Zemřel britský spisovatel Barry Unsworth


Barry UnsworthBritský autor historických románů s detektivní zápletkou, laureát prestižní Bookerovy ceny z roku 1992, Barry Unsworth, zemřel v Itálii ve věku 81 let. Oznámila to minulý týden BBC.

Za román Sacred Hunger, který se zabývá obchodem s otroky přes Atlantik v 18. století, dostal Bookerovu cenu společně s Michaelom Ondaatjem, oceněným za Anglického pacienta. Po tomto jejich úspěchu organizátoři změnili pravidla, aby cenu již nikdy nemohli dostat dva autoři společně.

Jeho první kniha, The Partnership, vyšla v roce 1966. Jeho nejnovější román, The Quality of Mercy, byl vydán loni a je pokračováním Sacred Hunger. Už jeho první historický příběh, Pascali's Island, z období Osmanské říše, se dostal v roce 1980 do užšího výběru na Bookerovu cenu a o osm let na to ho zfilmovali. Ve filmu Pascali's Island (1988) si zahráli Ben Kingsley a Charles Dance. I jeho román Morality Play z roku 1995 se dostal do užšího výběru na Bookerovu cenu a také byl zfilmován, pod názvem Zúčtování (2003).

"Všechny mé romány začínají pocitem jedinečného vnímání, tlaku tajemství, příběhu, který je třeba vyprávět," řekl kdysi autor. "Bez ohledu na následky, bez ohledu na tom, kam vede cesta, začátek je vždy v tom daném konkrétním okamžiku ..," citovala ho BBC.

V českém překladu vyšly „Země zázraků" (2009), jejíž děj je situován v Mezopotámii, v Benátkách se odehrávající příběh „Kamenná madona" (2005), jejíž hlavní hrdina je třiatřicetiletý Angličan Simon Raikes, který restauruje v Benátkách vzácnou gotickou madonu. Ta ho přitahuje svou tajuplností. S odstraňováním nánosu věků z její tváře a šatu postupně odhaluje i její příběh, jenž ho zavádí až do 15. a 18. století. Historie lásky a zločinu provází Simona i v současnosti, kdy prožívá milostné opojení ženou z rodu Fornarini, úzce spjatého s madonou, a stává se svědkem podezřelé smrti jejího manžela. Působivý propletenec neřesti, cudnosti, zrady a umělecké vášně je složen z plnokrevných výpovědí několika století. Další jeho knihou byl příběh s názvem „Kdo zabil Tomáše Wellse" (2001) z Anglie na sklonku 14. století či „Tanečnice" (2007). Autor v této knize staví na milostném trojúhelníku brilantní příběh plný vášně, zrady, nenávisti i dvorských intrik. To vše se odehrává na pozadí střetu mezi dvěma civilizacemi, křesťanskou a islámskou, které na Sicílii 12. století žijí v těsné blízkosti.

Unsworth se narodil v roce 1930 v Durhamu a miloval Středomoří. Zatímco začal psát, vyučoval angličtinu na univerzitách v Aténách a Istanbulu. Noviny New York Times citovaly jeho amerického agenta, podle kterého Unsworth zemřel 5. června v italské Perugii, kde žil už dlouhá léta, na rakovinu plic.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB