Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2012


Orangutan v zajetí má sklony k obezitěNa letošní Cenu Jiřího Ortena jsou nominováni tři autoři. Ocenění se udílí autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než třicet let. Mezi její laureáty patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová či Marek Šindelka.

První z nominovaných je Ondřej Buddeus za tak trochu divnou sbírku básní „55 007 znaků včetně mezer" a za knihu „Orangutan v zajetí má sklony k obezitě". Tato publikace není podle slov nakladatele obrázkovou knihou pouze pro děti či pouze pro dospělé, je určena "člověku hravému" každé věkové kategorie. Volné kolážové útvary Alžběty Skálové a Martiny Kupsové a mikrotexty Ondřeje Buddeuse spojuje typografie obou autorek do jednoho nečekaného světa. Kniha je zvláštní zónou nevyzpytatelné skutečnosti, kterou by samostatný text nebo samostatný obrázek vytvořit nemohl. Každá kniha je doplněna originální samolepkou a záložkou.

Další nominaci má Michaela Keroušová za své „Nemístnosti". Její poezie je vystřihovaná ze všedních dnů i ze snů, z každodennosti i z pohádek. Je holčičí i ženská najednou. Ať už se v ní píše o čemkoliv, má zvláštní jas a rytmus. Tahle slečna se navíc nebojí - leze po hromadách haraburdí, prochází v noci panelákovými sklepy a setmělými městskými parky. Když ji přepadne strach, začne si potichu zpívat a usmívat se.

Třetím nominovaným je Vratislav Maňák za svou knihu povídek Šaty z igelitu. Autor přináší do současné literatury neobvyklý hlas. Jeho texty většinou začínají zcela všedními situacemi: Jiří je vyhozen z práce a cestou domů bloudí městem, malý Tom vypráví o svém narozeninovém dni, Jindřich probírá pozůstalost po své ženě. A pak se něco stane — čtenář si všimne, že popisovaný děj není úplně obyčejným popisem či vyprávěním. Odhaluje v textu náznaky a drobnosti, které dávají tušit, že to, co čteme, není nejzazší skutečnost — to podstatné se odehrává někde „za". Maňák je však daleko výrazných point a gest, která by čtenáře najednou zasáhla a převrátila vše naruby. Spíše nenápadně klade indicie, z nichž si čtenář sám poskládá cestu k té druhé realitě. Ale je to možné vnímat i naopak, jako průniky onoho „za" do našich běžných životů. Tak jako je to například v povídce, v níž si nemocná dívka „vymění" svou reálnou existenci se sochou chlapce.

V odborné pětičlenné porotě Ceny Jiřího Ortena letos knihy posuzovali nakladatelka a spisovatelka Markéta Hejkalová, spisovatelka Petra Hůlová, vedoucí katedry bohemistiky FF UP v Olomouci Tomáš Kubíček (předseda poroty), vedoucí kulturní rubriky Lidových novin Jiří Peňás a překladatel a redaktor časopisu Tvar Michal Škrabal. Slavnostní vyhlášení letošního držitele Ceny Jiřího Ortena proběhne 17. 5. 2012 od 17,00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2012.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB