Daniel Barenboim dirigentem a uměleckým šéfem La Scaly


Izraelský klavírista a dirigent Daniel Barenboim se stane hlavním dirigentem a uměleckým vedoucím milánské La Scaly, oznámil New York Times. Post vedoucího divadla byl neobsazený od roku 2005, kdy z něho odešel Ital Riccardo Muti.

Barenboim s La Scalou spolupracuje od roku 2006 jako hlavní hostující dirigent. „Jsem zde velmi šťastný. Miluji tento orchestr i toto divadlo, a proto jsem jen rád, když naše vztahy stvrdíme i formálně,“ prohlásil mistr. Činnost v divadle oficiálně zahájí letos v prosinci, neboť 7. prosince divadlo zahajuje novou sezónu, smlouva byla podepsána na pět let.

Dirigent své rozhodnutí pracovat v Las Scale vysvětlil tím, že divadlo v současnosti nemá dostatečnou podporu ze strany státu, a že by proto mohl v tomto směru pomoci. „V současnosti se úloha kultury ve společnosti neustále zpochybňuje,“ konstatoval Barenboim, „proto divadlo potřebuje silný tým, aby uhájil své postavení a mohl bojovat s rozpočtovými škrty.“

Daniel Barenboim, který se narodil v roce 1942 v argentinském Buenos Aires, aktuálně zastává funkci uměleckého ředitele Berlínské státní opery. Je považován za jednoho z nejlepších dirigentů současnosti, je držitelem mnoha mezinárodních ocenění, včetně Řádu Čestné legie či Řádu britského impéria za jeho aktivity při palestinsko-izraelském smíření.

Už několik let je čestným vyslancem OSN a v roce 2008, po koncertu, který provedl v Ramalláhu, mu bylo jako vůbec prvnímu občanovi Izraele uděleno i čestné občanství palestinské. Ve snaze ukázat možnosti soužití mezi oběma kulturami utvořil v roce 1999 orchestr, který nazval Západovýchodní diván a přizval do něj izraelské i arabské hudebníky.

Barenboim proslul mimo jiné i tím, že v Izraeli hrál Wagnera. Jeho loňský klavírní recitál v Praze u příležitosti 200. výročí narození Fryderyka Chopina vyvolal nadšení.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB