Zdeněk Svěrák je nejprodávanějším autorem roku 2011


Sverak povidkyV sobotu 28. ledna 2012 proběhl v pražském hotelu DUO galavečer Český bestseller, na kterém byly oceněny nejprodávanější knižní novinky uplynulého kalendářního roku. Ceny byly uděleny v deseti kategoriích. V každé z nich bylo nominováno pět knižních novinek roku 2011.

V kategorii Biografie si hlavní cenu odnesl Karel Felt za knihu Rebel – Osobní zpověď Tomáše Řepky. Tomáše Řepku zastoupila během udílení cen jeho partnerka Vlaďka Erbová. Nejprodávanější faktografickou knihou se stal titul Superguru Bárta autora Jaroslava Kmenty. Ten při přebírání ceny poodhalil své dva sny – sen, aby se pan Svěrák stal prezidentem, a sen, aby DPH knih kleslo na 5%. „Pak napíšu knihu Superguru Svěrák," zavtipkoval. Kategorii Eseje, úvahy, fejetony ovládl Václav Klaus se svou knihou Evropská integrace bez iluzí.

Hlavní cenu ČESKÝ BESTSELLER 2011 získal vítěz kategorie Česká beletrie pro dospělé, kterým se stal Zdeněk Svěrák se svou knihou Nové povídky. Sesadil tak z pomyslného trůnu loňského vítěze Michala Viewegha, kterého však od vítězství s novinkou Mafie v Praze dělily jen desítky prodaných kusů. Oceněný Zdeněk Svěrák sklidil od hostů galavečera bouřlivý potlesk a ke svému poděkování připojil i jedno "nepoděkování", a to Jaroslavu Kmentovi za jeho nápad. Navrhl mu, aby raději napsal knihu s titulem Jak je dobře, že se Zdeněk Svěrák nestal prezidentem a zůstal na ponku u Cimrmanů, kde se umí otáčet.

Překvapením večera se stalo vítězství Anny Strunecké a Jiřího Patočky, kteří převzali ocenění za knihu Doba jedová. „To, že s prof. Patočkou psát umíme, to víme. Těší nás však, že se naše knížka prodává a že máme v České republice zvídavé čtenáře," usmívala se při přebírání cen prof. Strunecká. Na letošním třináctém ročníku Českého bestselleru se poprvé objevila kategorie Komiksy, která vznikla díky zájmu čtenářů o tento žánr. Cenu si odnesli čeští autoři Petr Morkes a Pavla a Tomáš Etrychovi za komiks Komisař Vrťapka 3.

Speciální ocenění bylo uděleno Lunárnímu kalendáři Krásné paní. Autorku kalendáře Žofii Kanyzovou zastoupil při převzetí ceny manžel Jan Kanyza. Ten se netajil s tím, že cena udělala radost nejen jeho ženě, ale i jemu, a zavtipkoval: „Takové ocenění je pro mě signálem, že mě moje žena dokáže uživit."

Slavnostním večerem provázela Miss ČR 2004 Jana Doleželová. O dobrou náladu hostů se postaraly Sestry Havelkovy za doprovodu kvarteta, své umění předvedli také členové Taneční školy Astra Praha.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB