Cenu Fantastická povídka 2011 získal Martin Vondráček


Fantastická povídkaVítěz literární soutěže Fantastická povídka byl slavnostně vyhlášen 22. října na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Cenu za první místo si odnesl autor věcně napsané scifi hříčky s filozoficky rafinovaným závěrem, Martin Vondráček.

Soutěž fantastická povídka je nezávislá literární soutěž, která si klade za cíl propagovat fantasy, sci-fi a horor před širokým publikem. Do letošního ročníku se přihlásilo rekordních 666 prací. Do finálové dvanáctky se však neprobojoval ani jeden slovenský autor. Ačkoliv po hlasování poroty skončila Vondráčkova povídka AI, to bolí dle průměrného bodového hodnocení jako poslední, čtenářské hlasování, které probíhalo od 8. září do 8. října, jí získalo první pozici. Jiří Walker Procházka, člen poroty, povídku ohodnotil slovy: „Je to nádherný příběh o umělé inteligenci, strachu a předsudcích z něho vyplývajících, a zejména o postupné změně postoje k „hlavní hrdince". Ke konci by se však hodilo mnohem menší (nejlépe žádné) moralizování a přepálený patos."

Druhé místo obsadila s povídkou Rozbřesk autorka Petra Lukačovičová, která jde ve spisovatelských šlépějích své sestry Lucie. „Rozbřesk je zručně napsaným konverzačním dramatem s detektivní zápletkou v historizujících kulisách. Žánr fantastiky naplňuje volněji, ideou a charakterizací hlavního hrdiny," řekla o povídce porotkyně a patronka soutěže Františka Vrbenská.

Povídka s názvem Když došla voda od Tomáše Řezníčka, kterou překladatel a spisovatel Vlado Ríša popsal jako „slušný vtípek", skončila na třetím místě. J.W. Procházka povídku komentoval: „Poměrně vtipně zkonstruovaný příběh s jednoduchou, ale zajímavou pointou. Pro mě bonus – pointa je opravdu dotažená do absurdnosti až k trochu mrazivému a zároveň zábavnému konci..."

Cenu poroty si z rukou Jiřího W. Procházky, spoluzakladatele originální české fantasy série Agent JFK, převzal Radovan Kolbaba za povídku Planeta.

Celkové pořadí finálové dvanáctky po hlasování čtenářů:

1. AI, to bolí (Martin Vondráček)

2. Rozbřesk (Petra Lukačovičová)

3. KDYŽ DOŠLA VODA (Tomáš Řezníček)

4. Z K Á Z A R Á J E (Zdeněk Jarchovský)

5. Planeta (Radovan Kolbaba)

6. SVĚTLO (Janine Pečenková)

7. Poslíček (Martin Stručovský)

8. Na věčnou památku (Daniel Tučka)

9. NEKLIDNÉ BLONDÝNY (Zdeněk Jarchovský)

10. TAK OBŽALUJTE (Petr Stejskal)

11. Mistr (Katrin Přikrylová)

12. Rozsévač smrti (Radovan Kolbaba)

Cena poroty (největší počet bodů od poroty získal):

Planeta (Radovan Kolbaba)

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB