Andersenovu literární cenu získal Salman Rushdie


Rushdie na archivním snímkuBritský spisovatel Salman Rushdie se stal laureátem dánské Literární ceny Hanse Christiana Andersena za rok 2014. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na prohlášení představitelů města Odense, v němž se cena každý druhý rok uděluje.

Rushdie je podle odborné poroty "výjimečným autorem, který prostřednictvím spojení realismu a pohádkové fantazie popisuje důležitost cest a kulturních setkání pro naši dobu, čímž obohacuje světovou literaturu". Cena, spojená s finanční odměnou 500 tisíc dánských korun, je nejvýznamnější svého druhu v zemi a předává se spisovatelům, jejichž díla se nejvíce přibližují Andersenově uměleckému stylu. Porota uvedla, že Rushdieho knihy se vyznačují "stejnou láskou k pohádkovému vypravěčství".

Salman Rushdie se narodil 19. 6. 1947 v Indii. Později studoval historii na univerzitě v Cambridge v Británii. Rushdieho knihy jsou poznamenané jeho několikerou identitou – muslim původem z Indie píšící anglicky a žijící od r. 1961 převážně v Británii. Jeho román Satanské verše z roku 1988 vyvolal polemiku a autor se musel deset let skrývat před fatvou, kterou na něj vyhlásil íránský ajatolláh Chomejní. Tyto události Rushdie popsal v pamětech s názvem Joseph Anton, které vyšly loni.

Mezi jeho další knižní tituly patří Děti půlnoci (1981), Hanba (1983) či Hárún a moře příběhů (1994). Slavnostní udělování Literární ceny Hanse Christiana Andersena se bude konat 17. srpna 2014. Laureát dostane bronzovou sošku známou jako "Ošklivé káčátko" podle jedné z Andersenových pohádek.

Rushdie je také čestným členem mezinárodního PEN-klubu, získal literární cenu Evropské unie Aristeion a v r. 1994 se stal prvním předsedou Mezinárodního parlamentu spisovatelů sídlícího ve Štrasburku.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB