Lidé tradičně vzpomínali na spisovatele a publicistu Karla Čapka


Capek KarelPři pietní vzpomínce na Karla Čapka (25. prosince), jednoho z největších českých spisovatelů a publicistů 20. století, zazněla u jeho hrobu na Vyšehradském hřbitově Modlitba tohoto večera. Čapek ji otiskl v Lidových novinách 22. září 1938 a zachytil v ní úzkost z chmurné budoucnosti, která mladé republice hrozila z nacistického Německa. Modlitbu přečetl patnáctiletý Oliver Procházka, člen Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém listě poukázal na to, že Čapek byl tak velkým spisovatelem, že ho ze školních učebnic nevyškrtl ani komunistický režim, i když "diskrétně" zamlčel taková jeho díla jako Hovory s T. G. Masarykem. List přečetl probošt Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Anton Otte.

Lidé přicházeli na Vyšehradský hřbitov už během dopoledne. Zastavovali se u hrobů významných českých umělců, herců, spisovatelů, básníků či hudebníků. Vzpomínka a četba z Čapkova díla se koná už tradičně po 11:00, když dozní zvonkohra z věže baziliky. Pietní akt, kterého se letos účastnilo kolem 150 lidí, každoročně pořádá Společnost bratří Čapků, která existuje od roku 1947. Pečuje o duchovní odkaz Karla Čapka a jeho bratra malíře Josefa Čapka.

Knihy Karla Čapka (1890 až 1938) i dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz "robot" se ujal v mnoha jazycích.

Kromě věnců a květin byly dnes na Čapkově hrobě, kde je rovněž pohřbena jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová, k vidění dopisy dětí, ve kterých Karlovi a Josefu Čapkovým děkují za jejich pohádky.

 

Převzato z agentury ČTK

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB