Spisovatel Šiškin odmítl reprezentovat ruskou literaturu na newyorském veletrhu


Siskin Michail brandigg deRuská média s překvapením oznámila, že spisovatel Michail Šiškin odmítl reprezentovat Rusko na newyorském knižním veletrhu BookExpo. Rusku populární spisovatel je nositelem několika literárních cen (Národní bestseller, Velká kniha, Ruský Booker).

Michail Šiškin to oznámil v otevřeném dopise. Agentuře "RIA Novosti" to sdělil šéf federální agentury pro tisk a masovou komunikaci Vladimir Grigorjev, který na Šisinův dopis reagoval slovy: „Jsme velice udiveni a litujeme. Ale to se stává, když se ruský spisovatel nadlouho odtrhne od vlasti. Takových příkladů je v dějinách spousta." V rozhlasovém rozhovoru také Vladimir Grigorjev vyslovil podezření, zda spisovatele k vyvolání skandálu nenavedli reklamní experti anglického nakladatele, který zrovna chystá k vydání dvě Šiškinovy knížky. Prý nelze vyloučit, že může jít o tah, který má vytvořit spisovateli patřičnou pověst a zlepšit odbyt.

V reakci na oficiální pozvání spisovatel Šiškin napsal, že nechce reprezentovat stát, s jehož politikou nesouhlasí. Podle jeho slov dopise, jak uvedl server „Vedomosti", se v Rusku „chopil moci zkorumpovaný kriminální režim, kde stát představuje zlodějskou pyramidu, kde se volby změnily ve frašku, kde soudy slouží režimu a ne zákonu, kde jsou političtí vězni, kde se státní televize oddává prostituci a klika uzurpátorů schvaluje nesmyslné zákony." Podle Šiškina je situace v Rusku „naprosto nepřijatelná" a „stydí se za to, co se v této zemi děje". Spisovatel dále uvedl, že se tak rozhodl bez jakékoliv konzultace s ostatními spisovateli pozvána do New Yorku odmítnout.

Šiškin se ve vlasti dočkal několika prestižních literárních ocenění, nicméně od roku 1995 žije ve Švýcarsku a Německu. V loňském roce se Šiškin veletrhu BookExpo zúčastnil, ale uvedl, že mezitím se poměry ve vlasti změnily a staly se z jeho pohledu"naprosto nesnesitelnými a ponižujícími".

Newyorský veletrh se koná na přelomu května a června jako jedna z hlavních událostí roku v literárním světě. Z Šiškinových děl je na českém trhu dostupná kniha Listovník, avšak ve slovenském překladu.

Michail Šiškin je autorem románů (v závorce jsou uvedeny ceny): Dobytí Izmailu ("Ruský Booker", 2000), "Vlasy Venuše" ("Národní Bestseller", 2005 a "Velká kniha," 2006), "Listovník" ("Velká kniha , "2011).

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB