Andersenovu literární cenu získal Salman Rushdie


Rushdie na archivním snímkuBritský spisovatel Salman Rushdie se stal laureátem dánské Literární ceny Hanse Christiana Andersena za rok 2014. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na prohlášení představitelů města Odense, v němž se cena každý druhý rok uděluje.

Rushdie je podle odborné poroty "výjimečným autorem, který prostřednictvím spojení realismu a pohádkové fantazie popisuje důležitost cest a kulturních setkání pro naši dobu, čímž obohacuje světovou literaturu". Cena, spojená s finanční odměnou 500 tisíc dánských korun, je nejvýznamnější svého druhu v zemi a předává se spisovatelům, jejichž díla se nejvíce přibližují Andersenově uměleckému stylu. Porota uvedla, že Rushdieho knihy se vyznačují "stejnou láskou k pohádkovému vypravěčství".

Salman Rushdie se narodil 19. 6. 1947 v Indii. Později studoval historii na univerzitě v Cambridge v Británii. Rushdieho knihy jsou poznamenané jeho několikerou identitou – muslim původem z Indie píšící anglicky a žijící od r. 1961 převážně v Británii. Jeho román Satanské verše z roku 1988 vyvolal polemiku a autor se musel deset let skrývat před fatvou, kterou na něj vyhlásil íránský ajatolláh Chomejní. Tyto události Rushdie popsal v pamětech s názvem Joseph Anton, které vyšly loni.

Mezi jeho další knižní tituly patří Děti půlnoci (1981), Hanba (1983) či Hárún a moře příběhů (1994). Slavnostní udělování Literární ceny Hanse Christiana Andersena se bude konat 17. srpna 2014. Laureát dostane bronzovou sošku známou jako "Ošklivé káčátko" podle jedné z Andersenových pohádek.

Rushdie je také čestným členem mezinárodního PEN-klubu, získal literární cenu Evropské unie Aristeion a v r. 1994 se stal prvním předsedou Mezinárodního parlamentu spisovatelů sídlícího ve Štrasburku.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB