První vydání Pěny dní před 70 lety jen zabublalo. Dnes je to jeden z nejznámějších románů

Boris VianSpisovateli, básníkovi, hudebníkovi, zpěvákovi, překladateli a kritikovi Borisi Vianovi v roce 1947 vychází román Pěna dní. Román, který byl později několikrát zpracován jako filmová, či divadelní adaptace, však ve svojí době nevyvolá větší ohlas. Dnes patří mezi nejrozšířenější beletristické knihy vůbec.

 

 

 

Vydavatel si údajně přál získat rukopis, který by mohl soutěžit o Cenu plejády ( Le prix de la Pléiade - cena za nepublikovaný rukopis, který pak vydával Gallimard ve své edici Plejády v letech 1944-1947). Vian stvořil literární dílo pramenící ze způsobů typických pro jazz- svoboda a prostor pro improvizaci. Čtenář je neustále podněcován k vizualizaci čteného textu.

 

„… Vemte klobásu a bez ohledu na to, že křičí, ji stáhněte z kůže. Kůži pečlivě uchovejte. Klobásu proložte tence nakrájenými humřími klepítky, drženými na uzdě v dosti horkém másle. Vhoďte na led do tenkého rendlíku. Prohrábněte oheň a do takto získaného prostoru rozložte kroužky mírně povařeného brzlíku. Jakmile klobása vydá těžký vzdech, zmírněte oheň a polijte vše kvalitním portským vínem. Zamíchejte platinovou lžící.  Vytřete tukem formu a připravte ji tak, aby nerezavěla. Při podávání udělejte šťávu z jednoho sáčku kysličníků lithia a čtvrtky čerstvého másla. Brzlík vrazte do ní, naservírujte a zmizte…“
Pěna dní

 

Vian však cenu nezískal a Pěna dní si v době svého vydání obecně nezískala větší čtenářský ohlas. Jediné dílo, které za jeho života opravdu prorazilo, je parodie na drsné americké detektivky Naplivu na vše Juliette Gréco a Vianhroby. Vydal ji jako překlad románu černošského spisovatele Vernona Sullivana, autorem však byl on. Pod tímto pseudonymem vydal ještě tři další knihy, byť tou dobou již bylo jasné, že osoba Sullivana je mystifikací. Na předpremiéře filmové adaptace Naplivu na vaše hroby v roce 1959 se Vian, trpící vrozenou srdeční chorobou, krátce po začátku promítání rozčílil tak, že zemřel. Poslední filmové adaptace Pěny dní se v roce 2013 režijně ujal Michel Gondry, do hlavní role byla obsazena Audrey Tautou (představitelka hlavní role v Amélii z Montmartru).

„… Skutečnost je taková, že masy se mýlí a jednotlivci mají vždy pravdu…“ z předmluvy Pěny dní


Masy přišly na chuť Borisi Vianovi později. Když „Pěna dní“ vyšla v roce 1947, prodalo se jen dva tisíce výtisků a zbytek knih ležel ve skladu u Gallimarda. Jednoho dne začátkem roku 1960 přišel ke Gallimardovi vydavatel Jean-Jacques Pauvert a požádal jej, zda by mu neprodal práva k vydávání Vianovy „Pěny dní“. To se stalo na popud vydavatelových přátel Françoise Caradeca a Noëla Arnauda, kteří se marně po tomto díle pídili. Gallimard nejen s prodejem práv na „Pěnu dní“ souhlasil, ale nádavkem Pauvertovi prodal za cenu starého papíru neprodané výtisky. Kniha stejně si ještě nenašla cestu k masám. To se stalo až v sedmdesátých letech, kdy vydavatel Christian Bourgois se pustil do reedice, nastal zlom a Vian se začal prodávat v milionech výtisků a začal se překládat do mnoha jazyků. Dodnes je literárním kritikům záhadou, proč tomuto dílu nebyla udělena Cena plejády.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB