Video: Večer pod letlampou


meetfactory17. října proběhl historicky první literární Večer pod letlampou v prostorách Meetfactory. Moderátor René Nekuda si pro tuto příležitost pozval spisovatele Janu Šrámkovou a Jana Těsnohlídka ml. Oba autoři se pyšní Ortenovou cenou, tématem diskuse bylo tedy Jak ceny ovlivňují psaní. Diskuse k nijak závratně kontroverznímu výsledku nedospěla, zato oba autoři v příjemně komorní atmosféře přečetli úryvky ze svých nových knih.

Jana Šrámková vystudovala Evangelikální teologický seminář, v roce 2009 dokončila studium tvůrčího psaní a redakční práce na Literární akademii. Významně na sebe upozornila svou prvotinou, novelou Hruškadóttir (2008), za niž sklidila pozitivní kritiku a získala za ni Cenu Jiřího Ortena. V roce 2010 vydala knížku pro děti Putování žabáka Filemona o cestě tří přátel, plyšového žabáčka a dvou oveček do Podkrkonoší. Jana Šrámková publikuje recenze v Respektu či A2, její fejetony vycházejí v časopisech Brána, Život víry aj.

Jan Těsnohlídek ml. pochází z Krucemburku, městysu poblíž Žďáru nad Sázavou. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena za rok 2010. Po gymnáziu K.V. Raise v Hlinsku vystřídal mnohá zaměsnání – pracoval v knihkupectví, v kavárnách, na stavbách jako elektromontér a zedník, v galeriích, ve fastfoodové restauraci, v notářské a advokátní kanceláři ad. Poté, co se přesunul do Prahy, krátce studoval knihovnictví a informační studia na Filozofické fakultě UK. Byl oceněn v řadě literárních soutěží pro mladé autory (mimo jiné Ortenova Kutná Hora 2005–2008, Hořovice Václava Hraběte 2006, 2008). Jedna z jeho básní byla zařazena v knize Nejlepší české básně 2009 (Host 2009). Za svou debutovou sbírku Násilí bez předsudků (Psí víno 2009, 2. vydání Petr Štengl 2009) získal Cenu Jiřího Ortena.

V dalším plánovaném Večeru pod letlampou budou René Nekuda a jeho hosté srovnávat knihy elektronické s knihami tištěnými.

VIDEO:

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB