Na druhý břeh

Email Tisk PDF

Hraba B foto www.hrabal-nymburkPondělí 3. února 1997 po poledni. Spisovatel Bohumil Hrabal, hospitalizovaný v pražské nemocnici Na Bulovce, otevírá okno v pátém patře. Pád, kterým končí jeho život, zůstane už navždy obestřen tajemstvím.

Letošní rok si spojujeme mimo jiné se stým výročím narození Bohumila Hrabala. Na dnešní den ovšem připadá nekulaté výročí jeho smrti. Podle oficiálních vyhlášení nemocnice a později i policie, byl pád Bohumila Hrabala z okna pokoje v pátém patře nemocniční budovy, odkud byla vyhlídka na Libeň, Vysočany a Žižkov, tedy na místa, kde Hrabal prožil svá nejplodnější léta, nešťastnou náhodou. Znalec spisovatelova života Tomáš Mazal ve své knize Cesty s Bohumilem Hrabalem (Academia 2011) připomíná, že Hrabal se děsil toho, co bude následovat po propuštění z nemocnice. Zároveň bez naděje říkal: „Já už jsem všechno udělal, napsal, vydal, já už chci jen umřít."Hrabal B foto hrabal-nymburk
Mazal ovšem zároveň dodává: „ Bohumil Hrabal byl mentálně naprosto v pořádku, jeho skoku z okna nepředcházela racionální úvaha, nebyl chladnou stoickou bilancí, ale byl to jakýsi silný impulz, který mu umožnil překonat fyzickou nemohoucnost a dobrovolně skoncovat se životem." Připomíná zároveň scénu z Krasosmutnění, v níž Hrabal v sobě nachází odvahu a překonává řeku skoky po prudce se deroucích ledových krách." K tomu prý později Hrabal v jednom rozhovoru dodal: „... a protože jsem se těch ledů bál, tak jsem si řekl, Vzhůru srdce! A pak se rozběhl na druhý břeh."
Druhý břeh, druhá strana věcí... V Hrabalově díle najdeme řadu drsně poetických pasáží, které se dotýkají smrti, odchodu ze života. To vše se dávalo do souvislostí se spisovatelovým koncem, neboť tu byly i detaily velmi podobné. „Tolikrát jsem chtěl skočit z okna pátého patra, kde bydlím, ne pro tohle, ale proto, že jsem dlouho viděl umírat moji Pipsi, moji ženu (...), ale když jsem se dočetl, že Kafka chtěl skočit z pátého patra tam, kde bydlel, Maison Oppelt, velkoobchod s vínem, který skladoval pod Staromákem na sedumset tisíc lahví vzácných vín, když jsem se dočetl, že Malt Laurids Brigg taky bydlel v Paříži v pátém patře, když jsem se o těch pátých patrech dozvěděl, odložil jsem ten svůj skok z okna...," čteme například v textu Kouzelná flétna.
O tíži posledních Hrabalových let píše i literární badatel a autor hrabalovské monografie Radko Pytlík: „... nemá sil, aby pokračoval v tvůrčím konfliktu s dobou. Běh času se snaží zachytit alespoň žurnalisticky, spontánní improvizací, poutavým podáním vzpomínek, psaných - á la prima. Jeho »literární reportáže« komentují vzrušené záchvěvy doby. Proměňují se v lyrizující letrismus, v Listy Dubence. (Dubenka je přátelská přezdívka pro americkou studentku slavistiky April Criffordovou.) Čtenáři, zvyklí na esenciální »pábení« jsou však zklamáni. Mluví se dokonce o jeho tvůrčí krizi. V těchto letech často připomíná Leibnitzovu větu o »melancholii věčné stavby«, v níž každé vítězství je předem předurčeno k pádu. Nová generace nutně ničí vše, co vytvořily ty předcházející. Současný společenský přesun vidí přesněji, jasnozřivěji. Úpadek zájmu o literaturu nahrazuje přednáškami, přijímá pocty z ciziny: je vyznamenám rytířským řádem z Francie, jmenován čestným doktorem univerzity v Padově. Uniká mu jen Nobelova cena za literaturu, ač je na ni mnohonásobně navrhován. Literatura jako umění je »pohřbívána« i ve světovém měřítku."
To, co se odehrálo 3. února po poledni, už navždy zůstane obestřeno tajemstvím. Náhoda? Bezprostřední rozhodnutí? Cílené rozhodnutí? Každý si může najít své vysvětlení. Úžasné Hrabalovo dílo dává mnoho podnětů ke spekulacím. Jisté je ale jedno, že před sedmnácti lety odešel jeden z velkých českých literátů 20. století.

FOTO: www.hrabal-nymburk.cz

Smrt Hrabala - obraz F. R. Čech

smrtbhrabala obraz R Cech

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 03 Únor 2014 17:45 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB