Zdeněk Svěrák v projektu Čtení pomáhá


Zdeněk SvěrákProjekt „Čtení pomáhá" rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři. Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy do projektu „Čtení pomáhá" vybírá odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejmladší a střední kategorii vybrala prvních 19 knih veřejnost v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež z knih, který byly novinovány porotou. Jednu knihu v nejmladší a střední kategorii si v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež zvolila veřejnost sama. Pro nejstarší kategorii vybrala knihy odborná porota přímo. V porotě zasedly takové osobnosti jako Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, odvolaný generální ředitel ČEZu, který je iniciátorem a donátorem projektu. Jedním z ambasadorů Čtení pomáhá je také Vojta Dyk.

Nejpilnější čtenáři v projektu se mohli na konci září podle informací MF Dnes setkat se Zdeňkem Svěrákem v pražské kavárně Myšák. Zdeněk Svěrák s dětmi debatoval o knihách, divadle, filmu a jiných věcech, které malé čtenáře nemohly nechat chladnými.

Zdeněk Svěrák k projektu uvedl: „Můj tip na nejlepší knihu pro mladší školáky je Jaroslav Foglar: Rychlé šípy a Jan Werich: Fimfárum." „Dětské knihy, které ovlivnily můj život jsou zase Ondřej Sekora: Ferda Mravenec, Jan Karafiát: Broučci, Božena Němcová: Pohádky," dodal dále Svěrák. Na otázku proč mají děti číst tento známý dramatik, scenárista, textař a herec odpověděl: „Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářovČtení pomáháě hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi. Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom jejich počítačové gramotnosti. Myslím si, že i dnešní internetové děti mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým. Ta hra míří na toto místo a chce ho zvětšit. Vyvrací vlastně staré rčení o tom, že nelze honit dva zajíce najednou. Tady je chycení zajíce solidarity podmíněno chycením zajíce knížek. A všechny knížky, které jsme vybrali, za tu honičku stojí." Alema Ježková, spisovatelka ještě k projektu uvedla: „Projekt ,Čtení pomáhá, v sobě spojuje čtení a pomoc potřebným. Obojí patří k dobrému životu."

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB