Akademie literatury české dnes předá své výroční ceny


Akademie literatury českéCenu Boženy Němcové za knihu Černá krev dostane in memoriam spisovatel Alex Koenigsmark. Spolu s Cenou Ladislava Fukse za celoživotní dílo a Cenou Karla Hynka Máchy ji dnes odpoledne předají zástupci Akademie literatury české v sídle Akademie věd v Praze.

Fuksovu cenu dostane sinoložka Věnceslava Hrdličková, Máchovu cenu akademie udělí Karlu Srpovi, předsedovi Jazzové sekce. Koenigsmark zemřel letos v lednu ve věku 68 let. Přestože má na svém kontě přes sto divadelních her a různých dramatizací, filmových i televizních scénářů, vždycky chtěl psát prózu. Začal s tím sice již v 60. letech 20. století na vojně, ale první beletristická kniha mu vyšla až v roce 1989 - Cesta sekčního šéfa k moři, poznamenaná však tehdy ještě cenzurními zásahy. V definitivní podobě tato burleska vyšla v roce 2004 pod názvem Chlast.

Oceněná kniha se odehrává na sklonku 18. století, přesto v jejím příběhu autor našel paralely s dnešní politickou reprezentací, s chatrným hodnotovým zázemím politických elit i podobou života u dvora a v provincii, uvedla porota. Významná česká sinoložka a japanoložka, překladatelka a spisovatelka Věnceslava Hrdličková se narodila 15. září 1924 v Praze. Celý život se věnuje čínské a japonské literatuře a kultuře, zejména v jejím orálním podání. Od konce 80. let se zaměřila na studium estetiky čínských a japonských zahrad i na možnosti jejich uplatnění v evropském prostředí.

Jazzová sekce vznikla jako součást Svazu hudebníků České socialistické republiky v roce 1971. Sdružení se brzy dostalo pod drobnohled Státní bezpečnosti. Koncem 70. let tlak státních orgánů zesílil a perzekuce vyvrcholila v polovině 80. let zrušením svazu a soudními procesy s představiteli Jazzové sekce. Po listopadu 1989 zahájily činnost dvě nástupnické organizace Jazzové sekce, Unijazz a Artfórum - Jazzová sekce. V čele druhé z nich stále stojí Karel Srp, který zakládal i původní sdružení. Akademie mu dnes udělí cenu za dlouholetou podporu mladých umělců.

Tento článek je převzatý z ČTK.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB