U knihovny s Petrem Bílkem č. 43


U knihovny P BilkemZdeněk Zapletal: Popík
Intelektuál ve dvacátém století. Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem
Jeroným Růžička: Dějepis kláštera břevnovského a broumovského

Zdeněk Zapletal: Popík (Novela bohemica 2013)
Nevzpomínám si, kdy jsem se naposled nad knížkou smál. Hravý jazyk Zapletalových inteligentních komentářů týkajících se zblblosti našich dnešních životů mne však těšil průběžně. Spisovatel jako okurka v láku postmoderního kýče, medializovaná tupost jako standard úspěchu, to jsou hlavní témata autorova návratu ke knihám. Při práci na scénářích vybrousil Zapletal dialogy, což jeho prózu výrazně rozhýbalo. Žádný karatel ani kazatel, jen uvolněný hráč, který ještě nezapomněl, který ještě ví, že to, co je přinucen dělat, hrát a žít, je karikatura. Rozhněvaní mladí muži začínají být nudní. Co takhle jeden moudrý smířený stařík se smyslem pro humor?

Intelektuál ve dvacátém století. Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem (Prostor 2013/ překlad Martin Pokorný)
Když se u respektovaného historika poválečné Evropy a veřejného intelektuála Judta začala projevovat amyotrofická laterální skleróza, na niž pak zemřel, začal jej doma navštěvovat jeho mladší americký kolega. Jejich dialog dostal knižní podobu na hony vzdálenou obvyklým knihám rozhovorů. Judt: „Podstatná nakonec u národa není pravda či nepravda jeho tvrzení o minulosti, ale kolektivní touha a rozhodnutí těmto tvrzením věřit – a odtud vyplývající důsledky.“ Více než hledání pravd o dvacátém století jde oběma pánům o pochopení, co se v něm vlastně stalo. K této důležité knize se na stránkách Literárních novin musíme vrátit, odbýt ji tady několika řádky by byl hřích.

Jeroným Růžička: Dějepis kláštera břevnovského a broumovského (Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty 2013)
Benediktin Růžička sepsal kroniku latinsky, česky vyšla poprvé v letech 1846 a 1847 v Časopise pro katolické duchovenstvo. Nyní se objevuje v rámci oslav osmistého výročí příchodu benediktinů na Broumovsko. Doprovází ji několik úvodních studií o autorovi i o klášterech, vlastní text upřesňují a na pravou míru uvádějí četné poznámky. Kniha je navíc bohatě vybavena fotografiemi monumentální malířské výzdoby z Břevnova i Broumova. Vytanul mi mohutný dojem z návštěvy kláštera v rakouském Melku, mihl se mi před očima Anastáz Opasek a řekl jsem si, že se musím vypravit do východních Čech.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB