Zemřel jeden z otců české wikipedie - Antonín Vítek


WikipedieVčera ve věku 72 let zemřel významný popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek. Na Wikipedii psal pod přezdívkou Avitek desítky článků a provedl na 4000 editací. Zapojil se do spolupráce na její tvorbě už v září 2004, jen dva roky po jejím vzniku a zůstal wikipedistou až do své smrti. Dočkal se také docenění, kterým bylo pojmenování planetky jeho jménem. Planetka „(30253)Vítek" byla objevena Peterem Kušnirákem a Petrem Pravcem na Ondřejově.

Zabýval se zejména kosmonautikou. V počátcích Wikipedie napsal základní články z oboru jako Družice, Umělé kosmické těleso a další, věnoval se i konkrétním projektům jako sondě Galileo, misi New Horizons. Vytvořil řadu hesel z oblasti kosmické mechaniky, vložil na Wikipedii seznam planetek a udržoval ho aktuální. Pro potřeby Wikipedie uvolnil podstatnou část obsahu encyklopedie družic a kosmických sond SPACE 40, kterou před tím vytvořil. Akademie věd České republiky mu udělila 29. ledna 2008 Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za dlouholetou a cíleně vedenou činnost v popularizaci vědeckých poznatků v oblasti kosmonautiky a kosmického výzkumu.

Méně patrné, ale neméně důležité byly stovky drobných editací v jiných již existujících článcích. Psal také články z oboru chemie, věnoval se i botanickým tématům. I když v posledních letech svou činnost na Wikipedii mírně omezil, čas od času se na ni vracel a naposledy jí pomohl v lednu tohoto roku drobnými úpravami v článku o svém ruském kolegovi Alexandru Železňakovovi, v posledním článku, který před více než dvěma lety sám na Wikipedii založil.

Když se konala v Praze v roce 2009 první česká Wikikonference, zúčastnil se jí jako host a apeloval na to, aby tvůrci Wikipedie pracovali pečlivěji se zdroji. Sám jednou o své práci na Wikipedii napsal: „Snažím se o sehnání co nejvíce relevantních údajů a to znamená konfrontovat spoustu materiálu. V podstatě projdu tak asi dvacetkrát více textu, než je pak samotná délka hesla na Wikipedii." V Antonínu Vítkovi odešel jeden z nejvýznamnějších wikipedistů v České republice, a to nejen podle svého věhlasu mezi veřejností mimo Wikipedii, ale též podle odkazu zanechaného v článcích této otevřené encyklopedie.

Mgr. Antonín Vítek, CSc se narodil 25. ledna 1940 v Praze. Vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy obor organická chemie. Původně chtěl studovat astronomii, ale tento obor se tehdy neotvíral. Po studiích nastoupil do Ústavu anorganické chemie a biochemie ČSAV. Zde pracoval přes 20 let. Ke konci svého působení v instituci se věnoval prakticky pouze programování. Z politických důvodů však byl omezován jeho služební i platový postup, a proto v roce 1985 nastoupil do Základní knihovny ČSAV, nynější Knihovně Akademie věd České republiky.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB