Lawrence Ferlinghetti odmítá mezinárodní cenu za poezii


Lawrence FerlinghettiŽijící legenda beatnické poezie Lawrence Ferlinghetti se rozhodla odmítnout Mezinárodní cenu Januse Pannoniuse od maďarského PEN klubu, jejíž součástí je 50 000 Eur. Důvod? Sponzorem je maďarská vláda.

Minulý týden vyslal maďarský PEN klub do světa zprávu o tom, že básník, nakladatel, umělec, aktivista a majitel obchodu s knihami Lawrence Ferlinghetti obdrží Mezinárodní cenu za poezii. Ten se však po pečlivém prozkoumání sponzorů ceny rozhodl cenu nepřijmout. Prezidentovi maďarského PEN klubu své stanovisko vysvětlil v dopise:

„Vzhledem k tomu, že cenu z velké části sponzoruje maďarská vláda, s jejíž orientací a autoritářským vedením výrazně nesouhlasím, rozhodl jsem, že cenu nemohu přijmout. Zároveň, vzhledem k tomu, že věřím v maďarský PEN klub, v jeho podporu svobody projevu a sociální spravedlnosti, navrhuji důstojné řešení. Rád bych, aby peníze daly vzniknout fondu, z něhož budou podporováni autoři, tvořící ve jménu výše zmíněných hodnot. Zároveň se omlouvám všem, kteří měli zájem mi cenu udělit čistě motivováni zájmem o mou práci."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB