Cena Josefa Škvoreckého má své finalisty


Josef ŠkvoreckýPět autorů se dostalo do finále Ceny Josefa Škvoreckého. Jsou to spisovatelé Michal Ajvaz, Vladimír Mikeš, Petr Šabach, Marek Šindelka a Kateřina Tučková. Všichni finalisté se mohou těšit z prémie 10 tisíc korun. Podle informací ČTK se o vítězi šestého ročníku literární ceny rozhodne v listopadu.

Román Michala Ajvaze, Lucemburská zahrada, líčí sled událostí, které se během letních prázdnin přihodily pařížskému středoškolskému učiteli Paulovi v důsledku toho, že v okamžiku nesoustředěnosti položil ruku na nesprávné klávesy počítače a do vyhledávače napsal jedno slovo špatně: kvůli této chybě prožije nejšťastnější a nejstrašnější chvíle svého života. Tato kniha se již může pyšnit cenou Magnésia Litera 2012 pro nejlepší knihu roku. Další nominovaný titul Škodlivý prostor autora Vladimíra Mikeše v sobě misí prvky černého humoru spolu s tíživou atmosférou, která je blízká některým knihám Egona Hostovského. V novele Petra Šabacha, Máslem dolů, je čtenář nucen se neustále zamýšlet nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Marek Šindelka, nositel Ceny Jiřího Ortena, je nominován pro svůj soubor osmi povídek a novel, který vyšel pod názvem „Zůstaňte s námi". Do finále se dostala jako jediná žena Kateřina Tučková za svůj román Žítkovské bohyně.

Škvoreckého cena je zaměřena čistě na českou uměleckou prózu. "V porotě zasedají jiní porotci než jinde, a především máme jiný systém hodnocení, který by měl být maximálně objektivní," vysvětlil tajemník poroty a předseda Společnosti Josefa Škvoreckého Václav Krištof. "Každý porotce se rozhoduje sám a dle svého uvážení udělí třem nejlepším titulům body. Tři prvnímu, dva druhému a jeden třetímu. Po sečtení bodů bude znám celkový vítěz, který při vyhlašování výsledků získá finanční odměnu ve výši 100.000 korun," uvedla Petra Batók ze Společnosti Josefa Škvoreckého.

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Dosud vydala na 35 publikací, uspořádala tři výstavy o nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers a podílela se na vydání Škvoreckého bibliografie. Spolupracuje také na vydávání Spisů Josefa Škvoreckého. Letos pořádá již pátý ročník literární Ceny Josefa Škvoreckého, která si klade za cíl ocenit a podpořit nejlepší české spisovatele.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB