Koho letos ovinula Zlatá stuha?


zlata stuha ofic fotoZlatá stuha je nejprestižnější tuzemskou cenou v oblasti dětských knih. Vyhlašují ji společně Česká sekce IBBY, Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví. Poprvé se udělovala roku 1993, máme tedy co do činění s dvacetiletou tradicí. Soutěž má tři části, výtvarnou, literární a překladovou, a zároveň kategorie odstupňované podle věku čtenářů. Navíc se udělují zvláštní ocenění.


Nejúspěšnějším titulem letošního ročníku se stala kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (nakladatelství 65. pole), která v kategorii knih pro mladší děti uspěla ve výtvarné i literární části (ceny pro ilustrátorku Martinu Matlovičovou a autorku Ester Starou). Kupodivu, tato kniha, stejně jako většina dalších, které získaly letos Zlatou stuhu, zůstala nepovšimnuta v jiných knižních soutěžích a anketách – ať už v Sukovi či Liteře –, a naopak.
V anketě Suk, kterou – s podotekem Čteme všichni – organizuje Sukova studijní knihovna literatury pro mládež v Praze, si dobře vedla (a navíc jen u knihovníků a učitelů, nikoli u mladých čtenářů) jen jediná z knih oceněných letos Zlatou stuhou – životopisný komiks Renaty Fučíkové Antonín Dvořák (Práh, Zlatá stuha za ilustrace v kategorii literatura faktu). Rostlinopis (Baobab, text: Jiří Dvořák, ilustrace Alžběta Skálová), oceněný Zlatou stuhou v literární části kategorie literatura faktu, byl zase jedinou knihou se Zlatou stuhou, zahrnutou do nominací na Literu. A jako jediná si dobře vedla v soutěži o Nejkrásnější české knihy, ovšem v kategorii učebnice, protože může být využívána na školách také jako výukový text.
Kdo ve Zlaté stuze dále uspěl? Ilustrátor Chrudoš Valoušek získal cenu stuhu za ilustrace k výboru poezie 19. století Hrábky drápky odpadky (Albatros), ilustrace Lukáše Urbánka ke knize Hurá na kajak (Labyrint) se staly výtvarným počinem roku. Spisovatelka Michaela Fišarová byla oceněna za knihu pro mládež Nikolina cesta (Albatros), Michaela Škuléty za překlad knihy pro mládež německého autora Wolfganga Herrndorfa Čik (Argo). Nakladatelským počinem se staly Himalájské pohádky (Verzone), vyprávěné Miroslavem Poštou a ilustrované Lenkou Jasanskou. Za celoživotní přínos získali Zlatou stuhu spisovatelé Jiří Kahoun a Karel Šiktanc.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB