které oscilují mezi sny, realitou a perverzí.

Kontext a prostředí jsou pro Daoust velmi důležité, a proto vytvořila sérii 26 fotografií prázdných pokojů ve 3D formátu. Cílem je "poskytnout divákovi pocit, že se tam nachází." Ve fotografiích nejsou žádné digitální zásahy. Všechny fotografie jsou zachyceny na analogovém filmu a jsou ručně tištěné v temné komoře, což jí dovoluje manipulovat s negativy tak, aby se více přiblížily obrazu, který "cítí a vidí" v oku své mysli v době fotografování.

Nathalie DaoustVýsledkem projektu je série fotografií, které podtrhují autorčinu vášeň, a které vyzařují světlo do tmavších stínů, ne jen feminity ale lidské sexuality obecně. Čtyřiatřicetiletá Nathalie Daoust je světoběžník. Absolvovala studia fotografie na Cépeg du Vieux v Montrealu. Poté cestovala po světě. Cílem jejího putování bylo Japonsko, Německo, Španělsko i Brazílie. "Ráda objevuji nové věci a nové kultury v různých zemích. Často se vracím na místa, kde jsem už byla, a sleduji, co a jak se mění," dodala kanadská fotografka pro deník Pravda. Osm měsíců nyní strávila v Číně. Pracovala na cyklu Mao Ce-tung. Zajímalo ji, jak tam lidé unikají z reality do svého nitra. Na tyto fotografie se budeme těšit příště, možná i u nás v Česku.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB