Nakladatelé vkládají do voleb naději


Vopenka Martin foto Vopenka„Snažím se jednat už nyní," řekl Literárním novinám před dvěma týdny předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců Martin Vopěnka na otázku, zda bude s politickou reprezentací, jež vzejde z voleb, jednat o výši daně z přidané hodnoty, jíž jsou zatíženy knihy.

Zprávu o tom, jak a s kým jedná, podal Martin Vopěnka v pravidelném výčtu svých předsednických aktivit, který je veřejně dostupný na internetových stránkách Svazu (www.sckn.cz). Vyplývá z ní, že téma DPH momentálně jeho činnosti dominuje: „Také proto, že dopad všech ostatních představitelných podpor knižního trhu by byl v porovnání s vlivem DPH řádově méně významný."
Vopěnka se už stihl sejít s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a jeho stínovým ministrem kultury Ivanem Krejčím, s předsedou KDU ČSL Pavlem Bělobrádkem, neformálně i s Andrejem Babišem. Od všech získal ubezpečení, že jejich strany budou podporovat snížení sazby DPH na knihy. Sejít by se měl i se zástupci TOP 09, SPOZ či ODS, a v neposlední řadě i s prezidentem Milošem Zemanem, „jehož názor může výsledek výrazně ovlivnit". Podstatné také je stanovisko evropské administrativy. Podle dostupných informací Brusel nemá námitek proti snižování DPH členskými státy na vybrané položky, a to až do sazby 5%. „Jinak řečeno," píše Vopěnka, „daň nelze bez souhlasu Bruselu snížit až k nule, ale lze ji snížit výrazně".
Tématu DPH se věnuje také pondělní tisková zpráva Svazu českých knihkupců a nakladatelů se záhlavím Předčasné volby do poslanecké sněmovny ČR: Nová šance pro knihy, pod níž je Martin Vopěnka podepsán. Čteme v ní: „Neuváženým zvýšením daně z přidané hodnoty na knihy a tisk z původních 5 % nejprve na 9 %, pak na 10 %, 14 % a nakonec 15 % se podmínky pro vydávání knih v naší zemi staly nejhoršími, až na několik výjimek, nejen v Evropské unii, ale dokonce i ve srovnání s ostatním světem. Obáváme se, že počet knižních titulů vydaných v roce 2013 kvůli tomu dramaticky poklesne, přičemž pokles se týká také odborné literatury, a rokem 2013 se zdaleka nemusí zastavit. Z edičních plánů často bohužel mizí právě tituly náročné na přípravu, investice a návratnost, které v plné míře naplňují poslání knihy jakožto jedinečného nosiče myšlenek, názorů, historické paměti i uměleckého vyjádření. Podle zpráv, které máme, jsou na tom podobně i seriózní tištěné noviny a časopisy.
Velmi proto vítáme, že se náprava současného stavu v podobě cíle zařadit knihy do třetí, nově vytvořené nižší sazby DPH, dostala do programu některých politických stran. ...snížená daň na knihy může být tím nejlepším příkladem řešení, na kterém se shodne široká politická reprezentace bez ohledu na příslušnost k té či oné části politického spektra. Vyzýváme proto všechny politické strany kandidující do voleb 2013, aby se ke snížení daně na knihy postavily vstřícně. Vždyť postupné zvýšení DPH až na současnou neúnosnou mez přineslo v případě knih, ale i tisku, jen nepatrné finance do státního rozpočtu, avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB