Martin Zet hodlá na berlínském bienále ničit knihy


Bienale-Berlin-ilustraceČeský umělec, výtvarník a performer Martin Zet vyhlásil válku německému bestselleru „Německo páchá sebevraždu" z roku 2010 od autora Thilo Sarrazina. Pro svoji instalaci na sedmém ročníku Berlínského bienále, které se koná 27. března shromažďuje výtisky této „antimigrační knihy" v naději, že jich sežene aspoň šedesát tisíc, což představuje asi 5 procent z celkového publikovaného nákladu. Všechny knihy chce poté destruovat.

Českému umělci se tak dostalo přirovnání k nacistickému pálení knih, ale umělec svůj záměr hájí. Jedná se o to, že kniha bývalého člena vedení německé centrální banky a sociálnědemokratického politika se kriticky vyjadřuje k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Thilo Sarrazin přirovnal muslimy k plísni na národní ekonomice a inteligenci a že židé podle něj vlastní určitý společný gen. Za tyto výroky byl vyhozen z Rady centrální německé banky. Toto téma vyvolalo v německé společnosti značnou diskuzi a kniha se stala bestsellerem. Kniha vyšla i u nás.

Českým umělcem sesbírané knihy mají být na bienále vystaveny a před jeho skončením mají být recyklovány, a jak výtvarník uvádí, pro dobré účely.

„Kniha probudila v lidech v této zemi antimigrační a hlavně protiturecké tendence. Proto doporučuji knihu používat jako nástroj, který lidem umožní k ní projevit svůj určitý osobní názor," říká Martin Zet a dodává: „Není důležitá ani kvalita, ani záměr knihy. Spíše jde o to, co kniha v německé společnosti způsobila."

"To není žádná umělecká akce, ale akt trapnosti, kterému by mělo být zabráněno," prohlásil ředitel postupimského centra Mosese Mendelssohna Julius Schoeps.

Šokován Zetovým projektem byl i historik Werner Tress, který se pálením knih autorů odmítaných nacistickým režimem zabýval. Každá kniha má podle něj bez ohledu na svůj obsah kulturní hodnotu a veřejně nesmí být ničena. "Musím tak chránit i knihu, s jejímž obsahem hluboce nesouhlasím," řekl Tress.

Institut pro zahraniční vztahy v reakci na výtvarníkův záměr odvolal svou podporu pro sbírku Sarrazinových knih. Tato akce není "na pozadí německých dějin" v této formě a provedení akceptovatelná, oznámil. Další z institucí, která jí vyjádřila podporu, Dům kultur světa, zase žádá po Zetovi vysvětlení koncepce jeho díla.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB