U knihovny s Petrem Bílkem č. 3

U knihovny 03 2014Ian McEwan: Mlsoun (Odeon 2013/ překlad Ladislav Šenkyřík)


Teprve na konci knihy zjistíte, že román napsal spisovatel, o kterém McEwan v textu píše. Říkají tomu hra autorských vypravěčských strategií. Není to špatně vymyšleno: ústřední milenecká dvojice jako by vystoupila z fikčního světa a začala žít svůj skutečný život. Jsou někde mezi námi. Kulisy britské tajné služby MI5 se dobře hodí do střídání světla a stínu, skrytosti a odhalení, klamu a pravdy. Co lidé žijí, když si myslí, že je to jejich život? Překoná láska zžíravou beznaděj pravdivého odhalení? Jaký je manipulativní potenciál tvůrčího aktu v umění? Může dnes spisovatel psát kompetentně o něčem jiném než o psaní? Může, ale málokdo mu uvěří.

Natalie Zemon Davisová: Ženy na okraji. Tři životy 17. století (Argo 2013/ překlad Zuzana Fritschová)
Profesorka torontské univerzity (nar. 1928) se nechala oslovit výjimečnými ženskými osudy. Glikl bas Juda Leib se narodila v Hamburku, byla ženou kupce, přesídlila do Mét a napsala v jiddiš svůj životopis plný morálních a náboženských naučení pro své početné potomstvo. Marie od Vtělení byla katolickou jeptiškou, z Tours odplula do Québeku, kde zaloila klášter uršulinek, učila indiánské dívky a o svém myšlení, víře a působení psala dopisy synovi za oceán. Marie Sibylla Merianová se narodila ve Frankfurtu nad Mohanem, prošla protestantskou kolonií labadistů, usídlila se v Amsterodamu, na čas odjela do Surinamu a celý život vyhledávala, pozorovala a hlavně kreslila hmyz. Její nejznámější kniha se jmenuje Housenky. Dobrodružství a sebepojetí žen na okraji. Cítíte tu vůni genderu?

Jan Frolík: Útěcha z ornitologie (Fra 2012)
Kdyby se snad někdo domníval, že je to pro básnickou sbírku příliš efektní název, měl by pravdu jen v případě, že by verše nečetl a tím pádem se nedověděl, jak se mýlí. Titul je přiléhavý a až překvapivě doslovný. Ptáci dokáží fascinovat a jsou unikaví jako okamžiky života, nezadržíš je, nepochopíš, dostat se jim na kloub znamená je zabít. Nechej je létat a dívej se. Frolík slovy vyšívá jako jeho matka jehlou. Oba mají rádi solidní práci.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 24 Leden 2014 13:40 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB