Nově vzniklé nakladatelství podporuje romské písemnictví. Vydává romské pohádky


otcuv duch obalka knihyNakladatelství KHER vzniklo na myšlence dlouhodobě podporovat vznik, propagaci a rozvoj literatury Romů. Jako svůj první počin vydává unikátní sbírku pohádek 15 romských autorů z ČR a SR s názvem Otcův duch, které jsou povětšinou publikovány v česko-romské (případně slovensko-romské) verzi. Navíc vychází jako e-kniha, která je navíc zdarma ke stažení.

Pohádky měly odpradávna v životě Romů nezaměnitelnou funkci. Krom té zábavní měly také význam sociálně korektivní. Odrážely také život té které romské pospolitosti, někdy skrytě hodnotily počínání jednotlivých členů, jindy dodávaly životem zkoušeným Romům naději, že pokud se budou chovat podle určitých norem, štěstí se k nim obrátí. Obzvláště v posledních desetiletích pozorujeme nejen u Romů příklon k jiným formám zábavy, jako například televize, které postupně pohádky vytlačují. I proto nakladatelství KHER představuje svou vydavatelskou prvotinu, na jejíchž stránkách se setkávají jak autoři zavedení, tak ti, kteří v ní zažívají svůj debut.

Nakladatelská činnost sdružení KHER se kromě vydávání knih romských autorů soustředí také na sběr a zpřístupnění orální historie, vydávání děl odborných a popularizačních (věnujících se jak literatuře, tak dalším tématům týkajícím se Romů), literatury překladové a dalších tematicky zaměřených publikací.

Nakladatelství chce v době internetu a elektronických čteček knih efektivně čelit doposud komplikované distribuci děl romských autorů k romským i neromským čtenářům právě využitím virtuálního prostoru. Zároveň nakladatelé si myslí, že toto může mít na rozvoj romské literární tvorby zásadní vliv. Proto cílem nakladatelství je také posílit povědomí o existenci romské literatury i jejích specificích a zpřístupnit ji, zejména právě prostřednictvím elektronických médií, veřejnosti.

Stažení e-knihy Otcův duch:

verze PDF 

verze KINDLE

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB