Martin Amis hodlá Anglii uštědřit „poslední ránu“


Britský spisovatel Martin Amis si stěžuje na „morální vetchost" Anglie a tvrdí, že by nechtěl být Angličanem.

rozhovoru pro francouzský týdeník Le Nouvel Observateur prohlásil, že vše, co se „v Anglii odehrává po druhé světové válce, nikoho ani nemůže zajímat. Kdysi největší impérium na světě se dnes proměnilo ve stát, s nímž už nikdo nepočítá." A dodal, že pro Angličany se „sláva stala náboženstvím".

Amis prozradil, že se v blízké budoucnosti hodlá z rodinných důvodů přestěhovat do USA a ve svém novém románu už své vlasti připravil „poslední ránu". Kniha nazvaná „Stát Anglie" má vyjít ještě letos a hlavní hrdina románu - zločinec Lionel Asbo - vyhraje v loterii značnou sumu peněz. „Tato metafora popisuje cosi, co bych nazval morálním rozkladem: chceme vše, a přitom nehnout ani prstem. Nemusíte mít talent, ambice a přesto vítězíte. Mladí o tom sní. Mladé dívky sní o tom, že se stanou modelkami. Být celebritou se stalo naším náboženstvím," prohlásil Amis. „Je to kniha o úpadku mé země, o nenávisti, nespokojenosti, zatrpklosti, o všem tom podvědomém, co je důsledkem onoho úpadku. Někdo si může myslet, že žít v Londýně je vcelku příjemné. Uvnitř je to tu ale všechno prohnilé."

Jedním dechem ale spisovatel tvrdí, že proti Angličanům nic nemá, naopak, je jimi nadšen. „Mají silného ducha, jsou trpěliví a mají dobrý smysl pro humor," vysvětlil, nicméně se obul do královské rodiny, jejíž členy označil za „šosáky", protože třeba královna „nevnímá, co jí člověk říká".

Martin Amis je jedním z nejznámějších současných britských spisovatelů, jehož knihy byly přeloženy i do češtiny. Jeho otec Kinglsey Amis je považován za klasika britské literatury 20. století.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB