Slovenská literární invaze


Hned čtyři slovenští spisovatelé mladé a střední generace společně s jedním vydavatelem navštíví Prahu, aby v rámci živých literárek představili ukázky ze své tvorby a přiblížili pražským divákům, co se na poli literárním a divadelním děje u našich východních sousedů.

Ze svého nedávno vydaného románu Láska je sliepka bude číst herečka, textařka a zpěvačka kapely Živé kvety Lucia Piussi. Příběh o svobodomyslné a šarmantní bratislavské spisovatelce a jejích divokých milostných dobrodružstvích je strhujícím vyprávěním plným filosofických úvah, surrealistických snů, dojemných vyznání a do ostra vybroušených ironických postřehů s četnými autobiografickými rysy. Je psán svěžím a barevným jazykem, občas přechází do pečlivě naposlouchaného bratislavského dialektu a místo basy v něm tvrdí muziku s citem a půvabem používané vulgarizmy. Román vyvolal na Slovensku rozruch - nadšení čtenářů i rozhořčené odmítnutí katolických fundamentalistů.
Svět nonsensové poezie kombinované s rytmickými refrény a živou improvizací je hájemstvím Vlado Jančeka - autora básnických sbírek Motýlov a Kocúrov a mnohonásobného vítěze soutěží ve slampoetry. Janček přečte několik básní a následně zaimprovizuje na dané téma.
Z knihy Liečitel´, za kterou byl oceněn prestižní slovenskou literární cenou Anasoft litera 2011 přečte ukázku spisovatel Marek Vadas, známý jako zprostředkovatel africké kultury na Slovensku. Povypráví i o svých afrických cestách a inspiracích a symbolicky oslaví 40. narozeniny.
Herec, scenárista, dramatik, režisér a spisovatel Laco Kerata, který patří k nejznámějším postavám bratislavského uměleckého světa, přednese ukázku z románu Zlý herec, přiblíží nový fenomén kulturní rozhlasové stanice Devín, kde pracuje, a společně s Lucií Piussi zavzpomíná na zlaté časy legendárního bratislavského divadla Stoka.
Vydavatel a principál Literárních cirkusů Kali Kertész Bagala na závěr povypráví o literárních objevech a údělu knih na Slovensku a uspořádá burzu knih, které vydal. Zájemci si je budou moci na místě zakoupit. Akce vypukne 2.6 v 19:30 v kavárně Divadla bez zábradlí.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB