Německá knižní cena Georga Dehia pro Demetze, Denemarkovou a Profousovou


Demarkova Radka foto DenemarkovaKnižní cena (Georg Dehio-Buchpreis) je pojmenovaná po významném německém kunsthistorikovi narozeném v Tallinnu a udílí ji Německé kulturní forum pro východní Evropu.

V atriu Deutsche Bank na berlínské ulici Unter den Linden převezme ve čtvrtek 29. listopadu devadesátiletý pražsko-německý literární vědec a spisovatel Peter Demetz cenu Georga Dehia za celoživotní dílo. Spolu s Demetzem je oceňována i česká spisovatelka Radka Denemarková ( na snímnku ) za knihu Peníze od Hitlera. Jedná se o česko-německo-židovský příběh, který obdržel Magnesii Literu (2007) i Usedomskou literární cenu (2011) a má za sebou také divadelní podobu. Kniha zapůsobila jako zjevení a vypadá to, jako by osvítila nový tematický terén řadě dalších českých autorů. Próza navíc vyšla polsky (2008, cena Angelus), maďarsky (2009), anglicky v Kanadě (2009), slovinsky (2010), portugalsky v Brazílii (2010) a italsky (2012). Připravují se verze bulharská a ruská. Německy vyšla pod titulem Ein herrlicher Flecken Erde a překladatelka Eva Profousová patří rovněž k laureátům Georg Dehio-Buchpreis.

Knižní cena Georga Dehia je dotovaná pověřencem Spolkové vlády (7 tisíc euro a 3 tisíce euro) a uděluje se od roku 2003 autorům a autorkám, jejichž dílo vyrůstá z tradice a dějin vzájemných kulturních výměn mezi Němci a východní Evropou.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB