Ukrajinská literární vichřice aneb Serhej Žadan a Sobaki v Kosmose


ukrajinská kapelaPěkně peprná ochutnávka současné ukrajinské literatury spojená s rozdováděným koncertem charkovské kapely Sobaki v kosmose (Psi ve vesmíru) se uskutečnila počátkem týdne v Praze. Kdo přišel, viděl a slyšel, nebude už nikdy při slově Ukrajina myslet na umolousané sezónní dělníky, ale vybaví se mu moderní literatura 21. Století.

Ta letí a těší se stále většímu zájmu jak v Rusku, tak v Polsku, Rakousku a Německu. A samozřejmě strhující ukrajinskská kořeněné punkem a vyšperkované tradičními ukrajinskými melodiemi ve spojení se strhujícím projevem básnícího zpěváka Serheje Žadana

Ten se s kapelou zastavil v Praze po cestě z německého turné, aby ve vinohradském  Café Fra pokřtil nový český překlad své povídkové knihy Big Mac. Pondělní večer byl zasvěcen jeho autorskému čtení a besedě o situaci literatury v ukrajinské společnosti. Ta je jen tak mimochodem ve srovnání s tou českou záviděníhodná - na čtení poezie i prózy chodí stovky mladých lidí, protože úspěšně nahrazuje konzumem zaplavené programy televizních stanic. Serhej Žadan je jedním z nejčtenějších básníků a spisovatelů mladé ukrajinské generace, vydal několik básnických sbírek a románů, například Depeche mode, Rudý Elvis nebo Anarchie na Ukrajině.

img1img2img3img4img5img6img7
V úterý se Serhej Žadan představil v alternativním pražském klubu Modrá vopice s kapelou Sobaki v kosmose, pojmenovanou na památku Lajky a dalších sovětských psů, kteří po úspěšném experimentálním vystřelení do vesmíru zemřeli ve sputnicích kroužících po oběžné dráze kolem Země.
Koncert se skládal z divoce roztancovaných, kosmických skladeb, do nichž Serhej Žadan působivým hlasem deklamoval své verše. Tento nový žánr šíření poezie slaví na Ukrajině ohromný úspěch a oslovuje generaci náctiletých, dvacátníků a třicátníků. Žadan ostře kritizuje zkorumpované politiky a současný politický systém a vyzývá k revoltě.
Při posledním setu skladeb se na jevišti i v celém klubu rozpoutalo pravé peklo, chytlavé rytmy ska a nápěvy ukrajinského folklóru zvedly diváky ze židlí a nutily je skákat a výskat až do naprostého vyčerpání, muzikanti umanutí divokou hudbou připomínali občas Švandu Dudáka se začarovanými houslemi.
Při vzpomínce na bouřlivý večírek autora těchto řádků příjemně mrazí v zádech a bolí ho utancované a uskákané celé tělo.

Literární noviny ještě před koncertem Serheje Žadana vyzpovídaly a jeho netuctové a odvážné názory zprostředkují svým čtenářům v rozsáhlém rozhovoru v některém z dalších vydání.
Sobaki v kosmose si můžete poslechnout zde:

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB