Výroční ceny Českého literárního fondu uděleny


Nadace ČL udělila své ceny za rok 2009.Nadace Český literární fond udělila za rok 2009 své výroční ceny sedmi autorům v pěti kategoriích - za literární tvorbu, vědeckou literaturu, za přínos knižní kultuře, za tvorbu divadelní a filmovou. Ceny jsou spojeny s odměnou 50.000 korun.

 

Za původní českou literaturu ji dostal Vladimír Binar za knihu Hlava žáru vydanou v nakladatelství Triáda.

Publikace zachycuje, jak se ustavovalo básnické vidění a poetika osmašedesátiletého Binara od konce 50. let. Za vědeckou literaturu byli oceněni historikové Petr Sommer, Dušan Třeštík in memoriam a Josef Žemlička za knihu Přemyslovci - budování českého státu, kterou vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Publikace je dosud nejucelenějším pohledem na vznik a působení knížecí a královské dynastie Přemyslovců v českých zemích od 9. století po její konec na počátku 14. století včetně historických okolností, které předznamenaly vznik českého státu.

Za propagaci knižní kultury dostala cenu Eva Katrušáková za projekt Celé Česko čte dětem. Ten se již několik let snaží přimět dospělé, aby dětem nahlas předčítali. V rámci kampaně například chodí dobrovolníci předčítat dětem v nemocnicích, školním dětem také předčítají známé osobnosti ze světa kultury a sportu.

Tomáš Dvořák dostal ocenění za režii her Labutí jezírko Ivy Peřinové (Naivní divadlo Liberec) a James Blond Vítka Peřiny (Divadlo Alfa Plzeň). V kategorii filmová a televizní tvorba nadace ocenila Jiřího Bartu za jeho film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?. Autorský animovaný snímek dostal nedávno například také cenu v rámci festivalu Febiofest nebo Českého lva, úspěchy pohádka sklízela i v zahraničí.

Nadace ČLF působí jako jeden z alternativních nestátních zdrojů financování kultury. Formou grantů podporuje vydání či realizaci nekomerčních děl literatury, divadla, vědy a filmu a periodik, poskytuje stipendia na vznik nových uměleckých a vědeckých děl.

Prostředky na poskytování příspěvků, udílení cen a ke svému provozu získává Nadace ČLF z výnosů ze svěřeného majetku, tedy hlavně z příjmů z dlouhodobých vkladů a finančního investování. Dalším zdrojem nadace jsou dary a sponzorské příspěvky.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB