Kukaččí literární vejce J. K. Rowlingové

Cuckoos-Calling RowlingovaZ nenápadného detektivního debutu jistého Roberta Galbraitha se na anglosaském knižním trhu náhle stal bestseller číslo jedna. Autorka ságy o Harry Potterovi J. K. Rowlingová totiž přiznala: „Ano, napsala jsem to já."

Někteří z recenzentů si povšimli, že detektivka The Cuckoo's Calling (Volání kukačky), která vyšla letos v dubnu, je na knižní prvotinu víc než slušně napsaná. Zcela neznámý autor, údajně někdejší vojenský policista, který po odchodu z armády pracuje v soukromém bezpečnostním sektoru, měl navíc – podle zjištění redaktora Sunday Times Richarda Brookse, kterého na možné autorství upozornila anonymní tweetová zpráva – stejného literárního agenta i editora jako právě Rowlingová. Týdeník si nechal také udělat analýzu textu u profesora Petera Millicana z Oxfordské univerzity. „Zaměřil jsem se na délku slov a vět, délku odstavců, interpunkci nebo často se vyskytující slova. Podle těchto kritérií se ukázalo, že se Cuckoo's Calling nejvíc blíží známým knihám paní Rowlingové," sdělil profesor Millican na dotaz BBC.
Spisovatelka se nakonec přiznala k autorství. Ve svém prohlášení uvedla, že bylo báječné „vydat knížku bez všeho toho humbuku kolem, jen s radostným očekáváním". Po tomto sdělení na sebe ale humbuk nenechal dlouho čekat. Zatímco před tím se prodalo kolem 1500 výtisků – což lze na přesyceném trhu u prvotiny považovat za velmi slušný výsledek (zlé jazyky ovšem hovoří o podstatně nižším počtu prodaných výtisků) –, po odhalení skutečného autorství vyskočil počet objednávek v internetovém knihkupectví Amazon o tisíce procent. V pořadí prodejnosti poskočila kniha z 4709. pozice na první.
Možná, že všechen ten poprask kolem knihy je dobře vymyšlený marketingový tah nakladatele. Měla by ho ale Rowlingová zapotřebí?
Spekulace, že Rowlingová píše detektivní román, se objevovaly už od roku 2007, tehdy je v tisku přiživil například známý skotský detektivkář Ian Rankin. A už v roce 2005 v rozhovoru se Stephenem Fryem autorka Harryho Pottera uvedla, že by nejraději všechny své další knihy vydávala pod pseudonymem. Loni pak v rozhovoru pro New Yorker připustila, že píše druhou knihu pro dospělé.
Knihu The Cuckoo's Calling vydalo nakladatelství Sphere, součást společnosti Little, Brown Book Group, která už Rowlingové vydala svůj první román pro dospělé Prázdné místo. Předtím ovšem rukopis prošel několika nakladatelskými redakcemi, které jej odmítly. Veřejně se k tomu přiznala ovšem jen editorka nakladatelství Orion Books Kate Millsová. Uvedla, že jí kniha přišla dobře napsaná, ale ne dost výrazná na to, aby se prosadila na přesyceném trhu. Rowlingová je ovšem na něco takového zvyklá, rukopis prvního dílu Harryho Pottera prošel v roce 1996 rukama dvanácti nakladatelů, než se ho vydavatelství Bloomsbury nakonec rozhodlo vydat – ovšem za podmínky, že autorka přistoupí na zálohu pouhých 1500 liber.
The Cuckoo's Calling se na rozdíl od Prázdného místa (které česky vydalo nakladatelství Plus) nezabývá diagnózou současné britské společnosti – je to čtivo, které čtenáře prostě udržuje v napětí. Velmi dobře je tu vyvážený poměr hrůzy a humoru. Podle prvních recenzí kniha připomíná částečně chandlerovskou noir a částečně příběhy z lepší společnosti ve stylu Agathy Christie. Pátračem je tu jakýsi Cormoran Strike, někdejší příslušník elitní armádní jednotky, který v Afghánistánu přišel o nohu a živí se nyní jako soukromý detektiv. Jeho novou sekretářkou a pomocnicí je mladá dívka Robin. Prý je to podivuhodný pár, píší recenzenti.
Další detektivku Rowlingová slibuje na příští rok. Vydá ji opět pod pseudonymem Robert Galbraith.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 16 Červenec 2013 08:56 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB