Nucené práce pro „konečné vítězství“


Když byl v pozdním létě roku 1943 založen koncentrační tábor Dora, byla už pro Německo druhá světová válka prohraná. Namísto toho, aby si přiznali prohru, razili nacisté ideu „konečného vítězství" a „totální války". Výstava o histotii KT Mittelbau-Dora nám umožňuje udělat si představu o tom, co to znamenalo.

Výstava je projektem Nadace Památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora a po Památníku Terezín bude v České republice prezentována ještě v Památníku Lidice a v Památníku II. světové války v Hrabyni.

Výstava umístěná v předsálí kinosálu v Malé pevnosti v Terezíně začíná v pondělí 4. června ve 14 hodin a potrvá až do 31.8.2012.

Památník KT Mittelbau-Dora

Mittelbau-Dora je dnes muzeum a autentické místo zároveň: stopy a relikty podávají svědectví o proběhlých zločinech a o měnícím se přístupu k historii. Kromě toho zůstává Mittelbau-Dora místem smutku a vzpomínky na oběti.

V minulých letech byly objeveny a popsány jednotlivé části tábora a zbytky staveb. Také prostory štol, jejichž vchody byly po válce na rozkaz Sovětů vyhozeny do povětří, jsou dnes znovu přístupné.

Historie tábora je vyčerpávajícím způsobem prezentována v muzeu za pomoci četných originálních exponátů, fotografií, historických filmů a interview s přeživšími.

Nabídku pro návštěvníky doplňují časově omezené výstavy k nacismu a jeho historii. Pro vzdělávací činnost jsou k dispozici seminární místnosti a pedagogické pracovní materiály. Knihovna a archiv nabízejí další, prohlubující informace.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB