Nobelovu cenu za literaturu získal Tomas Tranströmer


Transtromer-TomasŠvédský spisovatel Tomas Tranströmer, který není příliš známý mimo svou rodnou zemi, obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Dnes ve 13h proběhlo slavnostní tolik očekávané vyhlášení. Sázkové kanceláře dávaly např. větší šance třeba Bobu Dylanovi nebo Amosu Ozovi (Izrael) nebo Adonisovi (Sýrie). Komise udělení zdúvodnila slovy: "Pro stručný a jasný obraz, který nám dává přístup k realitě."

Tomas Tranströmer se narodil 15. dubna 1931. Studoval na střední škole ve Stockholmu a poté pokračoval na univerzitě, kde vystudoval psychologii. Promoval v roce 1956. Psaní se věnuje od svých 13 let, v roce 1954 mu vyšla jeho první sbírka básní. Kritici se shodují na tom, že Tranströmer snad nikdy nenapsal žádnou špatnou báseň. Je nesporně osobitým zjevem v literatuře a v jistém smyslu je pokračovatelem modernistických tradic ve švédské poezii i ve světové lyrice. Jeho jedinečnost spočívá ve schopnosti přesného obrazného pojmenování a přímo orientálního spojení vizuálních a citových vjemů, ve schopnosti geniálně jednoduše nastínit děje v čisté i člověkem změněné přírodě a rozmanité propojení těchto dějů na historii, na lidské podvědomí i na mystické oblasti.

Nobelova cenaV roce 1990 dostal mrtvici a od té doby má problémy s řečí, nicméně mu to nezabránilo v psaní básní. V minulosti byl již několikrát zmiňován jako kandidát na Nobelovu cenu. Může se pochlubit oceněním The Bonnier Award for Poetry, the Neustadt International Prize for Literature a další. Kromě jeho práce v literatuře je také Tranströmer oceňovaný jako psycholog. U nás jsou k dostání do slovenštiny přeložené básně pod názvem Medzi allegrom a lamentom, vydané v roce 2001.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB