Catellanův Hitler ve varšavském ghettu


Modlící se Hitler, dílo italského sochaře Maurizia Catellana nazvané ON, vyvolal v Polsku skandál – socha je totiž umístěna v uzavřeném průchodu do dvora domu v prostoru někdejšího varšavského ghetta.

Vidět ji lze jen zdálky, okénkem ve vratech vedoucích do dvora. Kvůli rozměrům díla a faktu, že je k divákům otočeno zády, si sochu lze údajně splést se zobrazením modlícího se dítěte. Americký Huffington Post cituje zástupce Střediska Simona Wiesenthala, podle něhož je umístění sochy „bezcitnou provokací, která uráží památku židovských obětí nacismu“. „Co se týče Židů, Hitler se modlil jen za to, aby byli pryč z tváře světa,“ prohlásil Efraim Zuroff.

Kontroverzní socha je součástí Catellanovy retrospektivní výstavy, která nyní probíhá ve Varšavě. Ostatní díla jsou představena v Centru moderního umění v Ujazdowském zámku. Podle jeho ředitele Fabia Cavalucciho nikdo zneuctít památku obětí nacismu nechtěl. Naopak, socha se „pokouší ukázat na skryté zlo, které může být kdekoli“. Autoři výstavy navíc umístění klečícího Hitlera konzultovali s polským hlavním rabínem Michaelem Schudrichem, který proti lokalitě v bývalém ghettu nic nenamítal. Dílo, jak uvedl, ukazuje schopnost zla se skrývat, a to i pod maskou nevinného dítěte. Bez ohledu na protesty už modlícího se Hitlera shlédlo množství zájemců a podle polských médií byla jejich reakce v drtivé většině pozitivní.

Za okupace Polska ve varšavském ghettu, které Němci obklíčili hned v roce 1940, v důsledku hladu a nemocí zahynuly stovky tisíc Židů. V ghettu, které tehdy rozlohou tvořilo asi čtyřicetinu města, se v nelidských podmínkách tísnila asi třetina obyvatel polské metropole.

Catellanova výstava ve Varšavě potrvá do 24. února.

Tvorba Maurizia Catellana nevyvolává v Polsku spory poprvé. V podobné situaci se Catellan ocitl už v roce 2000, kdy se terčem ostré kritiky stala jeho socha nazvaná Devátá hodina, která zobrazuj papeže Jana Pavla II. přimáčknutého meteoritem.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB