Ze zákulisí festivalu Procházky uměním – rozhovor s violistkou Jitkou Hosprovou


 

Hosprová Jitka foto prtsc youtubeJitka Hosprová je česká violová virtuoska. Vystudovala konzervatoř v Plzni, pražskou HAMU a už jako studentka na konzervatoři sklízela úspěchy na mezinárodním poli. Dnes koncertuje po celém světě, hraje se špičkovými mezinárodními orchestry a je historicky první českou sólovou violistkou

 

 

 

Jako violová sólistka jste vysoko ceněná mezi hudební veřejností i kritikou, spolupracujete se špičkovými orchestry a umělci, jste zvána na renomované hudební festivaly v České republice i zahraničí, neustále obohacujete svůj repertoár i diskografii, zkrátka dostala jste se na vrchol umělecké kariéry, která kromě jiného s sebou nese časové, fyzické i psychické vytížení. Přesto jste se rozhodla založit festival Procházky uměním. Jaký byl váš podnět pro toto rozhodnutí?

Možná to vypadá, jako že už jsem na vrcholu, ale stále mám pocit prostoru nad hlavou, což je dobré. Jakmile bych se cítila již na vrcholu, neměla bych takový ten vnitřní motor dále tvořit. Možná i to bylo jedním z důvodů, proč jsem se do založení festivalu pustila. Nová dimenze, která vás zaměstná, obohatí, mnohému naučí a otevře další dveře, které by, nebýt tohoto počinu, zůstaly mnohdy zavřené. Takto zhodnotit situaci mohu dnes již zpětně, ale na začátku to bylo přání vrátit jakousi daň kraji, který mne vychoval a dal zázemí pro rozvinutí mé umělecké duše. Festival začal na severním Plzeňsku, kde Hosprová J 1jsem se narodila, konkrétně v Manětíně, což je barokní perla západních Čech a vyslyšela přání místních obyvatel pořádat koncerty.

 

 

 

Procházky uměním v Museu Kampa i Plzeňskem tvoří nejen přehlídku koncertů, ale přinášejí i jiné nadhodnoty. Čím je tento festival ojedinělý? 

Nechtěla jsem se pouštět do velkých akcí a budovat Pražské jaro na venkově, ale chtěla jsem vytvořit něco hezkého, avšak na úrovni pro lidi, aby se více identifikovali s místem, kde žijí. Proto Procházky uměním, které mají i svého průvodce, tím je momentálně Ondřej Kepka, herec, scenárista a režisér. Plzeňský kraj je plný úžasných barokních památek, plných uměleckých cenností, historických zajímavostí, a tak jsem se rozhodla pro Procházky uměním, které budou o hudbě, architektuře, malířství – prostě o umění, které nás formuje, obohacuje a ještě stále obklopuje. Zatím říkám záměrně, protože mnohé z oněch památek, které nám poskytují zázemí, jsou celkově v kritickém stavu a tak jsem se rozhodla výtěžek ze vstupného na koncerty věnovat na opravy těchto objektů. Každý rok je takto obdarována jedna památka a jsme tak všichni účastni zachování kulturních objektů. Tahle dobročinnost nás shodou okolností dovedla až do prostor Musea Kampa, neboť patron festivalu JUDr. Jiří Pospíšil nám nabídl tento úspěšný koncept realizovat v prostorách s moderním výtvarným uměním. Což je na první pohled jiná situace, ale my jsme ji vyřešili velmi elegantně a opět nám to přineslo obohacení. Plzeňské Procházky mají svého průvodce, který svým uměním slova sděluje mnohé zajímavosti a informace. Loňský ročník byl kupříkladu věnován poezii a osobnosti Karla IV., který v regionu také pobýval. V Museu Kampa jsme spojeni s aktuálními výstavami, které návštěvníkům přibližují kurátoři. Věnujeme se také soudobé hudbě za přítomnosti hudebních skladatelů a atmosféra salónní a přátelská již vytvořila velmi zdravé a silné posluchačské jádro, které je mnohdy složeno z výrazných uměleckých osobností. Hlavním a pravidelným hostem je paní Meda Mládková, častým hostem bývá i Luděk Munzar, Alfréd Strejček…

 

Návštěvnost koncertů je stoupající. Na listopadovém a prosincovém koncertu v Museu Kampa nebylo v hledišti jediné volné místo, což je jistě potěšující. Co kromě dramaturgie stojí za tímto úspěchem?

Dramaturgie je opravdu klíčová, ale není jediným nástrojem pro zaujmutí publika. Myslím, že lidé mají dnes opravdu velkou nabídku kvalitních projektů, koncertů. Já sázím na české interprety, kteří mají bohatou pódiovou zkušenost, samozřejmě na atraktivitu lokalit a ještě na něco navíc. To znamená, že se posluchači vracejí z večera, na kterém se dozvěděli mnoho zajímavostí, vyslechnou prvotřídní hudební výkony, jsou obklopeni uměním a díky neformálně laděné atmosféře se cítí uvolněně a příště rádi znovu přijdou. Pro mne je to závazek, hodně práce, ale výsledky jsou a to mne těší.

 

Hosprová J 2V umělecké oblasti a ve spojení s festivalem působíte hned na několika pozicích; sólistka, zakladatelka, dramaturgyně a ředitelka festivalu. Jak se tyto obory vzájemně doplňují a cítíte v sobě někdy naopak určitý rozpor těchto profesí?

Samozřejmě jako hlavní interpret, vycházím z repertoáru, který aktuálně studuji anebo naopak, vzhledem k zajímavé dramaturgii festivalu hledám a učím se tím skladby, ke kterým bych se za normálních okolností nedostala. Dramaturgie je pro mne, řekla bych, z těch ostatních aktivit nejlehčí. Samozřejmě jsem umělec a ne podnikatel, ale musela jsem se naučit, jak vlastně takový festival funguje, nejen z umělecké stránky, ale hlavně té technické. Letos v létě jsem absolvovala profesionální koučink, abych rozuměla věcem jako marketingový plán, vize, rozpočet apod. Je to zajímavé, je se pořád co učit. Samozřejmě jsem pochopila, že tohle vše vzhledem k svému interpretačnímu vytížení nemohu stihnout, ale je dobré se orientovat, správně zvolit tým a motivovat. Na Plzeňsku zastává produkci MgA. Markéta Režová a na Kampě Ing. Klára Jelínková. Od nového roku jsem zapojila do týmu Ondřeje Krbce, který bude zastávat funkci manažera, neboť se rozrůstáme a já potřebuji uvolnit hlavu na dramaturgii a hudební stránku festivalu.

 

Zpravidla je oblast kultury závislá na ekonomice. Po ekonomické a kulturní recesi je patrný zvětšující se zájem o kulturu. Jak se z vašeho pohledu vyvíjí vztah mezi prosperující ekonomikou a festivalem, resp. jak obtížné nebo jednoduché je mít nebo získávat finanční partnery?

Samozřejmě, máme své partnery – společnost Kooperativa pojišťovna, a.s. Ferona, a.s., kterých si velmi vážíme a díky kterým jsme se mohli rozjet. Nemáme například možnost výdělku ze vstupného na Plzeňsku, kde jsme charitativní, a proto jsme na podpoře skutečně závislí. Dáváme tak možnost lidem s dětmi a důchodcům, aby mohli přijít na koncert s volným vstupným, což je pro venkov skutečně důležité. Naši partneři tak pomáhají spolu s námi obnovit kulturní památky na venkově. Samozřejmě, čím více jich budeme mít, tím lepší a zajímavější interprety, jak místní, tak zahraniční a dramaturgii můžeme nabídnout. Zatím sama vystupuji stále bez honorářů a vše pro festival byla z mé strany investice, které velmi věřím.

 

V minulých ročnících jste na svém festivalu kromě jiných představila Václava Hudečka, Václava Máchu, Jaroslava Svěceného, Sukův komorní orchestr. Jak se umělci cítí ve vaší společnosti na Procházkách uměním?

Jsou nadšeni, mají naprosto báječné, vzdělané publikum a plné sály, což je vždy pro interprety radost. Mají prostor navázat kontakt, protože atmosféra na našich procházkách je skutečně velmi uvolněná. Jako interpret si hlídám, aby se moji kolegové cítili tak, jak mají, protože pak podáváme ještě lepší výkony!

 

23. února 2017 proběhne zahajovací koncert 3. ročníku Procházek uměním v Museu Kampa. Poodhalíte dramaturgii koncertů, na které se mohou posluchači těšit?

Zahájíme 5. ročník festivalu Procházky uměním v Museu Kampa violovým recitálem, který ještě na festivalu paradoxně nezazněl. Bude to hold viole! Pozvala jsem si ke spolupráci skvělou japonskou pianistku Akiko Sasaki a zahrajeme i japonskou hudbu! Dále na Kampě vystoupí kytarista Štěpán Rak, Žesťové kvinteto Hudby Hradní stráže. V červnu se přesuneme do Plzně a zahájíme letní část festivalu v Plzni v chrámu sv. Bartoloměje se západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně a sborem pedagogické fakulty v Plzni. V Plasech vystoupí kolegium českých Filharmoniků a v Manětíně orchestr Barocco sempre giovane a zahrajeme J. S. Bacha Braniborský koncert s Jiřím Kabátem pro dvě violy. V jednání je i skvělý gambista Petr Wagner a Martina Kociánová, houslista Miroslav Vilímec s akordeonistkou Jarmilou Vlachovou. Naší stálicí je i Kateřina Englichová a samozřejmě Ondřej Kepka, který letos slovem představí slavné osobnosti. Výběr bude pestrý, od hudebního skladatele Zdeňka Lukáše, přes architekta Santiniho, malíře Petra Brandla, vědce Ludvíka Otčenáška až po Karla Čapka. V podzimní Kampě se můžeme těšit na Martinů kvartet, cembalistku Editu Keglerovou a před Vánoci na dětský sbor Claireton – Světlana Tvrzická.

 

Závěrem, co byste vzkázala publiku a vašim fanouškům?

Ráda bych všem poděkovala za přízeň a velkou podporu, všem našim partnerům, Museu Kampa, také starostům obcí, měst a všem lidem, kteří nám velmi pomáhají a jsou tak naší součástí. Jsou pro nás velkou oporou a my se vynasnažíme jim připravit další krásný ročník. Také bych ráda poděkovala všem interpretům, kteří díky svému umění tvoří velkou část našeho úspěchu. Všem bych ráda popřála do nového roku krom zdraví také spoustu krásných kulturních zážitků a radosti ze života. 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 04 Leden 2017 10:40 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB