Výlet do hlavy Samuela Becketta v šesti sešitech


Beckett SamuelZa téměř milion liber, přesně za 962 500, byl ve středu v londýnské síni Sotheby's vydražen rukopis románu Murphy, jímž fakticky zahájil svou literární kariéru irský spisovatel Samuel Beckett. Šest sešitů, doposud skrytých v soukromé sbírce, zakoupila Univerzita v Readingu, která spravuje nejrozsáhlejší archiv beckettovských rukopisů a dokumentů na světě.

Podle Gabriela Heatona, literárního specialisty Sotheby's , jde „pravděpodobně o nejvýznamnější rukopis kompletního románu nějakého britského nebo irského spisovatele moderní doby, který se objevil na trhu během posledních desítek let".
Rukopis vznikal od srpna 1935 do června následujícího roku, tedy zejména v době, kdy Beckett v Londýně postupoval psychiatrickou léčbu. Na více než 800 stranách se nachází nejen pracovní verze románu, ale také autorovy pracovní poznámky a množství kreseb, na nichž je zachycen například Charlie Chaplin či Beckettův velký vzor a přítel James Joyce. Badatelům se tu nabízí výmluvné svědectví o tom, jak budoucí laureát Nobelovy ceny (1969) dává pevnouSamuel-Becketts-First-Novel-Murphy-1 formu svým uměleckým vizím. První jedenáct stran textu je například zcela přeškrtnuto. Úvodní věta se tu objevuje v osmi různých verzích, další části dávají tušit, s kterými pasážemi knihy se Beckett nejvíc mořit. Naopak závěrečnou kapitolu patrně spisovatel napsal během jednoho jediného dne, 4. června 1936.
Podle Gabriela Heatona jsou Beckettovy sešity „velmi intimními objekty". Opravy textu i čmáranice na okrajích dávají detailně nahlédnout do toho, co se odehrávalo v autorově hlavě, odhalují způsob, jakým se fádní a každodenní ošklivost v průběhu psaní mění v krásu.
Americký literární badatel Harold Bloom označil Murphyho za „nejčistší komedii, že Beckett kdy napsal". Přesto knihu zprvu odmítly čtyři desítky nakladatelů. Z nakladatelství Chatto & Windus například autorovi napsali, že rukopis „klade tak vysoké nároky na čtenářovu inteligenci a obecné znalosti, že je málo pravděpodobné, aby došel slyšení". Beckett nakonec v prosinci 1937 uspěl u londýnského nakladatelství Routledge. Editor Thomas Ragg si četbu sám „úžasně užil". A rozhodl se knihu zveřejnit i přesto, že je „příliš dobrá, aby si získala velkou popularitu nebo dosáhla obchodního úspěchu".
Česky Beckettův Murphy poprvé vyšel roku 1971, kdy jej v překladu Evy Pilařové a s doslovem Petra Pujmana vydalo nakladatelství Československý spisovatel. Znovu byl román vydání až v devadesátých letech.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB